Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
22-01-2024Hamerlik KonopkaOsobowa i bezosobowa osobliwość fizyczna
Choć może powinienem napisać żywa i martwa albo żywa lub martwa.

Jaki jest związek osobowości z życiem?

Wg ludzkich wierzeń abstrakcja towarzyszy jedynie materii ożywionej, nieożywiona materia jej nie doznaje.

Co ciekawe im stworzenie żywe dalej w strukturze ciała i systemie czynności od człowieka, tym mniej przypisujemy mu pojęć ze świata naszej abstrakcji a więcej mówimy o jego fizyczności. Komunikacja pomiędzy niepodobnymi fizycznie do nas stworzeniami to już nie wzajemna ekspresja emocji lecz fizyczne, chemiczne sygnały.

Być może istnieje taka granica fizycznego niepodobieństwa, za którym odmienna osobliwość fizyczna zaczyna być dla nas bezosobowa i martwa ale mimo to tak samo jak nam towarzyszy jej abstrakcja?

Być może z jej perspektywy to my jesteśmy martwą materią, która oddziałuje jedynie fizycznie z innymi osobliwościami?

Uważam, że granica bezosobowości i martwoty przebiega na granicy fizycznego niepodobieństwa.
Uważam, że każda osobliwość fizyczna jest osobowa i myśli abstrakcyjnie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 129 (przedawniony)
22-01-2024Hamerlik KonopkaIgnorantia iuris nocet
>nie można zasłaniać się nieznajomością normy prawnej
pl.wikipedia.org/wiki/Ignorantia_iuris_nocet

Kto to wymyślił i w jakim celu?

Ludzie powtarzają pewne frazy, karmią nimi swoje umysły, nauczają ich własne dzieci i nie pytają komu i czemu to służy.

Czemu służą konsekwencje, w kwestiach, o których nie miało się pojęcia?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
21-01-2024farmerStrach przed chamami.
Nie ma przyzwolenia na chamstwo ale jest strach przed zwróceniem chamstwu uwagi.

Znacie to?

>...Nie rzucaj słów na wiatr, więc jak mały kurwiu zamierzasz się do tego zabrać? Na razie szczekasz niczym kundelek na listonosza...

Nie raz nie dwa w życiu spotkalsicie się z sytuacją że zwrocilibuscie uwagę chamowi ale balscie się jego cwaniactwa.
Tego jak jest bezczelny.

Romaro jest znakomitym przykładem chama notabene obleśnego który nie boi się odpyskowac w sposób wulgarny. A to tylko forum.
Zastanawiam się co to za kozak musi być.
Ale pewnie jest bo to zazwyczaj ktoś cwany tylko jest wstanie być bardzo wulgarny chamski i bezczelny.

Tyle że dla większości ludzi jest to świat obcy.

Tak jak kobiety ( macie zapewne to wiecie ) nie bywają wulgarne do tego stopnia że porównują innych do psów
Tak zapewne obcy jest wam świat słów roamro
Czyli kurwi odbytów i cwaniactwa.

Ludzie się boja się chamstwa.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
17-01-2024jassaJak możliwy jest nieskończony regres?
Natknąłem się na post dotyczący argumentu kosmologicznego i było tam kilka komentarzy wspominających, że nieskończony regres jest możliwy, ale nikt tak naprawdę nie wyjaśnił, jak to możliwe. Myślę, że jeśli istnieje nieskończona przeszłość, może istnieć nieskończona liczba przeszłych wydarzeń, ale po prostu nie mogę ogarnąć tego myślami. Czy od czegoś lub jakiegoś działania nie należałoby zacząć wszystkiego 19216811.cam/ 1921681001.id/ ?

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
10-01-2024mantePolecane książki?
Cześć!

Jestem studentką pierwszego roku studiów i zakochałam się w filozofii! Obecnie uczęszczam do małego college'u na wsi w stanie Michigan. Uniwersytet Michigan był niestety zbyt drogi, aby spełnić moje wymagania wstępne, więc studiuję tutaj. Planuję studiować filozofię, aby uczyć jej na poziomie uniwersyteckim, ale jakie książki polecacie? Chodzę na zajęcia z filozofii etyki; jednakże jestem otwarty na przeczytanie czegokolwiek na temat estetyki, epistemologii, etyki, logiki i metafizyki! Wszelkie rekomendacje będą bardzo mile widziane!

Miłego dnia!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
09-01-2024haishANTYSEMITYZM v/s BRAUNIZM
Antysemityzm – postawa niechęci, wrogości wobec Żydów i osób pochodzenia żydowskiego wynikająca z różnego rodzaju uprzedzeń; prześladowania i dyskryminacja Żydów .....
- pl.wikipedia.org/wiki/Antysemityzm

Braunizm - postawa łagodniejszego antysemityzmu przejawiająca się w postaci ataków na przedmioty nieożywione aby zamanifestować własne poglądy. Niewątpliwie inspiracją do tego jest literacka postać don Kichote z La Manchy.
Mieści się w tym również działanie polegające na wypisywaniu graffiti na murach i innych częściach budynków 'gwiazdy Dawida' i bardzo popularnego sloganu - 'jebać Żydów'
'jebać' w powszechnym rozumieniu Polaków znaczy mniej więcej tyle co lekceważyć, zaś sam wyraz jako taki pochodzi z języka hebrajskiego iboneh, w języku hebrajskim znaczy to dosłownie 'będzie zbudowane', również w sensie prokreacji(rozmnażania się).

Tak to jest gdy nieuk i ignorant bierze się do czynu - manifestuje i nawołuje otoczenie do działania podobnego do swojego, problem jest jednak natury takowej, że używane przez niego
metody sa dokładnym zaprzeczeniem tego co on sam chce w ten sposób wyrazić.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
08-01-2024Hamerlik KonopkaCzy szefowi wolno patrzeć w oczy, kiedy ocenia i zarządza?
W Japonii i w Korei Południowej, kolebkach kapitalizmu w których panuje wolność i w których w dobrym tonie jest gdy ktoś w rodzinie zmarł z przepracowania, nie wolno patrzeć szefowi w oczy gdy ten ocenia i zarządza. Należy spuścić wzrok.

Patrzenie w oczy jest sprzeczne z kulturą i może doprowadzić do zwolnienia z pracy na cudzym i do braku środków na zapłacenie za życie na cudzym.

Wolno czy nie wolno szefowi patrzeć w oczy?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 35 (przedawniony)
07-01-2024putrokasiCzy wszyscy jesteśmy samolubnymi potworami?
Czytałem prace Petera Singersa na temat efektywnego altruizmu. Czy to prawda, że ​​wydając pieniądze na niepotrzebne rzeczy, odmawiamy żywności ubogim?

Innymi słowy, czy naszym moralnym obowiązkiem jest pomaganie innym, którym brakuje absolutnego minimum? A może pieniądze, które zarabiam, są moją własnością i podejmuję całkowicie etyczną decyzję, aby je wydać na to, na co chcę?

Użył przykładu: „gdybyś zobaczył na ulicy kogoś, kto właśnie został potrącony przez samochód lub coś innego, pomógłbyś mu. Czym się to różni, skoro są na drugim końcu świata?”

Czy to ważny argument/przykład?

Dziękuję za przeczytanie i liczę na dobre opinie i opinie
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-01-2024rubraFilozofowie, którzy widzą potencjał w ograniczeniach
Myślałem o pewnych pomysłach, które, jak sądzę, zostały już zbadane przez tego czy innego filozofa historii. Pomysł jest taki, że ograniczenia mogą potencjalnie sprzyjać rozwojowi i kreatywnym rozwiązaniom improwizacyjnym. Mam tu na myśli głównie estetykę, gdzie artyści często celowo przyjmują ograniczenia, jak na przykład odmowę komponowania w konwencjonalnej 10.0.0.0.1 192.168.1.254 tonacji w przypadku Schönberga lub gdy każdy instrument wyraża pojedynczą tonację w kompozycji Xenakisa. Ograniczony wybór może prowadzić do genialnych rozwiązań, artysta pokonuje trudność niczym arcymistrz szachowy przechytrzający agresywne otwarcie.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
05-01-2024Hamerlik KonopkaGdy Emocje wydają psyche rozkazy
Każdy z nas dobrze zna stan napięcia psychicznego:
pl.wikipedia.org/wiki/Stres
gdy rozwinięta w procesie kształcenia i wychowania emocja wydaje nam rozkaz i każe nam go wypełnić.

To są bardzo różne rozkazy np.:
- bycie dobrze ocenianym przez innych
- bycie docenianym przez innych
- bycie lubianym przez innych
- przynależenie do innych
- bycie podobnym do innych
- wybieranie to co inni

Emocja nie da nam spokoju, dopóki nie wypełnimy rozkazu.

W tym miejscu przypominają mi się zwierzęta innych gatunków i nasze wyobrażenia o ich myśleniu i zachowaniu
pl.wikipedia.org/wiki/Zwierzęta

A także definicje algorytmu i kodu maszynowego

pl.wikipedia.org/wiki/Algorytm

>Algorytm – skończony ciąg jasno zdefiniowanych czynności koniecznych do wykonania pewnego rodzaju zadań, sposób postępowania prowadzący do rozwiązania problemu.

pl.wikipedia.org/wiki/Język_maszynowy

>Język maszynowy, kod maszynowy – zestaw rozkazów procesora, w którym zapis programu wyrażony jest w postaci liczb binarnych stanowiących rozkazy oraz ich argumenty.

Mówi się, że człowiek robi to co chce ale ja wciąż powtarzam, że człowiek robi to co musi.

Bo gdyby nie musiał to jaki sens miałby prawa fizyki?

pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_fizyki

>Prawa fizyki – pojęcia określające pewien niezmiennik występujący w przyrodzie.

I jeszcze to:

pl.wikipedia.org/wiki/Robot

Robot – maszyna, w szczególności system komputerowy, w którym program steruje..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)