Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
07-04-2006AbadonMiłość
Ostatnio sam przeżyłem coś co nazywamy "złamanym sercem". Wprowadziło mnie to w jakiś refleksyjny nastrój. Jeśli większość piszących podaje się za ateistów to jak podchodzą do tego uczucia po śmierci?? To znaczy czy wierzą w to ,że będą ze swoją wybranką/ wybrankiem również po śmierci? Czy wierzycie w tą romantyczną wizję "sprzężonych dusz" które nie mogąc być razem na ziemi, łączą się po życiu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
06-04-2006Tomasz DryjańskiDwa kamyki w Wasze trybiki
1. Cytując Leszka Kołakowskiego, nie istnieje taka postawa życiowa, której człowiek myślący nie byłby w stanie racjonalnie uzasadnić.
Dlatego co najmniej wątpliwym jest dla mnie mieszanie racjonalizmu z ateizmem.
2. Uściślijmy więc, że chodzi o materializm połączony z ateizmem, a co najmniej o agnostycyzm. Jeśli dostatecznie konsekwentnie się zastanowić, wyjdzie na to, że życie nie ma ostatecznego sensu. Mało tego, NIC nie ma sensu. Czyli poznanie, które w założeniu ma na celu Szczęście Ludzkości, ostatecznie podważa własne podstawy.
Pozdro -
T. D.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 39 (przedawniony)
06-04-2006Piotrek PatuchaUpupiona młodzież.
Dlaczego zatytułowałem tak wątek? Ponieważ człowiek dorosły tym różni się od dziecka, że dba o swój oraz rodzinny interes. Jeśli 25-letni absolwent wyższej uczelni nie potrafi sam siebie utrzymać i założyć rodziny, oznacza to, że jest człowiekiem zależnym. A jeśli istotą bytu dla niego jest wiara w to, że jest dziecięciem bożym, to chyba powinien odwiedzić psychologa, żeby mu wytłumaczył, że 25 lat to wiek dorosłości, dojrzałości i samodzielności.
Upupienie serwowane w Kościołach owocuje tym, że obywatele nie mają pazura, staja się zależni, dobrze ułożeni, cichutcy, niewinni, niepokalani! A czasy wcale nie są przyjazne. To jest czas walki o byt.
www.gazeta(*)=showNews&id=PAP20060314W08927
Na pewno wielu z was nasunęło się kilka prostych refleksji, mianowicie takich, że
1. W Polsce protesty młodych ludzi zdarzają się nieczęsto.
2. Nieliczne grupy młodzieżowe walczą zazwyczaj o prawa gejów i lesbijek, ale w sprawach gospodarczych nie śmieją się głośno wypowiadać. Środowiska młodzieżowe są podzielone i niezdolne do współpracy na szeroką ogólnopolską skalę.
3. Jednoczenie się polskiej młodzieży na skalę masową można zaobserwować jedynie podczas pielgrzymek Ojca Świętego, który traktuje ich jak dzieci.
Proszę sobie wyobrazić, że największym problemem młodych ludzi w Polsce jest nadal duże bezrobocie, żenująco niskie płace oraz mobbing pracodawców, którzy czują się bezkarnymi panami sytuacji. Dziś o sprawach gospodarczych szef rządu i prezydent wypowiadają..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 232 (przedawniony)
03-04-2006KontrastWolność "od", czy "do" wartości?
Witam!
Postanowiłem napisać kolejny, nieco prowokacyjny wątek i mam nadzieję, że czegoś się dowiem. Tytułowe pytanie, która wolność jest właściwa według forumowiczów, wolność "od" wartości, czy "do" wartości? Zaskoczyła mnie odpowiedź kilku osób na to pytanie przy innej okazji, dlatego ciekaw jestem, jak to wygląda w kwestiach szczegółowych. Poza ogólnymi hasłami i obiegowymi poglądami nie znam stanowiska adwersarzy, a temat wyłania się jako implikacja niemal każdego poruszanego tu tematu. Wolałbym odnieść się do prawdziwych opinii w tej sprawie z pierwszej ręki, a nie w oparciu o domysły.
Pozdrawiam!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
02-04-2006Piotrek PatuchaBal przebierańców i oszustwo.
Dialog teistów z ateuszami przypomina bal przebierańców. Obie nacje tańczą w rytm melodii, którą nuci im w sercu Natura, jednak ubierają się nieco inaczej, dlatego pragną podkreślić swoją wyjątkowość. Tu gdzie jest podział na stroje i przynależność narodową, tam z konieczności pojawiają się tendencje do ruchów nacjonalistycznych oraz gwałtownych sporów .
Przy okazji nie marnowalibyście tyle czasu na udowadnianie sobie, kto ma lepszy ogląd świata. Racjonaliści zadomowieni w serwisie mają tyle wspólnego z racjonalizmem, co katolicy z naukami Jezusa.
Drodzy forumowicze. Namawiam do złożenia broni i urządzenia orgietki seksualnej. W końcu to nie strój zdobi człowieka........
Wiem, wiem, i tak będziecie ujadać jak wściekłe psy.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 28 (przedawniony)
01-04-2006AbadonEutanazja i aborcja
Kolejne proste i zwięźle postawione pytanie. Popieracie eutanazję oraz aborcje? Jak podchodzicie do tego tematu? Czy są one według Was uzasadnione i w ujęciu moralnym człkowicie bez zarzutu?? Czy sami będąc w stanie śpiączki, nieuleczalnej choroby niosącej ze sobą cierpienie itp poddalibyście się za własną zgodą eutanazji? Czy zgodzilibyście się aby przeprowadzić zabieg aborcyjny na Waszej partnerce??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
31-03-2006outsiderCredo
Wierzę, że trwałośc struktur bardziej złożonych jest zwykle większa niż struktur prostszych uczynionych z tych samych elementów.

