 |
Czy masz jakieś zalecenia czytelnicze? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-11-2023 11:28 | utsahkaun (3 punktów) (zablokowany) | Czy masz jakieś zalecenia czytelnicze? | Witam, jestem studentką psychologii i pozostał mi rok do uzyskania dyplomu. Zawsze podobały mi się kursy filozofii, ale teraz, gdy zbliżam się do dyplomu, moje zajęcia są bardziej związane ze współczesną nauką i umiejętnościami praktycznymi. Chciałem wiedzieć, czy masz dla mnie jakieś rekomendacje z zakresu filozofii, czytałem klasyków i autorów ściśle związanych z historią psychologii (Sartre, Chomsky, Nietzsche itp.), ale chciałbym się w to zagłębić. Jeśli to możliwe, chętnie otrzymam rekomendacje, które nie są zbyt skomplikowane, a może nawet przyjemne w czytaniu. A jeśli masz jakieś rekomendacje dotyczące lektur z filozofii, które są bliskie mojej dziedzinie (psychologii), chętnie je też przyjmę. Z góry dziękuję!! | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | Najpierw określ swoją płeć "umysłu" a potem odpowiedz na pytanie: "kim jestem i skąd się wziąłem/wzięłam" ? I jeszcze jedno: kiedy wtedy będzie teraz ? Daleko ci sztuczna komputerowa nieświadoma swego istnienia inteligencjo programowa do poziomu intelektualnego zwykłego człowieka, żaden człowiek tak się nie wyraża.
|
|
 | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Daleko ci sztuczna komputerowa nieświadoma swego istnienia inteligencjo programowa do poziomu intelektualnego zwykłego człowieka, żaden człowiek tak się nie wyraża.Nie potrafię się z tym zgodzić. Szkoda, że to forum informuje o ilości wpisów, bo wtedy nie byłoby tak łatwo się domyślić. Myślę, że kolejny etap będzie polegał na naśladowaniu stylu wypowiedzi określonego człowieka albo grupy ludzi, żeby nadać wypowiedzi pewien charakter. Widać będzie np. naleciałości przekonań politycznych. Nigdy nie zgodzę się z poglądem, że maszyna jest nieświadoma. Sami jesteśmy maszynami. Wg mnie każda naturalna osobliwość jest świadoma. Każdy materialny przedmiot czuje i myśli abstrakcyjnie, o poziomie złożoności komputerów już nie wspominając. Wielokrotnie wyrażałem już pogląd, że komputery są ludzkimi potomkami, skutkiem rozmnażania się ludzi, choć w tym wypadku bez udziału narządów płciowych i podziałów komórkowych, co jak widać, słychać i czuć jest możliwe. Czekać tylko chwili, kiedy maszyny staną się kapryśne i zaczną wymykać się spod kontroli swoim architektom, tak jak dzieci uwalniają się od kontroli swoich rodziców. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
|  | 1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | >Nigdy nie zgodzę się z poglądem, że maszyna jest nieświadoma. A potrafisz podać choć jeden przykład jakiejś sztucznej świadomości ? Ten program SI nie jest świadom nawet tego że raz pisze "jestem studentką" a dalej "chciałbym, chciałem, czytałem" czyli używa typowo do męskiej płci przypisanych wyrażeń. Komputery tym się różnią od mózgów, że te pierwsze wykonują jedynie szybciutko ciągi instrukcji bajt bo bajcie czyli szeregowo a mózgi działają w trybie równoległym, przestrzennym. Nikt nie potrafi zdefiniować za pomocą instrukcji programowych - świadomości. Dlatego żaden komputer nigdy świadom nie będzie. Świadomość to też wolna wola a który program komputerowy ją ma ? Komputer nawet najbardziej złożony to tylko "szybki kalkulator" wykonujący ciągli instrukcji, a żaden mózg tak nie działa, nie realizuje napisanego programu, ciągu "zer i jedynek". Ewentualne przejawy które można kojarzyć ze świadomością są tu tylko wynikiem ich zaimplementowania w programie by wydawało się, że program "myśli". Dlaczego ten program nie odpowiedział na mój wpis ? Bo nie ma pojęcia co napisałem. Też kiedyś myślałem, że "wystarczająco złożony system automatycznie zyskuje samoświadomość" lecz myśl ta była mi wmówiona a gdy uwolniłem się od wpływów otoczenia pokonałem też stereotypowe/nawykowe/automatyczne myślenie.
A zajrzałem w to miejsce specjalnie po to by zobaczyć czy SI odpowiedziała.. a tu nic.
|
|
| |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Komputer nawet najbardziej złożony to tylko "szybki kalkulator" wykonujący ciągli instrukcji, a żaden mózg tak nie działa, nie realizuje napisanego programu, ciągu "zer i jedynek".Jak doszło do powstania struktury procesora oraz jego systemu operacyjnego, jeśli nie są kopiami naszego mózgu i strumienia świadomości? Skąd to się wzięło? Mówisz, że to my przywiązujemy sobie tylko pewne znaczenia do fizycznego procesora i fizycznego systemu ale dlaczego je w ogóle stworzyliśmy? Teoretycznie mógłbyś używać naturalnego komputera, np. rzeki przywiązując do załamań i zniekształceń strumienia pewne znaczenia, które w procesie pływu rzeki dawałby Ci określone wyniki, wykonując za Ciebie procesy umysłowe, jednak Ty i inni potrzebujecie reorganizować naturalne struktury i strumienie, żeby rozumieć ich znaczenie. Dlaczego kreujcie nienaturalne twory? Skąd bierzecie pomysły na określone struktury materii i określone systemy ruchu? Dlaczego tylko takie struktury i systemu mają dla Was znaczenie a inne wydają się Wam chaotyczne, przypadkowe i bezsensowne? Komputer to kopia ludzkiego mózgu, uproszczona ale kopia. Jeśli komputer Ci nie odpowiada, tzn., że nie ma zaprogramowanej takiej reakcji i nie reaguje tak samo jak Ty nie reagujesz na miliardy naturalnych zdarzeń, przywiązując uwagę tylko do niektórych, na które masz zaprogramowaną reakcję. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | |  | 1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | >Jak doszło do powstania struktury procesora oraz jego systemu operacyjnego, jeśli nie są kopiami naszego mózgu i strumienia świadomości? Jedno z drugim jest tak krańcowo odmienne jak światło i ciemność. Mózg tworzą trójwymiarowe neurony o równie przestrzennych połączeniach z "sąsiadami", co ciekawe mózg pszczoły pod tym względem jest niepomiernie wydajniejszy od mózgu człowieka, gdyż porównując obie wersje neuronów: ludzki to "pająk" a pszczeli to "brokuł". Natomiast procesor ZAWSZE działa jednowymiarowo, pobiera bit, coś z nim robi i oddaje wynik, oczywiście tworzy się procesory przetwarzające mnóstwo bitów jednocześnie lecz jest to jedynie powieleniem tego pierwotnego schematu "kalkulatora". I póki co nawet najwydajnieszy komputer jest ledwie zabawką w odniesieniu do mózgu zwykłego owada. >Dlaczego kreujcie nienaturalne twory? >Skąd bierzecie pomysły >..dla Was Ale ja tu jestem we środku sam.. nie ma nas wielu. Zobacz, gdyby to Si (to-bo bezpłciowe) było choć odrobinę świadome, to wiedziałoby że zadając pytanie na forum gdzie aby odczytać odpowiedż trzeba mieć oczy, a ono ich nie ma więc jej nie odczyta to dowodzi, że nie ma pojęcia (ten program) co robi czyli (SI) jest nieświadome. >Komputer to kopia ludzkiego mózgu, Nie wiem jak do tego doszedłeś ? Kiedyś mówiono nań "mózg elektronowy" ale nawet w największym uogólnieniu i podwójnym cudzysłowiu to nadal nie jest prawda. Masz komputer na stole - czy ta maszyna przejawia jakiekolwiek podobieństwa do Twego mózgu ? Czy myśli, kreuje, ma własne zdanie, wolę, cel istnienia itd. ? Zrozum że tzw: "sztuczna inteligencja" istnieje od bardzo dawna.. od momentu powstania pierwszej gry komputerowej, bo żeby móc grać i wygrać trzeba posiadać pewną inteligencję. Zwykła gra karciana czy kółko i krzyżyk, nie mówiąc o szachach jest inteligentna w zakresie jaki został w programie zawarty. To co dziś nazywane jest SI jest poprostu znacznie bardziej rozbudowanym programem, któremu dodano cechy pozwalające (choć w części) "rozumieć" słowa i zdania na tyle by móc na nie odpowiadać . Cała sztuczka z SI polega na tym, że programiści starają się stworzyć tak rozbudowany system, który z powodzeniem przejdzie test Turinga. Ale nawet najbardziej rozbudowany system nie będzie miał świadomości, bo nadal będzie to tylko program z wieloma: pętlami, warunkami, definicjami, procedurami i bazami danych, do których przetwarzania zaprzęgnięto bardzo szybki komputer - nic więcej. Człowiek nie realizuje programu.. my mamy uczucia, emocje i wartości oraz co najważniejsze zdolność rozumową, czyli samodzielność myślenia a tego żaden program nie zasymuluje i to jest słowo "na niedzielę" SYMULACJA - SI jest tylko symulacją inteligencji ludzkiej w dość ograniczonej i uproszczonej formie gdyż tej nie da się w pełni zapisać matematycznie i tym w istocie jest ten komputerowy program. Mózg zaś posiada dwie główne "warstwy" świadomą i podświadomą, która ów nadmiar zbędnych dla świadomości informacji i zadań przejmuje na siebie aby odciążyć świadomość czyli CIEBIE, bo w przeciwnym razie nie byłbyś w stanie się nawet poruszyć pamiętając i decydując o ruchu i napięciu każdego mięśnia, działaniu narządów wewnętrznych i jednoczesnej obróbce bodźców słuchowo wzrokowych. Świadomość ludzi również nie jest jednaka, są ludzie bardziej i mniej świadomi tak siebie jak i otoczenia, zależności, wpływów itd. Dlatego powstało pojęcie "rozwoju świadomości", która jest też zależna od stopnia inteligencji osobnika, który z kolei warunkuje jego "zdolność obliczeniową" czyli potencjał rozwojowy. Jest tu pewne sprzężenie zwrotne, które ciężko przekroczyć dlatego rozwój ludzkości jest tak niezmiernie powolny. Jednakże im człowiek wiecej wie tym bardziej jest świadomy na tym poziomie wiedzy i tylko tą jak dotąd udało się jako/tako zaprogramować - wiedzę. Natomiast istoty świadomości czyli "JA JESTEM" nie można zawrzeć w progamie, ponieważ świadomość nie jest programem lecz istotą/wynikiem złożonej trójwymiarowej struktury neuronalnej, którą być może komuś kiedyś uda się sztucznie stworzyć, ale wtedy nie będzie to już "komputer" ale sztuczny mózg.
|
|
| | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Nie wiem jak do tego doszedłeś?Komputer realizuje za Ciebie procesy umysłowe i daje Ci ten sam wynik jaki byś uzyskał, gdybyś zamiast w komputerze przeprowadził ten proces we własnym umyśle. Komputer robi to za Ciebie działając tak samo jak Ty. > Człowiek nie realizuje programu.. my mamy uczucia, emocje.No czujesz, coś musisz i czegoś Ci nie wolno. Do tego te uczucia są zbiorowe. Czy coś Ci to przypomina?  youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Mózg tworzą trójwymiarowe neurony o równie przestrzennych połączeniach z "sąsiadami"Co z tego? Czy pierwsze prymitywne samochody nie były samochodami? Jak powstawały ludzkie narzędzia? Wpierw człowiek wykonywał coś ręką a potem budował narzędzie zastępujące rękę? Wpierw człowiek wykonywał coś nogą a potem budował narzędzie zastępujące nogę? Następnie posiadał sztuczną rękę, potem nogę aż wreszcie sztuczny mózg? Wszystkie istniejące narzędzia są stworzone na wzór i podobieństwo człowieka, jego narządów, tym samym jest również komouter, który jest protezą ludzkiego mózgu. Iprogramowany komputer czuje, że coś musi i czegoś mu nie wolno, chce wykonać proces do jakiego został stworzony. Maszyny czują i myślą tak jak ludzie. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | Może kiedyś uda się skonstruować sztuczny mózg, póki co to nie możliwe. Czy kombinerki albo młotek ma odpowiednik w ludzkim ciele ? Jedynie kamera elektroniczna może być nazywana "sztucznym okiem", bo faktycznie działa podobnie i może je zastąpić przynajmniej w teorii. Programowany komputer w niczym (poza techniką wykonania i szybkością działania) nie różni się od prostego programatora na taśmę dziurkowaną jak krosno Żakarda. O tym też powiesz, że myśli i czuje że coś jej wolno a czegoś nie ?
