Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
25-05-2020Hamerlik-Konopka"Doktor Jekyll i pan Hyde"
Wyraźnie postrzegam wewnętrzną sprzeczność własnego umysłu, nieustającą w nim walkę odmiennych emocji, o przejęcie kontroli i nadanie kierunku moim procesom psychicznym.

Raz zwycięża jedna emocja, innym razem sprzeczna druga, zależnie od warunków w jakich się znajduje.

Mój umysł jest niespójny, złożony z wielu osób, które naprzemiennie przejmują kontrolę.

Bywam chwilami wściekły, chwilami melancholijny, czasem skoncentrowany na określonym zadaniu, innym razem wzruszony, potem smutny, następnie wesoły, za każdym razem inny.

Przyszło mi do głowy, że nowela „Doktor Jekyll i pan Hyde” to żadna fikcja tylko opowieść o naszych umysłach.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
23-05-2020ArminiusPożądany dojazd do pracy?
Dojazdy do pracy i z pracy dla wielu ludzi były/są wielkim obciążeniem. Jednakże po doświadczeniu pracy zdalnej - wymuszonej epidemią - spora część z nich zaczyna zmieniać zdanie na ten temat. Po prostu niektórzy zaczęli odczuwać brak tego elementu ich codziennej rzeczywistości. Okazuje się bowiem, iż dojazd do pracy i z pracy do domu - jest sui generis "strefą buforową", która oddziela od siebie dwa bardzo różne porządki. Gdy ona zanika - gdy porządek pracy i porządek życia osobistego zaczynają się ze sobą mieszać i na siebie zachodzić - pojawia się psychiczny dyskomfort.
Zainteresowanych problemem - odsyłam do podlinkowanego materiału.

www.bbc.co(*)-might-be-missing-your-commute


"Like many New Yorkers, Meg Loughney faced a stressful daily commute. Typically, it would take her more than an hour to travel from her home in Astoria, Queens to her office at a management consultancy on Wall Street. It involved three modes of transport: a bus to drop off her baby daughter at day-care, then a packed subway carriage into Manhattan’s Financial District and finally a brisk 15-minute walk to the office.“It just wasn’t fun,” she says. “It was awful.”
That was before the Covid-19 stay-at-home order stopped everyone in their tracks. Now, after several weeks of working from home, Loughney admits that she actually misses her commute. “It’s pitifully sad to say that, but it’s true,” she says...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
21-05-2020farmerOptymalna kobminacja kto ma rację?
Kto jest doskonałym racjonalistą?

Palacz? odpada. 400k związków pompuje w płuca. Płaskoziemca? Ale może reszta jego życia jest wzorcowa a płaska ziemia to jego hobby.
Wierzący? Trywialne chodzi modli się ale umie zmienić rozrząd w każdym aucie i w sumie to jest bardziej racjonalny niż racjonalista poza niedzielą przez godzinę.

Czy jest to czysta wiara? Zbyt proste. Na forum wymienia się argumentami podaję się linki ocenia się....i gówno zazwyczaj z tego wychodzi. Nie kojarzę transferu wierzących do niewierzących i na odwrót.

To może procentowo wg wagi. Ile waży wiara w Boga a ile palnie papierosów?
Formalnie palenie to większe spustoszenie w organizmie niż wiara w boga...a jednak bóg przegra tu dla przeciętnego racjonalisty ateisty czy jak to zwał.
Więc?

Są jeszcze tematy społeczne pozornie łatwiejsze w odbiorze jednak w dyskusjach wychodzi że ktoś jest nie racjonalny. Wg jakich kryteriów?

Jak w takim razie pogodzić ten dysonans i czy to jest możliwe?

Czy jest możliwy dysonans poznawczy absorbujący tematy skrajne dla danych dziedzin tak by persaldo zadowolić wszystkich?


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
16-05-2020ArminiusO płciowniku Kurkiewiczu i jego kurkiewach
Stanisław Kurkiewicz był lekarzem wykształconym i praktykującym w Krakowie, zmarł w 1921 r. W czasach mu współczesnych uchodził za oryginała i dziwaka i jako taki był często przedmiotem kpin. Dzisiaj jest bardziej doceniany - pomimo niewątpliwej oryginalności jego koncepcji oraz niesztampowego stylu życia - uchodzi bowiem za pioniera nowoczesnej seksuologii, który to termin zresztą wykreował i upowszechniał na gruncie polskim. Kurkiewicz nazywał się "płciownikiem" to jest lekarzem - seksuologiem. Kreowanie polkich terminów medycznych (i nie tylko medycznych) było jego drugą, po seksuologii, pasją. Tych polskich terminów stworzył całe multum, zwłaszcza w dziedzinie "płcenia".
Zwą się one kurkiewami. W jakims sensie to co robił Kurkiewicz na polu medycyny odpowiada temu co na polu światopoglądu i ideologii upowszechniał Stach Szukalski.
Boy - Żeleński miasł okazję poznać osobiście Kurkiewicza. Postać ta zafascynowała go - o czym świadczą feleietony poświęcone osobie oryginalnego lekarza z Krakowa. Boy o Kurkiewiczu wyrażał się z mieszaniną fascynacji i ...ironii.
Zainteresowanym postacią płciownika Kurkiewicza podrzucam do lektury feleitton Boya.


"Niepodobna tu wymienić nawet cząstki neologizmów Kurkiewicza, z których wiele nosi piętno banalnej fabrykacji, np.: ,,kibitnik” — sznurówka, ,,liczarz” — matematyk, ,,nieumiec” — laik, ,,nieczytak” — analfabeta, ,,oświactwo” — kultura, ,,cierpik” — pacjent, “stroje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
16-05-2020scriba144Alegoria o bramach i drogach
"Wchodźcie, wejdziecie do życia wiecznego przez ciasną bramę, ścisłe przestrzeganie Ewangelii Jezusa Zbawiciela, albowiem szeroka jest brama, bez ścisłego przestrzegania Ewangelii Jezusa Zbawiciela i przestronna droga, bez kompleksowych zasad przestrzegania Ewangelii Jezusa Zbawiciela, która wiedzie na zatracenie, do wiecznej śmierci, ból, cierpienie, strach, przerażenie etc... Które trwać będą wiecznie w tunelu uczynków swoich, udowodniony naukowo i empirycznie (Mar. 9,44-48; Łuk. 16,19-31) A wielu jest takich, bez ścisłego przestrzegania zasad Ewangelii Jezusa Zbawiciela, którzy przez nią wchodzą do wiecznej śmierci. A ciasna jest brama, a ścisłe przestrzeganie Ewangelii Jezusa Zbawiciela i wąska droga, rygorystyczne przestrzeganie zasad Ewangelii Jezusa Zbawiciela, która prowadzi do żywota, do życia wiecznego w nowym systemie duchowo - informacyjnej całości (Obj. 21) I niewielu jest tych, którzy ją znajdą, do życia wiecznego, ściśle i rygorystycznie przestrzegając zasad Ewangelii Jezusa Zbawiciela" (Mat. 7,13-14)
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 88 (przedawniony)
13-05-2020scriba144Alegorie spożywania ciała i picia krwi
W związku z brakiem zrozumienia i obrazoburczymi komentarzami na forach dyskusyjnych o alegoriach spożywania ciała i picia krwi Jezusa Zbawiciela (Jan 6,48-56) "Ja, Jezus Zbawiciel jestem chlebem żywota, pokarmem duchowego życia, powszechnie obowiązującym prawem miłości, objawionym w ciele moim. Ojcowie wasi, potomkowie Abrahama byli pod prawem literalnym systemu ofiaczniczego, jedli mannę, pokarm duchowy systemu prawno - ofiarniczego na pustyni, pesach - przejście ze śmierci, prawa literalnego do życia objawionego w ciele Jezusa Zbawiciela prawa miłości. I poumierali, pod prawem literalnym. (Łuk. 22,13-20) Tu natomiast, teraz współcześnie jest chleb, pokarm duchowy, powszechnie obowiązującego prawa miłości objawionego cieleśnie w Jezusie Zbawicielu, który zstępuje z nieba, ofiarowany przez Boga Wszechmogącego, który jest doskonałym prawem miłości, cieleśnie objawiony w Jezusie Zbawicielu (Jan 3,16) Aby nie umarł ten, nie poniósł wiecznej śmierci ten, kto go spożywa, stosuje powszechnie obowiązujące Prawo Miłości. Ja, Jezus Zbawiciel jestem chlebem żywym, pokarmem duchowego życia, który z nieba zstąpił, od Boga Wszechmogącego ofiarowane cieleśnie prawo miłości, jeśli kto spożywać będzie ten chleb, kto będzie stosował powszechnie obowiązujące Prawo Miłości objawione cieleśnie w Jezusie Zbawicielu, żyć będzie na wieki, stosowanie powszechnie obowiązującego prawa miłości jest pewnością wiecznego życia, a chleb, duchowy cieleśnie objawione Prawo Miłości, który Ja, Jezus Zbawiciel..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
05-05-2020farmerWhite trash
White trash - termin używany w amerykańskim angielskim jako pejoratywne określenie białych obywateli Stanów Zjednoczonych Ameryki usytuowanych najniżej w hierarchii klas społecznych. Charakteryzują się oni brakiem wykształcenia i niskimi dochodami, co skutkuje kiepską sytuacją materialną. White trash często utożsamiani są z zachowaniami dysfunkcjonalnymi i aspołecznymi.
Spis treści
pl.wikipedia.org/wiki/White_trash

