 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 05-01-2025 | Hamerlik Konopka | Czy Polacy stanowią prawo w Polsce? |
Polacy są właścicielami Polski, jako że własność jest ponad wszystkim, mogą stanowić w Polsce własne zasady.
Choć praktycznie rzecz ujmując wiele, jeśli nie większość posiadłości w Polsce należy do obcokrajowców, powstaje zatem pytanie czy oni - obcokrajowcy jako właściciele Polski mogą stanowić w Polsce prawo?
Przypuśćmy, że Polacy ustanowią prawo w Polsce, że właścicielami posiadłości w Polsce mogą być tylko Polacy.
Czy Polacy mogliby takie prawo przemocą egzekwować? Czy musieliby się liczyć z wkroczeniem do Polski obcej armii?
Czy Polakom wolno tknąć obowiązujące w Polsce prawo własności czy nie wolno?
W jakim sensie Polska należy do Polaków? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 04-01-2025 | yutagg | Początki epistemologii |
Jestem stosunkowo nowy w filozofii i obecnie przeglądam dzieła starożytnych filozofów i natknąłem się na Ksenofanesa i różnicę pomiędzy wiarą w coś, a potem naprawdę o tym wiedząc 19216811.cam/ . Czy powiedzielibyśmy, że jest to pierwszy znany wkład w epistemologię? Nawet jeśli nie jest to jeszcze wyróżnione. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 02-01-2025 | labodd | Jak wygląda studiowanie filozofii na studiach |
Zastanawiam się nad studiowaniem filozofii, ale nie do końca wiem, czego się spodziewać. Jak wyglądają zajęcia? Czy są to głównie wykłady, czy też spędzasz dużo czasu na dyskusjach? A ile jest czytania i pisania? Czy jest tak intensywny, jak ludzie mówią? Jeśli studiowałeś filozofię, co Ci się w niej podobało (a może nie podobało)? Jakieś rady dla kogoś, kto myśli o nurkowaniu 9apps.ooo/ ? |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 01-01-2025 | ceddes | Od jakich filozofów i książek warto zacząć? |
Cześć, mam 19 lat i chcę bardziej zagłębić się w filozofię. Chciałabym przeczytać Kierkegaarda „Strach i drżenie, i choroba aż do śmierci”, ale pamiętam, że ostatnia książka, którą próbowałam przeczytać „Bycie i nicość”, była dla mnie trochę trudna. Zastanawiałem się, czy inni uznaliby to za dobry punkt wyjścia lub czy jest ktoś inny, od kogo poleciłbyś zacząć. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 30-12-2024 | nanduu | Najlepsze książki na temat "filozofii instytucji"? |
Tytuł. Pewnie to niszowy temat, ale mnie bardzo interesuje. Przydałyby mi się jakieś książki/komentarze analizujące ogólnie dynamikę, cechy i istotę „instytucji”. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 30-12-2024 | upllop | Czy uczciwe jest oszukiwanie w nieuczciwej grze? |
Powiedzmy, że możesz zagrać w grę, o której wiesz, że jest nieuczciwa. Nie możesz tego udowodnić, przestrzegając zasad tej gry. Ale wiesz, że to niesprawiedliwe i sfałszowane. Czy uczciwe jest oszukiwanie, aby udowodnić, że gra jest nieuczciwa? Czy uzasadnione jest sprzeciwianie się czemuś sfałszowanemu, aby udowodnić, że jest to sfałszowane? A jeśli nie udowodnisz, że jest to sfałszowane, czy uczciwe jest oszukiwanie w tej nieuczciwej grze dla własnej korzyści? Czy po prostu zignorować tę grę? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 28-12-2024 | wexxs | Czy osoba uzależniona ma wolną wolę? |
Jeśli wolna wola to zdolność do działania zgodnie ze swoimi motywacjami/pragnieniami/intencjami, to wydaje się, że osoby uzależnione nie mają wolnej woli, prawda? A co z osobami, które konsekwentnie odkładają sprawę na później, mimo że nie chcą? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 36 (przedawniony) | | 28-12-2024 | negss | Czy istnieje sposób na określenie, co jest dobre, a co złe? |
Myślę o tym już jakiś czas i nie mogę dojść do siebie. Czy dobro i zło to zbiór uniwersalnych zasad? Nawet wtedy nie mają sposobu, aby zmierzyć, co jest dobre, a co nie, prawda? Zwykle nie korzystałbym z Reddita w tym celu, ale nigdzie nie mogę znaleźć nic na ten temat. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 28-12-2024 | hetag | Dedukcja transcendentalna Kanta |
Kant wierzy, że nadajemy pewnym cechom identyfikowanie obiektów na podstawie doświadczenia, jednak odrzuca, że są one jedynie odbiciem wszechświata, a raczej dostarczanymi przez ludzi w ramach naszego doświadczenia.
Czy ktoś mógłby to szczegółowo rozwinąć, a zwłaszcza rozróżnienie między refleksją a uzupełnieniem, wydaje się, że odwołują się one do podobnej projekcji i są jedynie zamazane arbitralnym rozdzieleniem.
A jeśli na początku wszystko źle zrozumiałem, proszę o wyjaśnienie. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 28-12-2024 | keynk | Czy istnieje lepsza/najlepsza wersja Dialogów Platońskich? |
Znalazłem kilka dobrych, używanych książek w lokalnej księgarni, ale wygląda na to, że studnia się wyczerpała. Właśnie kupiłem nowy egzemplarz książki pt. Dialogi Sokratesa autorstwa Benjamina Jowetta. Jest to tom 1 z 4 jego wersji Dzieł wszystkich Platona. Czy są jakieś publikacje godne polecenia, czy w zasadzie wszystkie są wystarczająco dobre dla laika? |
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |