Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 58 (przedawniony)
01-12-2020Hamerlik KonopkaWOLNOŚĆ umysłowa
Właściwie chciałem poruszyć wątek szantażu emocjonalnego, którego dość często doznaje z różnych stron, także tutaj, żeby lepiej zrozumieć to zjawisko ale rozmyślania o tym doprowadziły mnie do punktu sprzeczności psyche.

Psyche uczyniona z wielu emocji, także wzajemnie wykluczających się: miłości, nienawiści, poczucia przyjaźni, poczucia wrogości, zdrowia, choroby, szczęścia, smutku, euforii, złości, melancholii, poczucia odpowiedzialności, strachu, przynależności, sukcesu, straty, wyższości, niższości, piękna i brzydoty, wszystkie te emocje kotłują się w ludzkiej psyche i każda walczy o dominację nad innymi.

Wymieniłem kilka emocji indywidualnych ale to przecież dopiero początek, bo za nimi jawią się w psyche emocje zbiorowe, kolektywne, takie które można opisywać jako emocje ideowe.

Mówią, że WOLNOŚĆ to stan umysłu.

Jak wyzwolić się spod emocjonalności innych umysłów?
Jak wyzwolić się spod obcych ideologii?
Jak stać się sobą, bez zgniłego kompromisu z otoczeniem i uchować się przy życiu?

Czy moglibyście mi sprzedać trochę wiedzy z doświadczenia o sprzecznościach umysłowych i szantażach emocjonalnych w zamian za moje wywody?

Chciałbym zrobić kolejny krok na ścieżce do wyzwolenia się spod obcego panowania i potrzebuję pomocy a komuś to też może się przydać do budowy niezależnej świadomości.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 142 (przedawniony)
30-11-2020ArminiusKupowanie rzeczy niepotrzebnych
Wczoraj usłyszałem w radio strzęp rozmowy - w której ekspert - handlowiec stwierdził, iż handel przeżywa kryzys i będzie jeszcze gorzej bo część sklepów jest zamknięta oraz - przede wszystkim - ludzie zaczynają (ze względów oszczędnościowych) kupować tylko te rzeczy, które są im naprawdę potrzebne.
Weredyzm tego stwierdzenia jest uderzający. Tak samo jak jego immamentna absurdalność. Bo przecież jak się kupuje rzeczy niepotrzebne to jest to kwalifikowana patologia. A tu tymczasem odwrócono wszystko do góry nogami i z sytuacji absolutnie racjonalnej i prawidłowej ( zakup rzeczy potrzebnych) robi się patologię, która...generuje kryzys.
Sytuacja jak wyżej, in nuce, obnaża....chory, toksyczny, patologiczny charakter systemu jaki skonstruowaliśmy. Żeby się kręciło - trzeba kupować rzeczy niepotrzebne!!!
Napisałem kilka miesięcy temu, że być może należy potraktować koronawirusa jako szansę (www.racjonalista.pl/forum.php/s,812827). Wracam do tej myśli. Może wskazanym jest aby koronahisteria zburzyła dotychczasowy patologiczny model - aby na jego miejscu pojawił się inny bardziej...logiczny i racjonalny (i ekologiczny). W którym kupowałoby się rzeczy tylko potrzebne i do tego solidnie zrobione.
Obecnie rozbuchany konsumeryzm wspierany przez wściekle goniący za zyskiem korporacyjny kapitalizm - generuje patologię jak wyżej. Czas najwyzszy na minimalizm i biznes społecznie odpowiedzialny (CSR).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
27-11-2020Hamerlik KonopkaDecentralizacja władzy poprzez dekoncentrację kapitału
0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C tak mi odpowiedział na mój wywód o ciągłości władzy:
>>Trudna prawda jest taka, że w miejsce upadającej władzy natychmiast kształtuje się następna dla utrzymania ciągłości społeczeństwa a z jej istnienia korzystają wszyscy członkowie społeczeństwa.
>Dlatego należy od początku dążyć do wdrażania takich rozwiązań, które zapobiegną powtórnej centralizacji władzy, po upadku aktualnej.
>Powszechny dostęp do broni, zdecentralizowany system pieniężny, zwiększanie ekonomicznej i politycznej świadomości ludzi (tak, aby stawali się coraz bardziej odporni na pranie mózgu ze strony państwa)
www.racjon(*)m.php/z,0/d,1/s,829936#w830091

wyraźnie sugerując, że nie wolno dopuszczać do centralizacji władzy, bo scentralizowana staje się dla wszystkich tak niekorzystna jak egzystencjalna zależność wszystkich od jednego źródła energii.

0363669D4A7247F71657625173BEC3B8124D127C nie wymienił żadnego konkretnego rodzaju władzy, ma, jak sądzę, na myśli każdy rodzaj władzy, tzn. taką władzę, która wyraża się poprzez prawa właścicielskie i posiadane środki pieniężne zarówno państwowe jak i prywatne.

Nie wolno dla zdrowia, rozwoju i dobrego życia całego społeczeństwa dopuszczać do centralizacji władzy w społeczeństwie, co bardzo wyraźnie wykazały minione: XIXw kapitalizm zbudowany na kartelach, narodowy socjalizm, komunizm i wszystkie inne systemy totalitarne.

Nie wolno zatem dla zdrowia, rozwoju i dobrego życia całego społeczeństwa dopuścić dla..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
25-11-2020ArminiusCzas na prawdziwy przełom w świecie mody
Tekst ów jest rozwinięciem i konkretyzacją ( przynajmiej w określonym zakresie) problemów zaprezentowanych w wątku pt. "Kupowanie rzeczy niepotrzebnych"(www.racjonalista.pl/forum.php/s,830012). I traktuje o ubraniach, przemyśle odzieżowym oraz modzie - proponując, także, wizjonersko modę postepidemiczną.
Ktoś powiedział, ze żyjemy okryci trzema "powłokami skórnymi". Pierwsza to biologiczny naskórek, druga to włąśnie nasze ubranie, trzecia to architektura. Dlatego kwestie poruszonę przez autorkę artykułu - którego lekturę bardzo polecam - są bardzo istotne, szczególnie, że zagłębiła się ona kreatywnie w problem i zaprezentowała go wieloaspektowo.
Wątków w nim interesujących jest multum. Mnie szczególnie zaintrygowały propozycje mody typu slow fashion, minimalistycznej i uniwersalnej - korespondującej wyśmienicie z postulatem kupowania rzeczy naprawdę potrzebnych. Bo dobrze wiemy, zgodnie z zasadą ułamka Pareto - że 80 % naszych ubrań pozostaje de facto niewykorzystanych. Wypromowanie i upowszechnienie uniwersalnych "kombinezonów" proponowanych przez autorkę tekstu - mogłoby przynieść w tej materii pożąsane zmiany zachowań.

"Projekt przygotowany przez autorkę do artykułu - propozycja uniwersalnego kombinezonu "dla wszystkich". Luźna, ponadczasowa w kroju konstrukcja, dająca swobodę ruchu. Duże, funkcjonalne kieszenie, odpinane rękawy, odpinany kaptur, który można zastosować jako torbę. Boczny rzep w formie lampasa do umieszczania słów - kluczy, będących manifestem ideologicznym..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
24-11-2020Hamerlik KonopkaPoziomy systemów pojęciowych
Od lat fascynuje mnie zagadnienie podziału języków programowania, na języki wysokiego i niskiego poziomu.

pl.wikipedia.org/wiki/Język_wysokiego_poziomu

pl.wikipedia.org/wiki/Język_niskiego_poziomu

Chciałbym zaproponować nową definicję języka,

„Język to system pojęciowy.”

i zaproponować analizę dwóch podstawowych języków, tj. systemów pojęciowych różnego poziomu, konkretnie systemu dwójkowego, jako systemu pojęciowego niskiego poziomu i systemu dziesiętnego jako systemu pojęciowego wyższego poziomu.

pl.wikiped(*)/Dwójkowy_system_liczbowy

pl.wikiped(*)ziesiętny_system_liczbowy

Widzimy, że system dziesiętny jest system pochodnym od systemu dwójkowego, to znaczy, że dziesiętny system pojęciowy złożony jest z dwójkowego systemu pojęciowego.

Język dziesięciopojęciowy jest językiem złożonym z języka dwupojęciowego.

Nasz język mówiony, jest systemem pojęciowym bardzo wysokiego poziomu ale to wciąż system liczbowy, który u podstaw jest systemem binarnym.

rjp.pan.pl(*)ku-polskim&catid=44&Itemid=208

Zachęcam do lektury
pl.wikipedia.org/wiki/Kompilator
pl.wikipedia.org/wiki/Dekompilator
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
23-11-2020haishGazeta Lwowska lata 1811 - 1939.
Moja propozycja dla forumowiczów - polecam lekturę dla wszystkich, wiele ciekawych informacji
dla entuzjastów historii i nie tylko.

jbc.bj.uj.(*)ra/publication/17744#structure


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 47 (przedawniony)
19-11-2020LeonardooCzy wszczepią nam mikroczipy?
Nie trzeba być geniuszem intelektu, aby zauważyć, że media pompują ile się da tezę: że Covid przestanie istnieć, gdy tylko wszyscy na świecie zostaną zaszczepieni.
Starsi ludzie pamiętają, że podobnie było kiedyś z socjalizmem - gdy tylko socjalizm zapanuje we wszystkich krajach na świecie, to wszystkie problemy znikną.
Jednak, historia się powtarza. Otóż niektóre zaplute karły reakcji, co to nie rozumieją dziejowej konieczności i nieubłaganego postępu sieją plątki, że przy okazji szczepień na Covida zaszczepią nam jakieś nanczipy, co to będą mogły stymulować mózgi człowiecze, a to w tym celu, aby czyniły wyłącznie to, co słuszne.
Wiadomo, nikt by temu nie dał wiary, bo ludzie z natury są dobrzy i nawet niejaki Musk, chce tylko szczęścia ludzkości.
Ale jednak nawet w postępowych mediach można przeczytać, że forsal.pl/(*)odze-do-homo-cyber-wywiad.html - BĘDĄ JEDNAK WSZCZEPIAĆ.
I co ja mam o tym myśleć, Droga Redakcjo?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 467 (przedawniony)
19-11-2020Hamerlik KonopkaUzysk rozwiniętego intelektualnie z wyzysku niedorozwinięteg
Rozwój intelektualny, wiadomo, wymaga warunków. Do analizy, syntezy - zrozumienia złożonych zjawisk i treści, potrzebujemy sytości, ciepła, bezpieczeństwa, spokoju, wiadomo, ktoś musi to zapewnić. Kto?

Wyobraźcie sobie pewną hipotetyczną firmę, wymyśloną i stworzoną przez wysoko rozwiniętych intelektualnie ludzi. Niech to będzie firma pożyczkowa, która pożycza małe sumy bez żadnego oprocentowania. Hipotetycznym produktem tej firmy niech będzie pożyczka 1000zł na miesiąc - „pożycz 1000zł oddaj 1000zł za miesiąc i kwita”. Załóżmy hipotetycznie, że koncepcja biznesowa tej firmy zbudowana jest wysoce prawdopodobnych zdarzeniach braku zwrotu 1000zł w terminie - ktoś w tej chwili nie ma na przeżycie, więc pożycza, boi się pójść do szefa z prośbą o podwyżkę albo w ogóle nie ma do kogo pójść, wiadomo, tym bardziej nie będzie miał 1000zł za miesiąc, nawet gdy go teraz pożyczy. Przypuśćmy, że brak zwrotu w terminie kończy bezkosztowy zakres umowy pożyczki i zostają wtedy uruchomione wysokie odsetki i kary umowne, których naiwny pożyczkobiorca w ogóle nie brał pod uwagę, natomiast pożyczkodawca owszem. Zaczynają się groźby, proces sądowy, pojawiają się nowe koszty sądowe, zastępstwa prawnego w postępowaniu. Ostatecznie do domu dłużnika wchodzi komornik, wynosi co popadnie i w ustawionej licytacji sprzedaje to swoim kolesiom za 30% wartości. Hipotetycznie z tych 30% uzysku, po potrąceniu kosztów komornika, zostają pokryte roszczenia pożyczkodawcy wraz z wysokimi odsetkami i..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
18-11-2020scriba144Święta, to szabat oraz Pascha
Świętami dla wszystkich jest tylko i wyłącznie szabat - sobota, dzień odpoczynku w trosce o zdrowie nasze (Rdz 2,2-3) Natomiast dla Izraela świętem jest szabat oraz Pesach - Pascha, na pamiątkę wyjścia z niewoli śmierci do życia, oraz śmierci Jezusa Zbawiciela w zastępstwie śmierci każdego z nas (Łuk 22,14-22)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
14-11-2020Kosma KwaśniewskiJESZCZE RAZ PODUSMOWANIE WSZYSTKIEGO
www.facebo(*)078134779381/3464542390299595/

Przepraszam wszystkich, że wrzucam jeszcze raz (chciałem usunąć poprzednie wersje, ale nie wiem jak to zrobić), ta wersja jest kompletna i nic nie będę w niej zmieniał. Dodałem ilustracje, każda stanowi odrębną całość. Włożyłem w to dużo "pracy" i siebie. Jestem robinsonem (bycie filozofem łączy się z byciem samotnym, choć ja wolę filozofem się nie określać, bo większość ludzi psuje to określenie). Śmiem twierdzić, że jestem mądry (szalony). Pozdrawiam. Odzew!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)