Słucham Everlast - White Trash Beautiful
www.youtube.com/watch?v=tj4OgWq5OmE

Ale wszystko co potrafił robić dla pieniędzy było jeżdżenie


Uczymy się latami czasem mniej czasem więcej a potem lądujemy za kierownicą ciężarówki za kasą w spożywczaku na budowie w magazynie na widlaku na taśmie albo gdziekolwiek gdzie nas zatrudnią.
To "my" to w domyśle of course

Ale jednak część ludzi otwiera firmy które świetnie działają inni potrafią śpiewać malować zostaje adwokatami naukowcami pisze książki a nawet tylko lub aż potrafi sprzedać swój wygląd bo ma warunki.

Ktoś potrafi grać w piłkę i dostaje za to setki milionów złotych

Lista 10 najlepiej zarabiających piłkarzy świata wg "FF":
www.polsat(*)biajacych-pilkarzy-na-swiecie/

1. Lionel Messi (FC Barcelona) - 131 mln euro

9. Robert Lewandowski (Bayern Monachium) - 29

Czy to nie jest lekko aby p0jebane? 400 milionów złotych za kopanie piłki?

Jesteśmy aż tak tępi czy co?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
04-05-2020Hamerlik-KonopkaBezwola a rozwój człowieka
Prowadzę tu od paru lat dyskusję z bałwochwalcami kapitalizmu opartego na utajnionej i nieopodatkowanej własności o sensie niezależności każdego człowieka. Niezależności rozumianej jako samodzielność, samowystarczalność, samodecyzyjność, samoodpowiedzialność – indywidualność.

Bałwochwalcy kapitalizmu opartego na utajnionej i nieopodatkowanej własności przekonują mnie, że najlepsze co się może przytrafić zwykłym ludziom to wprowadzenie do ich życia organizacji Amazon, Google, Ikea, Microsoft, Visacard, Citibank, VW, itd.

Uważają, że gdy każdy ruch ręką magazyniera zostanie tak doskonale zorganizowany jak w Amazonu, to wszyscy będziemy mieć 100 pakietów dziennie z przesyłkami zamiast jednego.

Ja widzę drugą stronę tej organizacji.

Wszystkie stosunki społeczne jakie spotkają zwykłego człowieka na magazynie Amazonu, jego niedecyzyjność, nie liczenie się z jego opinią, nieodpowiedzialność za organizację, konieczność bezdyskusyjnego podporządkowania się odgórnym instrukcjom ten człowiek przyniesie ze sobą do swojego domu i na tym oprze własną kulturę. Jego społeczna rola i pozycja w Amazonie rozleje się na jego całe życie.

Chciałbym zapytać jak na rozwój człowieka, pojmowanego jako indywiduum wpływa bezwolna?

Wczoraj oglądałem program o jednej Szkockiej wyspie, na której ludzie, żeby uniezależnić się od prądu z lądu, zaczęli budować agregaty prądotwórcze. Nie było taniej, nie było doskonalej ale było niezależnie. Sami rozwiązali swoje problemy, zachowując przy tym samodzielnoś..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
02-05-2020maikalinPunkt zwrotny
Ostatnio zastanawiam się nad tym, jak silnie sytuacje z naszej przeszłości odbijają się na naszej przyszłości. Czy jest możliwe, że jest to proces nieodwracalny? Kiedy coś tak silnie odciśnie piętno na życiu, nic już nie będzie takie jak dawniej?

Przeraża mnie to. Czuję, jakby „poprzednie życie” było odległą historią. Jednocześnie jest w tym coś podniecającego, dreszczyk emocji który zwiastuje nowe. Może tak jest lepiej?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
02-05-2020Hamerlik-KonopkaKwantowy komputer molekularno-falowy
W moim pojęciu kwantu jako molekuły i fali komputerem jest każdy układ molekularny a jego oprogramowaniem każdy system falowy.

W tym wątku nie chodzi mi jednak o definicję kwantu ale o proces fizycznego układu, który ewoluuje tak jak proces myślowy naszego umysłu, przez co nie musimy podejmować psychicznego wysiłku dla ustalenia wyniku ale wystarczy, że zaobserwujemy ewolucję fizycznego układu, żeby rozpoznać wynik "na gotowo".
Co sądzicie o tym, że ewolucja układów fizycznych potrafi wyrazić nasze myśli?
Co sądzicie o tym, że uszkodzenia i zakłócenia pracy mózgu prowadzą do zakłóceń procesów myślowych?
Czy to możliwe, że nasz mózg, jest po prostu komputerem kwantowym?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)