 |
Święta, to szabat oraz Pascha Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-11-2020 10:11 | scriba144 (277 punktów) | Święta, to szabat oraz Pascha | Świętami dla wszystkich jest tylko i wyłącznie szabat - sobota, dzień odpoczynku w trosce o zdrowie nasze (Rdz 2,2-3) Natomiast dla Izraela świętem jest szabat oraz Pesach - Pascha, na pamiątkę wyjścia z niewoli śmierci do życia, oraz śmierci Jezusa Zbawiciela w zastępstwie śmierci każdego z nas (Łuk 22,14-22) | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | Arminius (25555 punktów) | jak świętuje Izrael | >Natomiast dla Izraela świętem jest szabat oraz Pesach - Pascha, na pamiątkę >wyjścia z niewoli śmierci do życia, oraz śmierci Jezusa Zbawiciela w zastępstwie śmierci każdego >z nas (Łuk 22,14-22)
Jednakże zdecydowana większość "Izraela" odrzucała i nadal odrzuca JCh jako zbawiciela - mesjasza (traktując go w kategoriach heretyka zaprzańca) co oznacza iż jeżeli świętują pamięć JCH - to w formule jednoznacznie negatywnej i prześmiewczej.
|
|
1 na 1 | scriba144 (277 punktów) | Odp: Święta, to szabat oraz Pascha | @Arminius Izrael jest podzielony religijnie, jak wszystkie narody. Natomiast Paschę - Pesach świętują i wyznawcy Tory i chrześcijanie biblijni, na pamiątkę wyjścia z niewoli śmierci - grzechu do życia przez śmierć Jezusa Zbawiciela w zastępstwie śmierci każdego z nas.
|
|
 | 2 na 2 | Arminius (25555 punktów) | jezus purimowy | > @Arminius> Izrael jest podzielony religijnie, jak wszystkie narody.Zdecydowana jednakże większość ludu Izraela ( w sensie starotestamentowym), pomimo swych podziałów, postrzega postać JCH w barwach zdecydowanie negatywnych i prześmiewczych. Polecam: www.racjonalista.pl/forum.php/s,736341
|
|
|  | 1 na 1 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: jezus purimowy |
>Polecam:
A ja polecam przerzucić się z tak zacnym tematem na Frondę czy inny poważniejszy portal. Tu pewnie nikt tego tematu nie doceni... A przecież warto by było...
|
|
| |  | 1 na 1 | Leonardoo (1099 punktów) | > >Polecam:> A ja polecam przerzucić się z tak zacnym tematem na Frondę czy inny poważniejszy portal. Tu pewnie nikt tego tematu nie doceni... A przecież warto by było...> Napisano na ten temat już wystarczająco wiele, ale wiadomo, każda sroczka swój ogonek chwali. Odpowiem krótko: chrześcijanie nie świętują 1. dnia tygodnia ale 8. (czyt. ósmego). Dla chrześcijan "pierwszy dzień po szabacie", to początek nowej ery, gdy szabat już nie ma znaczenia, czasy obowiązywania szabatu się skończyły, gdy Chrystus zmartwychwstał pierwszego dnia po szabacie, ósmego dnia tygodnia. W pierwszych relacjach o Zmartwychwstaniu autorzy zgodnie podkreślają ten fakt, że Chrystus objawiał się pierwszego dnia po szabacie, a nie pierwszego dnia tygodnia. Dodam, że po hebrajsku ten dzień nie nazywał się niedziela.  Jest w tym świadomie przyjęta symbolika, że Stary Testament się skończył. Ósmy dzień tygodnia, to Nowe Stworzenie, a Kościół, to Nowy Izrael. 8. dzień tygodnia, to także świętowanie oczekiwanego powtórnego przyjścia Chrystusa.
|
|
| | |  | 6 na 6 | Andrzej.51 (15814 punktów) | > Odpowiem krótko: chrześcijanie nie świętują 1. dnia tygodnia ale 8. (czyt. ósmego).Odnoszę wrażenie, że chciałeś napisać coś oryginalnego. Cóż to takiego, ten ósmy dzień tygodnia? Gdzie w ewangeliach jest mowa o ósmym dniu tygodnia? Skąd Ty ten dzień wytrzasnąłeś? Czy ósmy dzień tygodnia jest symbolem czegoś? A jeśli tak, to czego? > Dla chrześcijan "pierwszy dzień po szabacie", to początek nowej ery, gdy szabat już nie ma znaczenia, czasy obowiązywania szabatu się skończyły, gdy Chrystus zmartwychwstał pierwszego dnia po szabacie, ósmego dnia tygodnia.Chrześcijanie wierzą, że Jezus zmartwychwstał w pierwszym dniu tygodnia (zob. Mk 16, 9) - czyli w naszą niedzielę - który jest po szóstym dniu tygodnia, czyli po szabacie, którego odpowiednikiem jest nasza sobota. Ósmy dzień tygodnia nie istnieje. > W pierwszych relacjach o Zmartwychwstaniu autorzy zgodnie podkreślają ten fakt, że Chrystus objawiał się pierwszego dnia po szabacie, a nie pierwszego dnia tygodnia. Dodam, że po hebrajsku ten dzień nie nazywał się niedziela.  Nieuważnie przeczytałeś ewangeliczne opowieści o zmartwychwstaniu i objawieniach. Przypomnę Ci te fragmenty, w których wymienione są dni tygodnia. Ewangelia Marka:-- kobiety poszły do grobu namaścić Jezusa gdy minął sabat (16, 1); -- Jezus po powstaniu z martwych w pierwszy dzień tygodnia ukazał się najpierw Marii Magdalenie (16, 9). Ewangelia Mateusza:-- kobiety poszły obejrzeć grób po sabacie (...) pierwszego dnia tygodnia (28, 1); Ewangelia Łukasza:-- kobiety poszły z wonnościami do grobu pierwszego dnia tygodnia (24, 1); -- tego samego dnia (czyli pierwszego dnia tygodnia) Jezus ukazał się "dwóm z nich" w drodze do Emaus (24, 13). Ewangelia Jana:-- Maria Magdalena przyszła do grobu pierwszego dnia tygodnia (20, 1); -- pierwszego dnia po sabacie Jezus przyszedł do pomieszczenia, w którym przebywali uczniowie (20, 19). Jak widzisz, pięć razy mowa jest o pierwszym dniu tygodnia, a tylko trzy razy o pierwszym dniu po szabacie. Oczywiście jest to ten sam dzień, gdyż pierwszym dniem po szabacie (po sobocie) jest pierwszy dzień tygodnia (czyli niedziela). > Jest w tym świadomie przyjęta symbolika, że Stary Testament się skończył. Ósmy dzień tygodnia, to Nowe Stworzenie, a Kościół, to Nowy Izrael. 8. dzień tygodnia, to także świętowanie oczekiwanego powtórnego przyjścia Chrystusa.A dlaczego Stary Testament się skończył? Przecież Jezus powiedział Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić. Bo zaprawdę powiadam wam: Dopóki nie przeminie niebo i ziemia, ani jedna jota, ani jedna kreska nie przeminie z zakonu, aż wszystko to się stanie (Mt 5, 17-18). Celem Jezusa - tak sobie to wyobrażał - nie było zatem zniesienie (zakończenie) Biblii hebrajskiej (Starego Testamentu) lecz uzupełnienie nowymi treściami. > Ósmy dzień tygodnia, to Nowe Stworzenie, a Kościół, to Nowy Izrael.Nielogiczna jest ta symbolika. Coś nowego powinno mieć raczej numer pierwszy, a nie ósmy lub piętnasty. > 8. dzień tygodnia, to także świętowanie oczekiwanego powtórnego przyjścia Chrystusa.Zapowiedź Jezusa o jego ponownym przyjściu (paruzji Syna Człowieczego) i nadejściu królestwa Bożego jeszcze za czasów współczesnego mu pokolenia (zob. Mt 16, 28 i Mk 9, 1 oraz wiele innych) nie spełniła się. Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.H. Conzelmann, teolog
|
|
| | | |  | | Leonardoo (1099 punktów) | >>Odpowiem krótko: chrześcijanie nie świętują 1. dnia tygodnia ale 8. (czyt. ósmego). >Odnoszę wrażenie, że chciałeś napisać coś oryginalnego. O ile dobrze pamiętam, termin 8. dzień tygodnia został użyty explicite w "Dies Domini" JP2, jeśli jest to jakimś tam argumentem.
Nie wdając się w szczegółowe połajanki zauważyłem, że nadużywasz słowa "pierwszy dzień tygodnia", podczas, gdy w tekście jest akcent na "pierwszy dzień PO szabacie". Tłumacząc łopatologicznie - szabat minął i zaczęło się dziać coś ważnego. Dla chrześcijan prawdziwe życie zaczyna się po szabacie, podczas gdy dla judaistów (bez żadnych pejoratywnych skojarzeń tym razem) szabat to finał, po którym nie ma nic - Bóg odpoczął. Do Zmartwychwstania życie wierzącego żyda toczyło się od szabatu do szabatu. Dla chrześcijan ważne było to, co "po szabacie", inna optyka, rozumiesz? W tym sensie Zmartwychwstanie jest Nowym Stworzeniem i stanowi nowe centrum sensu istnienia świata.
Conzelmann - jeden z wielu...
|
|
| | | | |  | | Leonardoo (1099 punktów) | Przy okazji, przepraszam za skróty myślowe i chropawy sposób formułowania myśli. No cóż, nie było mi dane zrobić habilitacji z teologii, bo... inne były priorytety społeczne w PRL-bis na przełomie XX/XXI w. Może to też jest jeden z przejawów skundlenia współczesnej zachodniej cywilizacji, że nie jest ważna teologia, ważna jest patologia.
|
|
| | | | |  | 5 na 5 | Andrzej.51 (15814 punktów) | > >>Odpowiem krótko: chrześcijanie nie świętują 1. dnia tygodnia ale 8. (czyt. ósmego).> >Odnoszę wrażenie, że chciałeś napisać coś oryginalnego.> O ile dobrze pamiętam, termin 8. dzień tygodnia został użyty explicite w "Dies Domini" JP2, jeśli jest to jakimś tam argumentem.Nie pamiętam, czy kiedyś ten list czytałem. Raczej nie. W każdym razie teraz przejrzałem pobieżnie. W tym liście apostolskim JP2 nazywa niedzielę "ósmym dniem tygodnia", a czyni tak za Augustynem z Hippony i innymi ojcami Kościoła. Według przedstawionej w liście analizy niedziela jest i pierwszym i ósmym dniem tygodnia, ponieważ "w stosunku do tygodniowego cyklu siedmiu dni zajmuje pozycję wyjątkową i transcendentną, symbolizując zarazem początek czasu i jego kres w «przyszłym wieku»" ( DD 26). W mojej ocenie nazbyt pokrętna to analiza. Używając Twojego słowa - chropawa, czyli «daleka od ideału, wymagająca poprawy». > Nie wdając się w szczegółowe połajanki zauważyłem, że nadużywasz słowa "pierwszy dzień tygodnia", podczas, gdy w tekście jest akcent na "pierwszy dzień PO szabacie". Tłumacząc łopatologicznie - szabat minął i zaczęło się dziać coś ważnego.W poprzedniej wypowiedziprzypomniałem Ci wszystkie wersety, w których nazwane zostały te dwa dni tygodnia. Po co dalej kombinujesz? Nie nadużywam terminu "pierwszy dzień tygodnia", nie nadużywają go też ewangeliści. Nazw obu tych dni używają naprzemiennie, przy czym termin "pierwszy dzień tygodnia" występuje u nich pięć razy, a "szabat" tylko trzy razy. Tyle, i tylko tyle. Nie dostrzegam u nich jakiegoś szczególnego akcentowania, gdy piszą, że pierwszy dzień tygodnia, czyli niedziela, jest po szabacie, czyli po sobocie. Ot po prostu stwierdzają to, co oczywiste, czyli że pierwszy dzień tygodnia jest po szabacie, tak jak wtorek jest po poniedziałku, a piątek po czwartku. Napisałeś, że gdy minął szabat, czyli pierwszego dnia tygodnia, zaczęło się dziać coś ważnego. To "coś ważnego", to według chrześcijan - i zapewne według Ciebie - zmartwychwstanie Jezusa. Zwracam jednak Twoją uwagę na fakt, że ewangeliści nie piszą, że zmartwychwstanie miało miejsce w pierwszym dniu tygodnia, a nie na przykład w dniu poprzednim, czyli w szabat. Ewangeliści piszą jedynie, że o świcie tego dnia kobiety przyszły do grobu Jezusa (lub - według Jana - przyszła tylko Maria Magdalena), a grób był pusty, o ile w ogóle przyjmiemy, że ewangeliczne opisy wizyty kobiet (lub tylko MM) przy grobie Jezusa są opisami wydarzenia historycznego. W mojej jednak ocenie, zaakcentowane przeze mnie powyżej różnice w opisach - oraz wiele innych jeszcze różnic i sprzeczności - świadczą zdecydowanie w kierunku przeciwnym. > Dla chrześcijan prawdziwe życie zaczyna się po szabacie, podczas gdy dla judaistów (bez żadnych pejoratywnych skojarzeń tym razem) szabat to finał, po którym nie ma nic - Bóg odpoczął. Do Zmartwychwstania życie wierzącego żyda toczyło się od szabatu do szabatu. Dla chrześcijan ważne było to, co "po szabacie", inna optyka, rozumiesz?Ale skądże, gdzieżbym tam coś rozumiał. Ja prawie nic nie rozumiem. A gdy ktoś - tak jak Ty - wypisuje takie pokrętne dywagacje, to ja już się całkowicie gubię. I nie ma innej możliwości, jak tylko wbijać mi trzeba łopatą do głowy. > Przy okazji, przepraszam za skróty myślowe i chropawy sposób formułowania myśli. No cóż, nie było mi dane zrobić habilitacji z teologii, bo... inne były priorytety społeczne w PRL-bis na przełomie XX/XXI w.Z Twojego chropowatego formułowania myśli rozumiem, że wprawdzie nie masz habilitacji z teologii, ale masz doktorat, poprzedzony zapewne wcześniejszym tytułem magistra teologii. Czy mam rację? Bo jeśli tak, panie doktorze teologii, to czekają na Ciebie te oto moje cztery wypowiedzi www.racjonalista.pl/forum.php/s,827325#w827731www.racjonalista.pl/forum.php/s,827325#w827732www.racjonalista.pl/forum.php/s,827325#w827735www.racjonalista.pl/forum.php/s,827325#w827737które prawie miesiąc temu skierowałem do Ciebie - jako odpowiedź na to, co napisałeś - lecz dotąd nie doczekałem się odpowiedzi. > Może to też jest jeden z przejawów skundlenia współczesnej zachodniej cywilizacji, że nie jest ważna teologia, ważna jest patologia.To jest mało eleganckie. Czyżbyś był zdania, że skundleniem i patologią jest wszystko to, co jest po przeciwnej stronie teologii? Pomimo Twojej nieprzychylnej opinii, ja jednak zakończę pisząc jak zwykle, że Kościół istnieje dzięki temu, że wyniki naukowych badań życia Jezusa nie są w nim ogłaszane.H. Conzelmann, teolog
|
|
| scriba144 (277 punktów) | Odp: Święta, to szabat oraz Pascha | @Leonardoo Szabat-sobota ustanowiony jest przez Boga Wszechmogącego na pamiątkę 6 dni stwarzania i 7 dnia odpoczynku w trosce o zdrowie nasze (Rdz 2,2-3) I jest przykazanie Dekalogu (Wj 20,8-11) Jezus Zbawiciel, apostołowie i pierwsi chrześcijanie odpoczywali w szabat według ustalonego dnia odpoczynku, który duchowo - intelektualnie ułomni chcą zmienić na 8 dzień, który nie jest w Dekalogu i nie jest pamiątką stworzenia (Dz 18,4)
|
|
 | 2 na 2 | scriba144 (277 punktów) | @Arminius W Izraelu pod starym przymierzem zostali ci, którzy mają problem w stosowaniu ewangelicznego powszechnego prawa miłości, objawionego w Jezusie Zbawicielu.
|
|
 | | Leonardoo (1099 punktów) | >@Leonardoo >Szabat-sobota ustanowiony jest przez Boga Wszechmogącego na pamiątkę 6 dni stwarzania i 7 dnia odpoczynku w trosce o zdrowie nasze (Rdz 2,2-3) I jest przykazanie Dekalogu (Wj 20,8-11) Jezus Zbawiciel, apostołowie i pierwsi chrześcijanie odpoczywali w szabat według ustalonego dnia odpoczynku, który duchowo - intelektualnie ułomni chcą zmienić na 8 dzień, który nie jest w Dekalogu i nie jest pamiątką stworzenia (Dz 18,4)
Jak już jesteśmy przy Dekalogu, to problem posoborowego KK polega też na tym, że grzechy ciężkie liczy od 6. przykazania. A pierwsze pięć przykazań to pies? - prywatnie podejrzewam, że więcej ludzi zostanie potępionych za 1. przykazanie, niż za pozostałe.
|
|
|  | 1 na 1 | scriba144 (277 punktów) | >>@Leonardoo >>Szabat-sobota.. >Jak już jesteśmy przy.. > Jezus Zbawiciel zredukował Dekalog, bo powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, czyli przestrzegał przykazań oraz będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego, czyli uczył o ewangelicznej prawdzie ostatecznej (Mat. 22,36-40)
|
|
| scriba144 (277 punktów) | Proszę wskazać werset biblijny, w którym 7 dzień odpoczynku, zastąpiony został 1 dniem tygodnia, czyli 1 dniem stwarzania.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|