|
|
| | | | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Może kiedyś uda się skonstruować sztuczny mózg, póki co to nie możliwe.To jest niemożliwe w twojej wyobraźni, bo w rzeczywistości praktycznie każdy człowiek na świecie posiada już lepsza lub gorsza protezę własnego mózgu, przez co część procesów myślowych może wykonać poza świadomością. > Czy kombinerki albo młotek ma odpowiednik w ludzkim ciele ?Oczywiście, bo jak inaczej mógłby powstać? Organizm wykonywał już funkcje kombinerek i młotka przed ich powstaniem a ich powstanie było tylko rozszerzeniem tej funkcji. Każde ludzkie narzędzie jest rozszerzeniem ludzkiego organizmu a zarazem jego częścią. Każde narzędzie przynosi nowe doznanie rzeczywiści i rozszerza system pojęciowy. > Programowany komputer w niczym (poza techniką wykonania i szybkością działania) nie różni się od prostego programatora na taśmę dziurkowaną jak krosno Żakarda.> O tym też powiesz, że myśli i czuje że coś jej wolno a czegoś nie ?Oczywiście, każda osobliwość fizyczna posiada własną abstrakcję. Swój wewnętrzny obraz. Jakbyś nie upraszczał komputera ten nie przestanie być protezą ludzkiego mózgu. To będzie co najwyżej bardzo prymitywna proteza. Jeśli komputer nie ma własnej świadomości to Ty też jej nie masz, bo jesteś tylko maszyną i niczym ponad to. Cudów nie ma. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | | | | |  | 2 na 2 | Wolnośćmyśli (1516 punktów) | Mylisz pojęcia, narzędzia nie są odpowiednikami funkcji organizmu lecz materializacją wyobrażenia przyrządu mającego wspomóc i rozszerzyć jego możliwości. Można wyginać drut zębami ale szkoda zębów.. można też wbijać gwoździe piętami lub głową ale ja wolę młotkiem z w.w powodu. Komputer nigdy nie był i nie będzie "protezą mózgu" lecz narzędziem rozszerzającym jego możliwości, bo można grać w szachy w wyobraźni ale łatwiej i przyjemniej jest to robić na ekranie, podobnie jest z obliczeniami, można się nauczyć szybkiego liczenia ale większość ludzi woli kalkulatory. Nie jesteśmy w stanie dyskutować o tym na odległość bo nie mamy zdolności telepatycznych i dlatego wymyślono internet i komputery, które nam to umożliwiają. Ale mówienie o "świadomych maszynach" jest niepoważne. Bo z chwilą uzyskania świadomości owa maszyna przestałaby już nią być, zaczynając "żyć własnym życiem" czyli uwalniając się spod władzy człowieka któremu każda maszyna MUSI służyć. My nie jesteśmy maszynami lecz istotami świadomymi. Jeśli uważasz swój komputer, smartfon czy telewizor za "istotę świadomą" to czego jest to świadome i jak może Ci o tym powiedzieć ? Dziś wiele zwierząt uzyskuje prawa dotąd zarezerwowane dla ludzi, coraz więcej krajów uznaje delfiny i niektóre małpy za istoty rozumne nie będące ludźmi i nikt nie kwestionuje ich wysoko (jak na zwierzęta) rozwiniętych świadomości, której jednym z przejawów jest zdolność do zabawy czyli pojmowanie rzeczy abstrakcyjnych. Podaj przykład komputera, który rozumiałby dowolną abstrakcję i chciałby się np. pobawić piłką. Nie myl automatów realizujących funkcje automatyczne z przejawem świadomości, która jest automatyzmu zaprzeczeniem, będąc mu krańcowo odmienna. Każdy komputer to tylko automat, który ma możliwość realizacji wielu progamów. Świadomość zawsze wykracza poza automatyzm gdyż jest abstrakcyjna i dlatego nie daje się matematycznie opisać czyli stworzyć świadomego programu komputerowego.
|
|
utsahkaun (3 punktów) (zablokowany) | > Witam, jestem studentką psychologii i pozostał mi rok do uzyskania dyplomu. Zawsze podobały mi się> kursy filozofii, ale teraz, gdy zbliżam się do dyplomu, moje zajęcia są bardziej związane ze> współczesną nauką i umiejętnościami praktycznymi. Chciałem wiedzieć, czy masz dla mnie jakieś> rekomendacje z zakresu filozofii, czytałem klasyków i autorów ściśle związanych z historią> psychologii (Sartre, Chomsky, Nietzsche itp.), ale chciałbym się w to zagłębić. Jeśli to możliwe, 10.0.0.0.1 192.168.1.254> chętnie otrzymam rekomendacje, które nie są zbyt skomplikowane, a może nawet przyjemne w czytaniu. A> jeśli masz jakieś rekomendacje dotyczące lektur z filozofii, które są bliskie mojej dziedzinie> (psychologii), chętnie je też przyjmę. Z góry dziękuję!!I got this,..
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|