Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
14-07-2023taniniDlaczego mamy być dobrzy?
Załóżmy, że istnieje człowiek, który potrafi manipulować i wykorzystywać innych, kłamać, oszukiwać, kraść itp. za kulisami przez całe życie i jakoś miał pewność, że jego niemoralne zachowanie nigdy nie wyjdzie na jaw. W rezultacie mógłby stać się bogaty i prosperować i nigdy nie musiałby stawić czoła prawnym/społecznym konsekwencjom swojego zła. Załóżmy, że ten człowiek również nie wierzy w Boga, niebo, piekło ani karmę, więc jego zachowanie nie obciąża jego sumienia. Dlaczego miałby tego nie robić?

Zastrzeżenie: Nie mówię, że powinien, jestem po prostu ciekawy, aby usłyszeć konkretne odpowiedzi, dlaczego nie powinien.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
08-07-2023okraglykoza
ogrzewamy domy kozami, większą korzyść dadzą krowy. Jedna daje 45 l mleka, przy produkcji którego wydziela 1.9 kW ciepła. Mając 2 krowy swobodnie ogrzejemy dom, wodę uzytkową i otrzymamy 100 l mleka dziennie
i tatar.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
06-07-2023hanging_bishopPrawdziwi indywidualiści...
... to irbis lub tygrys. Nie lew, którego tygrys z łatwością zabije. Zwierzęta stadne są podobno inteligentniejsze ale czy lepiej przystosowane? Spójrzcie na irbisa i jego zdumiewające pościgi za kozicami po stromych, ostrych i zdradliwych zboczach. I jego wytrzymałość na upadki. Mimo to, tygrys i irbis prawdopodobnie wymrą, chociaż wzbudzają zachwyt swym pięknem, sprawnością i samodzielnością. To paradoks, że człowiek wypiera te majestatyczne koty, a jednak... Niedźwiedź polarny potrzebuje kry by polować na foki. Co z tego, że jest silny, duży, wytrzymały na niskie temperatury i świetnie pływa, skoro topnieje lód i zmniejsza się obszar na którym może skutecznie polować? Może syn, wnuk lub prawnuk (albo pra-pra-pra...) chłopa pańszczyźnianego wyrwie się z niewolniczej mentalności. Jest szansa. Tygrysowi nie grozi niewolnictwo bo wcześniej wymrze. Przetrwają szczury, jak to Sven Lindqvist napisał w jednej ze swoich książek w temacie kolonializmu. Oportuniści górą.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 62 (przedawniony)
01-07-2023Hamerlik KonopkaDominujący czynnik w układach i systemach fizycznych
Kontrola nad dużymi obiektami fizycznymi, zarówno nad dużymi ciałami materii jak i nad dużymi czynnościami ruchu odbywa się za pomocą czynnika dominującego, tj. za pomocą małego ciała materii i za pomocą małej czynności ruchu, które pozostają w takiej relacji z dużym obiektem fizycznym, że dominują nad jego układem i systemem.

Za pomocą zaworu kontrolujemy przepływ strumienia w przewodzie, za pomocą pilota i zamka kontrolujemy działanie bramy, za pomocą sterownika kontrolujemy działanie dużej maszyny.

Jestem zainteresowany fizyczną relacją pomiędzy małym sterownikiem i kontrolowanym obiektem.

Czy ktoś ma jakieś przemyślenia w takiej kwestii albo czy na bazie tego wątku mógłby je rozwinąć o coś z tej relacji wyjaśnić?

pl.m.wikipedia.org/wiki/Kontrola
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
01-07-2023okraglylex Tusk
wywyższał kulczyków (który zarabiał 1 000 000 zł/godz), i inne mafie, żałował bezdomnym, bezrobotnym, pracującym na umowy smieciowe za 3zł/godzine,
lecz po lex Tusk chce solidarności, współczucia dla siebie.
Dlaczego?
Tak działają narcystyczne patoelity, a my sa libki niedorozwojki, jego niewolnicy.

Tusku prowadź, my, twoi wielbiciele, libki niedorozwojki, chcemy wiecej w to co święcie wierzysz, indywidualizmu, wolności, własności, "wolnych sadów" dla kulczyków, VAT-owskich mafii i innych czyścicieli kamienic.

restauracja tuskolandi to wstecznictwo
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
26-06-2023okraglySantos
selekcjoner reprezentacji narodowej Polski w szmaciankę, Santos (Portugalczyk, 68 lat) dostaje 700 000 zł miesięcznie.
Nasza wiara w boga zwanego liberalizm (indywidualizm, wolność, własność) jest antyludzka, i my libki niedorozwojki wraz z nią.

Ciekawe ile zarabiał Kazimierz Górski
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 584 (przedawniony)
25-06-2023Hamerlik KonopkaCzy kapitalizm jest faszystowski?
>Różne odmiany faszyzmu charakteryzuje się jako skrajnie prawicowe ze względu na przekonanie ich zwolenników i ideologów jakoby to określona grupa ludzi była lepsza od innej i miała prawo dominować nad innymi grupami, które są, jej zdaniem, gorsze.
pl.wikipedia.org/wiki/Faszyzm

Od pewnego poziomu rozwoju własności kapitalisty, nie chodzi już o żadne zaspokojenie potrzeb ani też o zapewnienie sobie bezpieczeństwa czy środków przetrwania, od pewnego poziomu rozwoju własności chodzi już tylko o władzę człowieka nad człowiekiem.

Dlatego pytam czy u podstaw kapitalizmu leży ideologia faszystowska, tj. głębokie przekonanie o istnieniu nad i podludzi?

Skąd parcie na kolejne przejęcia?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
25-06-2023martacarlEtyka Spinozy - Potrzebujesz pomocy z jego definicjami
Jestem obecnie w I Księdze Etyki i prawie skończyłem, i nie miałem większych problemów z podążaniem za tokiem rozumowania Spinozy. Jednak nadal nie bardzo rozumiem jego definicje, co utrudnia zrozumienie tego, co mówi Spinoza. Na przykład, jego dowód w twierdzeniu XI zasadniczo mówi po prostu, że bóg nie istnieje, co oznacza, że ​​jego istota nie obejmuje istnienia, co jest absurdem, ale jest to całkowicie oparte na jego definicji (definicja VI) boga. Czy w związku z tym mamy jakikolwiek powód, by przyjąć definicję Spinozy, a tym samym całe rozumowanie jego koncepcji Boga?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
20-06-2023Hamerlik KonopkaCzy firmy ze skrzynek na listy zbawią ludzkość?
W kapitalistycznych szkołach ekonomicznych naucza się, że oligarchowie są w Rosji choć najbogatsi ludzie są w USA i od ich posiadłości zależy cały świat. W Ameryce są jednak wizjonerzy i geniusze.

pl.wikiped(*)zi_świata_magazynu_Forbes

Naucza się także, że gdy wszyscy otworzymy firmy w skrzynkach na listy albo zainwestujemy w nie, to cała ludzkość zamieszka na Manhattanie i stąd moje pytanie czy działalność gospodarcza prowadzona w skrzynce na listy wybawi nas wszystkich od pracy i uczyni ich bogatymi, przez pracę naszych posiadłości i pieniędzy?


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
13-06-2023okraglylibkowe cięcie
Polska znajduje się w światowej czołówce pod względem liczby cesarskich cięć- 45% porodów. Średnia w Europie to 24%.
to wskaźnik naszej głupoty, dla nas najważniejszy jest nasz buk; Indywidualizm, Wolność, Własność (liberalizm). Dzieci urodzone poprzez cięcie sa głupsze, doskonale nadające się na nastepne pokolenie niedorozwojków
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)