 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 29-04-2023 | hanging_bishop | Chrześcijańskie absurdy cz1 |
W Polsce dużo mówi się o honorze a honor nie wiąże się z przebaczaniem, z kolei przebaczenie jest leitmotivem ksiąg Nowego Testamentu. Jak Naród Polski może się zwać narodem honorowym? A może nie jest chrześcijański? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 18-04-2023 | okragly | emergencja |
Żywa komórka jest czymś znacznie wiecej niż sumą składników chemicznych, Organizm jest czymś znacznie więcej niż sumą komórek, Zażyłe stado ludzkie jest czymś znacznie większym niż suma ludzi, tworzy nadczłowieka, boga Zażyłe stado ludzkie tworzy nadczłowieka  nadczłowieka ogromnie się boją patoelity, dlatego zainfekowały nasze mózgi liberalizmem (indywidualizm, wolność, własność), wtedy jesteśmy głupi, libki, niewolnicy patoelit np jedna cząstka H2O nie jest wodą, tak i pojedynczy człowiek nie jest człowiekiem, tylko libkiem  zjawisko to nazywa się emergencją | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 143 (przedawniony) | | 18-04-2023 | Hamerlik Konopka | Jaki dług jest zły a jaki dobry? |
Zainspirowany wpisem 03636… chciałbym postawić pytanie, jaki dług jest zły a jaki dobry?
Mam oczywiście coś do powiedzenia w tej sprawie.
Prawdopodobnie pomyślicie, że dług dobry, to taki, który zostanie zwrócony wraz z odsetkami a dług zły nie będzie wykonany.
Chciałbym zaproponować nieco odmienną interpretację dobra i zła w zakresie długów.
Otóż dług dobry to taki, który powstał bez istnienia groźby jego przymusowej egzekucji natomiast dług zły to taki, który powstał przy istnieniu tej groźby.
03636… handluje na giełdach kryptowalutami. Przekazując wybranej giełdzie swoje krypto wie zapewne, że żaden urzędnik państwowy nie podejmie się dla niego przymusowej egzekucji krypto od giełdy, jeżeli ta nie wypłaci mu ich z powrotem na żądanie. Nie piszę tu o przekazywaniu giełdom fiatów państwowych, bo wtedy urzędnicy państwowi zachowają się prawdopodobnie inaczej, mam na myśli konkretnie przelewy w kryptowalutach.
Dług zatem jaki powstaje pomiędzy wybraną giełdą a 03636… opiera się wyłącznie na zaufaniu i niczym więcej. To jest wg mojej moralności dług dobry.
Długi, które powstają w państwowych fiatach są już jednak inne, bo powstają w obliczu gróźb ich przymusowej egzekucji przez urzędników państwowych. Te długi wg moralności są złe.
Na czym polega zło zawarte w przymusowej egzekucji długów? Otóż skutkiem przymusowej egzekucji długów powstają długi, które nigdy nie powinny powstać, pożyczający podejmuje decyzję o pożyczeniu pieniędzy sugerując się prawem.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 15-04-2023 | freza0 | Gdybyś niczego nie doświadczył, czy miałbyś osobowość? |
Powiedzmy, że wszystkie twoje zmysły nie działają od urodzenia, nie możesz niczego obserwować, a tym samym niczego się nauczyć, czy to oznacza, że nie możesz rozwinąć osobowości? Jeśli tak, to czy osobowość człowieka nie byłaby budowana na podstawie ich zdolność wyczuwania rzeczy I 9apps.ooo/2. otaczający ich świat; rzeczy, które zaobserwowali obie rzeczy, które są poza ich kontrolą? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 35 (przedawniony) | | 15-04-2023 | Hamerlik Konopka | Kreacja i rozpad materii |
Dużo tu było już mówione o powstaniu i rozpadzie materii ale chciałbym zaproponować jeszcze jedno spojrzenie na ten problem. Otóż nie odpowiemy nigdy na pytanie czym jest materia ale za to dostrzegamy jej wiązania w pewnej skali wielkości przestrzeni. Chciałbym dlatego zadać trochę przewrotne pytania. Czy zapięcie karabinków, jest kreacją materii? Czy rozpięcie karabinków, jest rozpadem materii?   | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 43 (przedawniony) | | 05-04-2023 | Hamerlik Konopka | moja rozmowa z AI |
KHK czy mogę z Tobą pisać po polsku?
GPT Tak, oczywiście, możesz ze mną pisać po polsku! W czym mogę pomóc?
KHK z czym w rzeczywistości możesz porównać program komputerowy?
GPT Program komputerowy to złożony zbiór instrukcji, które określają, w jaki sposób komputer ma działać. Można go porównać do książki kucharskiej, która zawiera przepisy i instrukcje, jakie kroki należy podjąć, by osiągnąć pożądany wynik. Innym porównaniem byłoby narzędzie lub maszyna, które wykonują zadania zdefiniowane przez ściśle określone instrukcje. Takie narzędzia mają swoje ograniczenia, ale jednocześnie pozwalają na wykonywanie skomplikowanych zadań, których nie byłoby możliwe do wykonania w szybkim i skutecznym sposobie przez człowieka.
KHK porównujesz program komputerowy do instrukcji działania ale instrukcja działania nie jest tożsama z działaniem, instrukcja to tylko plan działania a nie samo działanie, czy takie porównanie programu z instrukcją jest prawidłowe?
GPT Masz rację, instrukcja działania to tylko plan działania, a nie samo działanie, podobnie jak program komputerowy zawiera plan, jak powinien działać komputer, a nie to jak rzeczywiście działa. Może lepszym porównaniem byłaby maszyna, tak jak wspomniałem wcześniej. Jednak ważne jest zrozumienie, że program to tylko zbiór instrukcji, które pozwalają na wykonanie określonych działań w określony sposób, ale nie jest on tożsamy z samym działaniem, które wykona komputer na podstawie tych instrukcji.
KHK a gdybym porównał program.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 05-04-2023 | redvelvet | Co o tym sądzisz? |
Witam wszystkich rzemieślników zajmujących się naprawami. Mam do was pytanie. Co sądzicie o płynnych tapetach, czy warto rozważyć zastosowanie ich na swoich ścianach? To interesujące usłyszeć, co myślisz z profesjonalnego punktu widzenia. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 04-04-2023 | asuka55 | wykłady znanych filozofów dla studentów? |
Zakładam tutaj, że wszystkie nagrane wykłady, o których wiem, były skierowane głównie do doktorantów; np. wszystkie wykłady Deleuze'a, wykłady Heideggera o Heglu, wykłady Kojeve'a o Heglu, wykłady Adorna o metafizyce.
Mogę się mylić, ale treść tych wykładów wydaje się o wiele bardziej zaawansowana niż jakakolwiek treść na jakichkolwiek zajęciach licencjackich, które brałem.
Czy są jakieś nagrane wykłady znanych filozofów dla studentów studiów licencjackich?
Nawiasem mówiąc, pytam głównie o filozofów kontynentalnych. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 03-04-2023 | romaro | Wieki bezwstydu |
Kilkanaście lat temu trafiła do kin zekranizowana za grube miliony hollywoodzka Troja, luźna adaptacja Iliady Homera. Jako Achilles szalał w niej męski symbol seksu naszej epoki – Brad Pitt. Silny, ale wrażliwy. Facet z marzeń milionów kobiet. Tylko czy aby „oryginalny ” Achilles ze starożytnych mitów był kimś takim? Idealizujemy go na podstawie tych strzępów dzieł Homera, które pozostały w naszych głowach z czasów szkolnych. Sam pamiętam z dzieciństwa, że ów najdzielniejszy achajski wojownik spod Troi wydawał mi się mocarzem nad mocarzami zdolnym zarówno do okrucieństw, jak i do wielkodusznych, honorowych gestów. Kiedy jednak baczniej przyjrzymy się opowieściom o Achillesie i skonfrontujemy wersy Homera z dziełami późniejszych starożytnych autorów, achajski heros coraz mniej zacznie nam przypominać Brada Pitta z filmu. I nie chodzi jedynie o urodę aktora, znacznie starszego od bohatera Iliady. Mityczny bohater w istocie rzeczy wydaje się bowiem człowiekiem o zaburzonej seksualnej tożsamości. Wedle przepowiedni wojenna chwała miała kosztować Achillesa życie. Nic dziwnego, że matka postanowiła uchronić chłopaka przed tym losem. Ukryła go na dworze króla wyspy Skyros i to – dla pewności – w przebraniu dziewczyny. Niby nic wielkiego, klasyczny motyw wielu opowieści. Achilles zresztą chyba nie narzekał, a damski strój nie przeszkadzał mu w miłosnych podbojach. Zanim młodziana odnalazł i zidentyfikował przemyślny Odyseusz, chłopak zdążył.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 02-04-2023 | Hamerlik Konopka | Jak rozwinął się kapitalizm? |
Wszystkie nasze reakcje społeczne na pieniądze i posiadłości są analogiczne do reakcji społecznych mrówkowatych na feromony królowej. pl.wikipedia.org/wiki/MrówkowateEmocje jakie jawią się w naszych umysłach przy obcowaniu z tym co nazywamy pieniądzem i prawem własności są wyrazem zwierzęcego instynktu, w konsekwencji którego, nieświadomie realizujemy funkcje zbiorowe, tworzymy społeczeństwo. Chciałbym zaproponować pewną symboliczną sytuację, jako wyjaśnienie dla rozwoju kapitalizmu u człowiekowatych. Wyobraźcie sobie egzystencję dwóch wilków, alfy, omegi i dwie sytuacje: W pierwszej sytuacji niech alfa przejawia oczekiwanie wobec omiegi, zaangażowania się we wspólne polowanie na sarnę. Jeśli omega zaangażuje się i poświęci własną energię pod komendą alfy, alfa obiecuje, że współdziałając razem upolują sarnę, czego omega działając samodzielnie nie dokona albo zużyje na to bardzo dużo energii. W drugiej sytuacji sarna jest już upolowana dzięki łącznemu działaniu wilków, które zaszły ją z przeciwnych kierunków i zawęziły jej pole ucieczki. W tej sytuacji omega przejawia oczekiwani wobec alfy, żeby dał mu się najeść upolowaną sarną, obiecując przy tym ponowne zaangażowanie we wspólne polowanie. Dla zjednoczenia działań obu wilków, wykształciła się między nimi hierarchia, alfa stał się panem właścicielem a omega jego pracownikiem najemnym. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |