Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
07-04-2005KowalskiPoszukuję psychologa lub psychiatry- ateisty
Poszukuję psychologa lub psychiatry- ateisty. Szukam pomocy w mojej chorobie- deprseji, która jest związana z moją przeszłością religijną.
{ Rozmowa z psychologiem lub psychiatrą wierzącym jest dla mnie jałowa.}
Proszę o kontakt:
Emeil: lp.pw@8791yntomas
Pozdrawiam
Poszukujący ateista
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 32 (przedawniony)
06-04-2005agnus deiFundamentalne pytanie...
Zwracam sie do filozofow... Chodzi mi po glowie taki paradoks: skoro religia ( w tym katolicka ) nie pochwala rozumu to czemu nie protestujecie gdy mowia wkolo o np. ' filozofii katolickiej' ? Czy to nie paradoks chocby werbalny? Czy nie trzeba byloby lepiej mowic o swoistej sofistyce religijnej a nie szerzyc w podswiadomosci ludzi przekonania o ' umilowaniu madrosci przez ludzi niechetnych rozumowi' ?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
04-04-2005Brzęczyszczykiewiczoszukiwać siebie?
Jestem w trakcie lektury "Człowieka zbuntowanego" Alberta Camus i cały czas mam wrażenie że to do czego doszedłem dzięki własnej analizie siebie było kłamstwem.Kłamstwem stworzonym przeze mnie o mnie,lecz moja teoria o mnie była niestabilna i doprowadziła mnie do skrajnego nihilizmu.Musiałem cofnąć się do poprzedniej teorii,co stoi w opozycji do proklamowanego przeze mnie postępowi,aby nie cofnąć się jeszcze dalej.W tej chwili sprawdzam moje błędy wspierając się o esej Camus'a-szukam właściewej drogi i nie wiem czy podświadomie kierowane kłamstwo jest niezbędne do osiągnięcia harmonii?Czy takowa harmonia jest prawdziwa,czy tylko jest małym oszustwem podświadomości?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
02-04-2005Zły_jeżTron dla siły?
Czy powinienem, jako satanista, bezgranicznie ufać słowom jakiegokolwiek człowieka, kimkolwiek by on dla mnie nie był? Przyjmuję, zresztą nie bezpodstawnie, iż Fryderyk Nietzsche stworzył podwaliny we współczesnej filozofii, z których wyrósł kierunek powszechnie określany jako satanizm. Na Jego pracach opierał się częściowo Szandor LaVey, pisząc swoją słynną "Biblię". Przed każdym człowiekiem, chcącym poznać i zrozumieć swoją naturę, staje w pewnym wieku poważny problem. Problem wyboru drogi. Jednej z dwóch... Pierwszą drogą, wg. Nietzschego, jest droga SŁABEGO. Słaby nie ma jasno sprecyzowanego światopoglądu, jest prawdopodbnie [ściśle ujmująć ] beztalenciem, człowiekiem obdarzonym przez los podłymi genami, jednocześnie posiadającym tzw. "moralność chrześcijańską" [wg. mnie brak moralności, tzn. totalna hipokryzja, ale nie będę w to wnikał - zainteresowanych odsyłam do "Biblii Szatana"]. Jest to pełzający po Ziemi bezcelowo robak, którego należy rozdeptać. Nie jesteś mu nic winien - to on powinien Tobie służyć z racji tego, że Ty jesteś Silny. Człowiek zwany SILNYM jest przepełniony dostojnością, siłą psychiczną [po części silnie rozwiniętą osobowością i intelektem, nieobecnym wśród większości Bożych Owieczek, w innej mierze po prostu silną psychiką], wielkim ego [co czyni go niepodatnym na wolę niczyją oprócz swojej własnej], talentem [jakimkolwiek, ważne jest tutaj określenie "twórczym"], o doskonałych genach i przede wszystkim WŁADCZYM. Wg. Nietzschego problem Ludzi Słabych..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
01-04-2005METROPROJEKCJE
A czy moglibysmy poruszyc na forum problem... a raczej zagadnienie "PROJEKCJI" czyli w moim przekonaniu zycia cialem w obecnym ("realnym") Swiecie i realiach, ale umyslem w zupelnie innych miejscach, stanowiskach, sytuacjach. Doktor J. i Pan H.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
01-04-2005alex"Mein Kapf" Adolfa Hitlera
Chcialbym poznac wasze zdanie na pewien drazliwy temat. Pewnie juz o tym slyszelicie, ale pewne wroclawskie wydawnictwo wystawilo w "empiku" "Mein Kampf" wiadomego autorstwa. Malo tego, zapowiadaja kolejne publikacje: "Czerwona ksiazeczke" Mao oraz "Szatan mowi" La Veya. Sam dzis z zadowoleniem zakupilem "dzielo" Hitlera. Osobiscie bardzo cieszy mnie fakt, ze ktos w koncu obszedl zakazy i znalazl sposob na wydanie legalnie tych pozycji i mam nadzieje ze beda robic to dalej. "Mein Kampf" bije ekordy sprzedazy ( ja osobiscie czytalem to wczesniej a zakupilem to nieukrywam z 2 powodow: 1 to chec posiadania ksiazek zakazanych, 2 to przypuszczenie iz moze sie powturzyc sytuacja z Czech gdzie "twardoglowa" pseudo cenzura wstrzymala rozpowszechnianie "Mojej walki" i stane sie wtedy posiadaczem swoistego "bialego kruka") ale zastanawiam sie, jak juz wspomnialem nad waszym zdaniem na ten temat. Wg mnie zadna ksiazka nie moze byc zakazana bo sredniowiecze juz dawno minelo. Istnieje jednak fakt zagrozenia dostepem tej i podobnych publikacje w niepowolane rece, ktoe nie zrozumia tego, iz to nie jest nawolywanie do pogromow zydowskich a jedynie zrodlo historyczne. Co wy na to?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 75 (przedawniony)
28-03-2005PatuszkinJak ludzie postrzegają filozofię?
Jak ludzie postrzegają filozofię? Czy filozofia współcześnie jest dziwnym tworem oderwanym od rzeczywistości? Czy może jest czymś w rodzaju laickiej religii? Czy jest ona ważna dla społeczeństwa? Czy można bez niej się obyć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
26-03-2005K_GLSzkodliwość muzyki współczesnej?
Chciałbym poznać zdanie racjonalistów na temat szkodliwości muzyki współczesnej. Czy są waszym zdaniem jakieś odmiany muzyki bądż brzmienia szkodliwe społecznie? Czy można muzyke współczesną oskarżać o wiele dramatów współczesnych ludzi tj. uzależnienia od narkotykow i alkocholu, brak wartości życiowych itp.? Do tego pytania zainspirowala mnie pewna irracjonalna strona katolicka okiem.boo.pl/okiem/index2.html?cnota/rock.htm&3. Strona ta krytycznie odnosi sie do wszelkiej współczesnej muzyki. Pod pojęciem muzyki rockowej autor strony rozumie wszystkie współczsne odmiany muzyki (elektroniczna, klubowa, rockowa, metalowa itd.). Oczywiście argumenty irracjonalne tj. opętanie przez demony mnie nie przekonuja aczkolwiek jestem ciekaw racjonalnego punktu widzenia na tę kwestię.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 74 (przedawniony)
23-03-2005Bartek Bartkowski"Debata": Eutanazja
Wraz z kolegami z Ateisty.pl wziąłem udział w programie Kamila Durczoka. Jechałem na "Debatę" z dość klarownym poglądem na legalizację eutanazji: jest konieczna ze względu na prawo jednostki do stanowienia o sobie. Powiem od razu, że teraz nie jestem już tego tak pewien.
Podczas rozmów usłyszałem wiele argumentów przeciwko mojemu stanowisku - od dość prostych i, powiedzmy, mało wyrafinowanych, do bardzo przenikliwych i dających do myślenia. Jak to zwykle bywa, prawdziwie interesujące rozmowy miały miejsce już po zakończeniu programu. Odbyłem bardzo ciekawą rozmowę (właściwie to więcej słuchałem niż mówiłem) z panem doktorem Dariuszem Karłowiczem - prezesem Fundacji Świętego Mikołaja. Muszę przyznać, że argumenty pana doktora zbiły mnie z tropu. Nie odnosiły się do światopoglądu czy religii. Pan Karłowicz jest w stanie zrozumieć człowieka, który chce eutanazji, jak również tego, który eutanazji dokonuje. Nie chce natomiast prawa do wykonywania zabiegu z powodu obawy przed nadużyciami oraz kreowaniem nastroju społecznego sprzyjającemu podejmowaniu takich decyzji.
O ile mogę sobie wyobrazić osobę, która chce skrócić swoje cierpienia będąc w pełni sił umysłowych, o tyle mogę sobie wyobrazić również sytuację, w której rodzina pozbywa się babci nakłaniając ją do "podjęcia" decyzji, lub po prostu (polskie warunki!) dając w łapę komu trzeba. Jeśli w Polsce było możliwa afera "skór", możliwe jest wszystko.
Pisałem w swoim artykule o karze śmierci, że ryzyko nawet jednej pomyłki..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
23-03-2005bambinoJestem mały dzieckiem...
Jestem małym dzieckiem i bardzo bym chciał, aby starsi i mądrzejsi wyjaśnili mi z czym powinien zmierzyć się światopogląd każdego, dorosłego człowieka.
Jakie aspekty należy uwzględnić w swym światopoglądzie? Bo nie wiem. Chciałbym mieć światopogląd wewnętrznie spójny, a nie wiem jakie parametry są do uwzględnienia.
Czy pozwolicie, że bambino będzie zadawać pytania pomocniczne?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)