>Cześć, mam 19 lat i chcę bardziej zagłębić się w filozofię. Chciałabym przeczytać Kierkegaarda >"Strach i drżenie, i choroba aż do śmierci", ale pamiętam, że ostatnia książka, którą >próbowałam przeczytać "Bycie i nicość", była dla mnie trochę trudna. Zastanawiałem się, >czy inni uznaliby to za dobry punkt wyjścia lub czy jest ktoś inny, od kogo poleciłbyś zacząć.
Moim zdaniem warto, abyś zaczął od czegoś bardzo ogólnego, np. "Krótka historia filozofii" Solomona i Higginsa. Filozofia to historia myśli ludzkiej, jej całego dorobku umysłowego; bo kiedyś filozofia stanowiła całość nauki. Poznanie, choćby w ogólnym zakresie, całej historii da Tobie rozeznanie w tym czego w filozofii szukasz. Zaznajomisz się z filozoficznymi doktrynami, a one zmieniały się bardzo mocno. Jeżeli czujesz w sobie miłość do filozofii, to zaciekawi Ciebie każdy filozoficzny okres - tak myślę. Wybieranie konkretnych dzieł może stanowić pewien problem z uwagi na to, że często dzieła te nawiązują do innych okresów, innych doktryn filozoficznych i ich nieznajomość utrudni Tobie czytanie. Zgodnie z Akademicką sztuką, mimo wszystko, proponuję zacząć od Starożytności - to baza wiedzy dla zrozumienia późniejszych okresów historii. Warto jednocześnie zgłębiać filozofię współczesną, która jest bardziej zrozumiała, bo dotyczy czasów "tu i teraz".
|