Tym samym wierzę, że samorzutne komplikowanie się struktur jest bardziej prawdopodobne niż ich samorzutne upraszczanie się.

Tym samym wierzę, że prostsze prędzej może być przyczyną bardziej złożonego niż odwrotnie.

Tym samym wierzę, że powstaniu i ewolucji Wszechświata żadna przyczyna zewnetrzna nie jest niezbędna - co dotyczy także i tej jego części, którą nazywamy Życiem.

Wierzę na koniec, że owo komplikowanie się rzeczywistości mieć będzie swój kres, tak jak miało poczatek - bo nic się nie może komplikować w nieskończoność.

No, to teraz szukam współwyznawców. Albowiem prawo Rzeczpospolitej (i nie ono jedno) zabrania obrazy wartości religijnych - utwórzmy zatem wyznanie w oparciu o taki czy inny punkt wyjścia, nazwijmy ów punkt jesli trzeba naszą Konstytucja Dogmatyczną. A potem żądajmy poszanowania naszej wiary - na przykład przez kreacjonistów, którzy głoszą coś dokładnie odwrotnego. Nie twórzmy jedynie Księgi nie podlegającej modyfikacjom - choć świat się zmienia a nasza wiedza o nim coraz szersza i coraz pełniejsza.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
31-03-2006MiszkerPytania z konkursu filozoficznego
Mam kilka pytań z konkursu z filozofii i nie mogę sobie z nimi poradzić, a mianowicie:
1. Która ze szkół filozoficznych zbudowała podstawy klasycznego rachunku zdań ?
a) stoicy
a) perypatetycy
a) Akademia Platońska
a) eleaci
a) sceptycy
2. Które z poniższych zdań jest prawdziwe ?
a) 2>1  1>0
a) 2=2+0 i 0>1
a) 0>1 lub 3>10
a) (a+a=2a  b+b=2b)  0>1
a) y= 2x  2y +5x
3. Który z filozofów głośił relatywizm epistemologiczny ?
a) Protagoras
b) Sokrates
c) Platon
d) Arystoteles
e) Wittgenstein
4. Które ze stwierdzeń uznaje relatywista epistemologiczny ?
a) Istnieje wyróżniony punkt widzenie
b) Istnieją zdania nieobalane
c) Nie istnieje obiektywna wiedza uzasadniona percepcją zmysłową
d) Dedukcja dostarcza wiedzy pewnej
e) Prawdziwe zdania matematyki są oczywiste
5. Które ze szkół filozoficznych głosiła umiarkowany sceptycyzm ?
a) demokrytejczycy
b) stoicy
c) scholastycy
d) kartezjanie
e) arystotelicy
6. Które z pytań dla uzyskania odpowidzi wymaga myślenia dedukcyjnego ?
a) Czy w poniedziałki zwykle pada ?
b) Czy Napoleon był mało inteligentnym cesarzem ?
c) Jeśli zdanie warunkowe jest fałszywe, to czy jego poprzednik jest zdaniem fałszywym ?
d) Czy wszyscy ludzie są śmiertelni ?
e) Czy Mona Liza jest pięknym dziełem sztuki?
7. Którym z poglądów Locke uzasadniał postulat tolerancji ?
a) scptycyzm w kwestiach teologicznych
b) natywizm
c) przekonaniem o wrodzonym egoizmie człowieka
d) zdrowym rozsądkiem
e) swoją przynależnością do Kościoła Anglikańskiego..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
28-03-2006AbadonHipotetyczny koniec świata...
Co byś zrobił gdyby za ... 7 dni miał nastąpić koniec świata??? Jak byś się zachował wiedząc ,że zostalo Ci 7 dni życia? Nadal trwał byś w ateizmie? A może pogrążył się w tzw. grzechu??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 108 (przedawniony)
25-03-2006TeresaO Bogu
Bóg nie może być kimś takim jak krasnoludek, jest bardziej jak atom tylko, że nie można Go zobaczyć.
   
Przede wszystkim trzeba pamietać, o tym, że Bóg jest stwórcą świata.
   
Jeśli się dobrze nad tym zastanowić to wynikają z tego następujące Jego cechy:
- moc, która spowodowała przejście z nicości do bytu musi być nieskończona, ponieważ pomiędzy nicością a najmniejszym, bytem istnieje nieskończona przepaść,
- skoro siła ta jest nieskończona to musi być On istotą niczym nieograniczoną,
- ponieważ nieświadomość jest bardziej ograniczona od świadomości, a wola jest czymś wyższym od bezwoli, duch jest czymś wyższym (mniej ograniczonym) od materii (bo nad nią panuje): to musimy przypisać Bogu te cechy które świadczą o "pełni bytu", a więc musi mieć On wolę, świadomość i być duchem.
- musi być też nieskończonym Dobrem. Jest tak, dlatego, że zło jest zawsze tylko pewnym brakiem albo odstępstwem od zasady etycznej. Jeśli Bóg jest Stwórca świata, to jest zasadą wszystkich zasad także zasad etycznych, a więc nie może być w nim braków.
- skoro jest nieskończonym Dobrem to jest też nieskończoną miłością,
- z tego też wynika, ze wola Boga nie może chcieć zła.
   
To aż dziwne, że wykształconym ludziom tak proste rozważania są aż tak obce.
Nie można go widzieć jak atomu, bo jest duchem, nie można tez obliczyć prawdopodobieństwa jego wystąpienia, ponieważ jego istnienie nie jest losowe.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)