Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 33 (przedawniony)
18-09-2008Nie ważneReligia łamie prawa konstutucji odnośnie wolności wyznania...
Witam !

Pragnę zauważyć iż są łamane prawa człowieka...
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wolności sumienia i wyznania stwierdza:

Art. 53.

1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.
2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi, publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej tam, gdzie się znajdują.
3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób.
5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.
6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań
..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 181 (przedawniony)
16-09-2008TeresaOdp: Komentarze do Listy Ateistów i Agnostyków
>Albo np. katolik myśli, jakby tu pogodzić naukę z wiarą, czyli ewolucjonizm z kreacjonizmem. To jest dopiero myślenie! Jak pogodzić coś, co nijak pogodzić się nie da.
Nie ma sprzeczności między nauka a wiara, jeśli obie rzeczywiście nie wykraczają poza swoje granice, czyli gdy nauka zajmuje się wyjaśnianiem faktów w świecie, a wiara: wartościami (etyką) i rzeczami poza światowymi. Jeśli ktoś twierdzi, że takie sprzeczności są, to znaczy, ze jest bardzo zainteresowany tym, aby takie sprzeczności były.
>Z tego co napisałaś wynika również, że ateista nie myśli.
Z tego, co napisałam nic takiego nie wynika. To nie jest tak, że jeśli ateista myśli to wierzący nie myśli i odwrotnie. Ty naprawdę tak myślisz?
>Ateista zatem nie myśli o Trójcy Świętej, czyli o Bogu, który podobno jest w trzech osobach, bo on takimi rzeczami głowy sobie nie zamierza zawracać. On myślenie na ten temat zostawił katolikowi, bo katolik myśli. Ateista bowiem nie jest w stanie zrozumieć, że 1 = 3, a tym samym 3 = 1, bo jak on ma to zrozumieć, skoro nie myśli.
Bo, żeby to zrozumieć wprowadza się pojęcia filozoficzne: natury, bytu i relacji, i wówczas naprawdę 1=1 a 3=3. Są trzy byty, które posiadają jedna naturę i między którymi są różne relacje.
>Ateista wie bowiem, mimo że nie myśli, że Jezus wcale za Boga (Syna Bożego) się nie uważał i za takiego nie uważał go nawet Paweł z Tarsu, i mniej więcej do połowy III wieku Jezus raczej z Bogiem nie był utożsamiany.
Przekręcanie faktów przez ateistów już przechodzi..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
15-09-2008MociumPanTelewizja Rydzyka tropi zło w muzyce techno...
Narkotyki, demony, zaburzenia emocjonalne, kłopoty z sercem, odrzucenie wiary w Boga, destrukcja więzi rodzinnych - to tylko niektóre zagrożenia, jakie czają się w muzyce techno. Zapraszamy na projekcję mrożącego krew w żyłach "dokumentu" TV TRWAM!

I niech mi ktoś powie że ci gorliwi "katolicy" są normalni ??
Sam jestem prodecentem/kompozytorem muzyki technicznej przez większość z Was nazywanej po prostu "Technem" - i po obejrzeniu tego reportażu po prostu nie mogłem wyjść ze zdziwienia co tym ludziom którzy przygotowali ten nazwijmy to "film dokumentalny" siedzi w głowach... - przecież te osoby powinny się leczyć psychiatrycznie...

Na tej stronie można obejrzeć to co przygotowała TV TRWAM:

www.pardon(*)_zlo_w_muzyce_techno/wszystkie

Ps: Nie wiem czy zamieściłem topic w odpowiednim dziale, ale po prostu nigdzie indziej nie mogłem go przypasować - jak popełniłem błąd to prosze o przeniesienie tematu do odpowiedniego forum.

Zapraszam do udziału w dyskusji i komentowania "tego czegoś"

Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 70 (przedawniony)
15-09-2008konserwatystaBóg a racjonalność
Witam Państwa, jestem nowym użytkownikiem. Mam do Was następujące pytanie, jeśli można:

Dlaczego Wasza racjonalność opiera się zazwyczaj na ateizmie, choć wszystkie znaki na niebie i Ziemii wskazują, że jedno z drugim ma ze sobą tak naprawdę niewiele wspólnego. Wystarczy tylko wspomnieć choćby o "archeologii chrześcijańskiej" która jasno pokazuje, że samo istnienie Chrystusa było niezaprzeczalnym faktem. Trzeba również wspomnieć o takich zjawiskach jak Stygmaty, Objawienia, Opętania czy np. opowieści wielu ludzi, będących w stanie "śmierci klinicznej" ...
Zastanawiam się, jak można jednocześnie określać się mianem ateisty oraz racjonalisty, lekceważąc istnienie tak poważnych - przynajmniej przesłanek - istnienia "siły wyższej" ...

ps. Jako ciekawostkę polecam zapoznanie się z postacią Vassuli Ryden. To powinno dać również sporo do myślenia, pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
15-09-2008jimmy_88gnoParadoksy
Wystarczy, że autorytet człowieka religijnego powie, że tam i tam kupował kremówki i człowiek religijny już jest wniebowzięty. Zero treści merytorycznej, jeśli chodzi o głębię, a jednak wielka miłość fana do idola. Z tej sztucznej miłości nie wynika nic dobrego, a entuzjazm skażony jest idiotyzmem tak mocno, że wielkorotnie nadymany balon pęka i fan w duchu zgodności z dywagacjami swojego idola popełnia czyn zupełnie nieetyczny. Tak bardzo jest się wypełnionym pustką, że musi się ona jeszcze gdzieś ulotnić! Ateista, dzięki posługiwaniu się zdrowym rozsądkiem, mogąc korzystać w pełni z racjonalizmu, szanuje swe autorytety, jednocześnie zachowując odpowiedni dystans i kładąc nacisk zwłaszcza na to, co niezgodne, aby wykluczyć nieścisłości i odszukać prawdę. I to właśnie negacja; krytycyzm są nośnikami pozytywów: bo fan naprawi błąd swojego idola (nawet za duże słowo, bo szanujemy siebie tak bardzo, że posiadamy świadomść tego, iż to sobie najwięcej zawdzięczamy). Z dystansu rodzi się prawdziwa przyjaźń. Nie jest to żaden paradoks, to normalne zjawisko, lecz powszechność i ilość maluczkich dyktuje swoje miałkie postrzeganie i w tym aspekcie. Przez swoje słabe postrzeganie człowiek jest jeszcze agresywny - w końcu odebrano mu możliwość poszukiwań i drążenia, a głód wiedzy jest wpisany w ludzką naturę. Stan rzeczy, jeśli chodzi o katolicyzm, wygląda tak: owieczka ma się cieszyć, że mówi o sobie, że jest wyśmienita, czując jednocześnie - jedynie podświadomie - swoje ubezwłasnowolnienie...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
11-09-2008SzczepanikZabawa w definicje
Ostatnio uczestniczyłem w dość ciekawej dyskusji o definicjach najważniejszych pojęć filozoficznych. Ciekaw jestem jak Wy definiujecie te pojęcia.
Proponuję zabawę w definicję podstawowych pojęć filozoficznych.
Podam swoje definicje:

- racjonalizm - umiejętność budowania ścisłych modeli rzeczywistości i posługiwania się nimi w praktyce. Racjonalizm wymaga także badania odchyleń od rzeczywistości w tychże modelach i uwzględniania ich w procesie podejmowania decyzji,

- sens istnienia - aksjomat zdefiniowany dla jednostki implikujący wprost cele i zadania jakie wyznacza sobie ta jednostka w życiu. Aksjomat typu sens może zawierać w definicji warunki weryfikowalne tylko w czasie nieskończonym np. moja definicja sensu istnienia brzmi następująco: wszystko co robię robię po to, aby informacje takie jak moje istniały zawsze. Oczywiście aby zweryfikować czy w ogóle jest to możliwe potrzeba troszkę czasu (jakieś nieskończoność ),

- cele życia - cele życia są to główne zadania jakie stawia sobie przed sobą jednostka do wykonania (dla celu musi istnieć warunek określający czy cel został osiągnięty). Cele powinny wynikać bezpośrednio z sensu istnienia i być optimum lokalnym ze względu na "szanse realizacji sensu". Dla przykładu moje cele życia są następujące: założenie i zagwarantowanie bytu rodzinie (w trakcie realizacji: 2. dzieci, dom w budowie i rozpoczętych kilka inwestycji finansowych np. www.oizp.pl), zbudowanie i zweryfikowanie symulacji życia ludzkiego (proces zainicjowany -..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 61 (przedawniony)
07-09-2008enfant'God' - youtube - po polsku!

   Głośny film dokumentalny Briana Flemminga - The God, who wasn't there - nareszcie po polsku!

   Recenzowany swego czasu na łamach Racjonalisty
( www.racjon(*)/s,5872/q,Bog.ktorego.nie.bylo )
dokument, teraz dla każdego za darmo na Youtube.
Podzielony na 11 tematycznych części, z czytelnymi polskimi napisami, w bardzo wysokiej jakości obrazu i dźwięku (wystarczy kliknąć opcję watch in high quality).

   W planach mam również inne bluźniercze niezbędniki racjonalisty

   Serdecznie zapraszam do oglądania i komentowania

uk.youtube(*)E6E2BF47CC0&index=0&playnext=1
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 114 (przedawniony)
02-09-2008Zbysław Śmigielski Dyskryminacja - semantyczna? Mentalna?

   Dlaczego tak jest, że mówiąc lub pisząc "człowiek" w dowolnym kontekście, na przykład "spotkałem pewnego człowieka", "jeden człowiek powiedział" - niemal zawsze mamy na myśli mężczyznę?
   Dlaczego, gdy chodzi o kobietę, musimy rzecz uściślić, w odniesieniu zaś do mężczyzny "samo się" to rozumie?

   Kobieta nie człowiek, czy co?
.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)