 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 11-12-2023 | Chirag@123 | Czy psychopaci obalają obiektywną moralność? |
Proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem całkiem nowy w filozofii.
Czy psychopaci pozbawieni emocji lub z podświadomością mówiącą im różnicę między dobrem a złem obaliliby pogląd, że moralność pochodzi od strony trzeciej, takiej jak Bóg? Biorąc pod uwagę, że psychopata może nauczyć się od rodziców dobra i zła społecznego, czy nie uczyniłoby to jego moralności subiektywną? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 07-12-2023 | ivrak | Czy psychopaci obalają obiektywną moralność? |
Proszę o wyrozumiałość, ponieważ jestem całkiem nowy w filozofii. Czy psychopaci pozbawieni emocji lub z podświadomością mówiącą im różnicę między dobrem a złem obaliliby pogląd, że moralność pochodzi od strony trzeciej, takiej jak Bóg? Biorąc pod uwagę, że psychopata może nauczyć się od rodziców dobra i zła społecznego, czy nie uczyniłoby to jego moralności subiektywną? 10.0.0.0.1 |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 79 (przedawniony) | | 29-11-2023 | Hamerlik Konopka | Dlaczego robol ma nie wiedzieć o finansach firmy? |
Kiedyś istnieli ludzie, którzy wierzyli, że niewolnictwo jest jest dobre dla wszystkich, dla Panów i dla niewolników. Ci wierzący ludzie pochodzili zarówno od Panów jak i od niewolników. Wielu z nich walczyło, zabijało i ginęło za niewolnictwo wierząc, że walczą w obronie dobra ze złem. Potem, niewolnicy, zwierzęta, małpy, podludzie stali się ludźmi i świat się nie zawalił ani ludzkość nie wyginęła wbrew wierze tych ludzi.
Współcześnie istnieją ludzie, którzy wierzą, że lepiej dla wszystkich jest gdy robol nic nie wie i nic nie rozumie z finansów firmy, w której pracuje. Wierzą w to zarówno ludzie pochodzący od właścicieli jak i ludzie pochodzący od roboli. Na pewno znaleźliby się ludzie, którzy w obronie tej niewiedzy pójdą na wojnę wierząc, że zginą w walce ze złem w obronie dobra.
Ci sami ludzie wierzą, że dobra jest demokracja. Widzą państwo jak firmę, w której są robolami i chcą wiedzieć wszystko o jej finansach i chcą nią rządzić. Tym ludziom nie przeszkadza dysonans pomiędzy demokracją w państwie i brakiem demokracji w prywatnej firmie, uzasadniają sobie w umyśle, że to konieczne, że to jedyne wyjście, że bez tego świat zawali się i ludzkość wyginie.
Dlaczego robol ma nie wiedzieć o finansach firmy?
Mam jeszcze inne pytania.
Co ideologia robi z ludzkim mózgiem? Dlaczego 99,99% ludzkości nie podobają się moje wywody? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 29-11-2023 | Izaa | filozofia księżki dla studenta |
Witam. Mam pytanie jaką książkę wybrać dla studenta kierunku nie filozoficznego, ale z przedmiotem o nazwie filozofia. Na razie doszliśmy do Arystotelesa i myślę czy można by było coś łatwego w czytaniu kupić co by uzupełniało wiedzę. Myślałam nad Lekcją Filozofii Henela lub czegoś co ma taką prostą formę, bo to na początek. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 20-11-2023 | nusya | Indywidualność dla Hegla |
Czytam o Heglowskiej koncepcji wolności woli w Elements of the Philosophy of Right, ale natknąłem się na jego koncepcję indywidualności, którą trudno mi zrozumieć ze względu na odniesienie do Encyklopedii nauk filozoficznych. Przewiduje, że nie mówi się o indywidualności w sensie jedności, ale "o samym pojęciu". Chcę zrozumieć więcej. Dzięki. 10.0.0.0.1 192.168.1.254 |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 82 (przedawniony) | | 20-11-2023 | Wolnośćmyśli | Transcendencja jako byt bez formy |
Pytanie brzmi czy możliwa jest egzystencja świadomości w jakiejś nie materialnej formie poza ciałem gdy ono już umrze ? Choć zagadnienie to "nosi znamiona powiązań z religią", dla mnie jest ono filozoficzne. W czym rzecz ? Otóż materia czyli atomy ciała są w istocie jakąś formą pól energetycznych, posiadających masę i oddziałujących ze sobą co widzimy, czujemy itd. Ale hipotetycznie można założyć, że gdy świadomość jest wystarczająco silnie rozwinięta czyli jak głoszą mistycy osiągnie poziom absolutu/doskonałości - stanu bez skazy, to wtedy będzie ona w stanie po śmierci fizycznego ciała dalej trwać utrzymując w stabilnym stanie pola energetyczne czyli wirtualne cząstki bezmasowe ją tworzące. Nazywa się to "życiem wiecznym" czyli uniknięciem "drugiej śmierci" o której mówił Biblijny Jezus. Współcześni fizycy potwierdzają taką możliwość a mistycy dawno temu zapowiedzieli, że nadejdzie moment gdy religia i nauka znajdą punkt styczny. Nie - nie obawiam się śmierci ani stanu niebytu/nieistnienia. Interesuje mnie ten fenomen czysto teoretycznie gdyż wydaje się być interesującą i atrakcyjną perspektywą rozwojową. Wyobraźmy sobie że ktoś uzyskuje ten stan istnienia i odtąd fizyczne ograniczenia ciała już go nie dotyczą. Jakież to daje możliwości poznawania kosmosu ? Czy to wogóle możliwe ? I w jaki sposób świadomość bez fizycznych zmysłów mogłaby widzieć czy słyszeć ? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 18-11-2023 | ikome | Czy filozofowie są sprzedawcami na rynku idei? |
Mam to podejrzenie z następującego powodu: wielu filozofów trzyma się przez długi czas pewnych raczej kontrowersyjnych stanowisk filozoficznych. Jeśli spojrzymy na to przez pryzmat statystyki, powinniśmy spodziewać się, że stanowiska filozoficzne większości filozofów powrócą w stronę stanowisk bardziej mainstreamowych (regresja w kierunku średniej), jeśli ich myśl ewoluuje w sposób naturalny. Zauważamy jednak, że większość filozofów pozostaje przy swoim stanowisku. Podejrzewam więc, że dzieje się tak dlatego, że te stanowiska – idee – są ich „dobrami”, od których zależy ich utrzymanie. Muszą pozostać przy swoich pierwotnych stanowiskach i ich bronić, ponieważ od tego zależy ich kariera. Zatem zasadniczo sprzedają swoje pomysły na rynku pomysłów. Być może niektórzy z nich prywatnie już w te idee nie wierzą, ale są to profesjonaliści, którzy w swoim zawodzie wykorzystują swój intelekt, aby wymyślić jak najlepsze argumenty na obronę tych idei, aby móc je dalej sprzedawać.
Czy jest w tym trochę prawdy, czy jestem zbyt cyniczny? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 161 (przedawniony) | | 14-11-2023 | okragly | raj nadejdzie z Niemiec |
W felietonie www.youtube.com/watch?v=uK35ZRNAt5U Listek z Stuttgartu mówi złośliwie "Nie masz nic i jesteś szczęśliwy" Czy w ogóle jest możliwe nic nie posiadać? Czy rzeczywiście da się wszystko pożyczyć, wynająć wyleasingować? uważam że własność jest niewolnictwem (odwrotnie niż autor) w raju nic nie mieliśmy | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 13-11-2023 | utsahkaun | Czy masz jakieś zalecenia czytelnicze? |
Witam, jestem studentką psychologii i pozostał mi rok do uzyskania dyplomu. Zawsze podobały mi się kursy filozofii, ale teraz, gdy zbliżam się do dyplomu, moje zajęcia są bardziej związane ze współczesną nauką i umiejętnościami praktycznymi. Chciałem wiedzieć, czy masz dla mnie jakieś rekomendacje z zakresu filozofii, czytałem klasyków i autorów ściśle związanych z historią psychologii (Sartre, Chomsky, Nietzsche itp.), ale chciałbym się w to zagłębić. Jeśli to możliwe, chętnie otrzymam rekomendacje, które nie są zbyt skomplikowane, a może nawet przyjemne w czytaniu. A jeśli masz jakieś rekomendacje dotyczące lektur z filozofii, które są bliskie mojej dziedzinie (psychologii), chętnie je też przyjmę. Z góry dziękuję!! | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 13-11-2023 | farmer | Wybory. |
Gdyby dyskusje miały sens wybory nie były by potrzebne. Nie zapraszam do dyskusji. Bo i tak niema sensu.
No bo żeby ustalić kto ma rację w tym wypadku wystarczy zostawić plus minus albo nic. Z dyskusji nic nie wyjdzie bo strony zostaną przy swoim.
| Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |