 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 03-02-2006 | Jerofiejew | odp dla tych co uwazaja ze filozofia jest potrzebna |
filozofia uczy myśleć.tak filozofia rozwija nauke.tak filozofia (niektora) nadaje sens zyciu.tak ale co mi przychodzi z tego myslenia, skoro nie daje mi szczescia. co mi z tej nauki skoro wszelką nauke wykorzystują mozni swiata, zeby mną kierować. i oczywiscie filozofia nie dała mi sensu zycia. czyzby natura mnie skreslila z przydatnosci dla spoleczenstwa? i co mi z zycia zgodnie z natura?mowiac dziewczynie zeby po prostu sie ze mna pieprzyla tylko policzek boli. ludzie myslą, lubią myslec, to jest im potrzebne. wiec dlaczego tak sie oszukują?he
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 02-02-2006 | Ewelina la Fayette | Wasze refleksje.. |
Piszę teraz pracę na temat filozofii Kanta i frapuje mnie jedno zdanie,które pochodzi z "Krytyki czystego rozumu".: "Musiałem więc zawieść wiedzę,ażeby uzyskać miejsce dla wiary(Ich musste also das Wissen aufheben,um zu Glauben zu Platz zu bekommen).Wydawałoby się,że rozwiązanie jest proste,gdyż chodzi o ograniczenie nauki,wiedzy do minimum.Tylko gnębi mnie idee fix:gdyby rzeczywiście Kant miał na myśli zniesnienie wiedzy,to czy nie byłoby to sprzeczne z jego racjonalizmem,postawą empiryka i najważniejsze ideologią epoki oświecenia..? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 01-02-2006 | ryba | myśl nie taka złota |
Złota myśl Racjonalisty: "W Kościele rzymskokatolickim rezygnacja została przyozdobiona we wszelkie cnoty (...). Dla człowieka przekazanie swego losu w ręce Boga jest aktem poddania" Jacques Mitterand niezbyt przenikliwa ta myśl, ilustrujaca ignorancję autora w stosunku do filozofii zycia chrześcijańskiego. W kościele rzymskokatolickim nie ma nawoływania do rezygnacji, owszem jest nawoływanie do przekazania swego życia Bog, co oznacza, że w momencie, w którym indywidualne działania człowieka w jakiejś sprawie kończą sie mizernie i ludzkie działania zawodzą pozostawia sie działanie Bogu. Nie chodzi tu o rezygnację z działania, lecz właśnie o dzialanie jak najusilniejsze w ufności pokładanej w Bogu. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 31-01-2006 | Dominikdano | Czym jest śmierć? Co wiemy o umieraniu? |
Umieranie, śmierć człowieka jest w moim przekonaniu zasadniczą przyczyną powstania wszystkich religii. Gdybyśmy żyli wiecznie, to religie nie miałyby sensu. Strach przed śmiercią, przeświadczenie o jej nieuchronności, to główna podstawa tych idei, w większości będących na poziomie ludowych bajek i legend o utraconym raju, o niebiańskich sferach zamieszkiwanych przez anioły i świętych, i przeznaczonych dla ich wyznawców i przeciwnie o straszliwych piekłach dla innowierców. Czasami pojawia się tych legendarnych miejsc dla zmarłych więcej, np. w kościele jeszcze funkcjonuje mit o czyśćcu. Religie też na swój sposób starają się przygotowywać ludzi na ten moment. W większości religii jest przekonanie, że umierający powinien odchodzić z jasną świadomością , możliwie w pełni władz umysłowych ("Od nagłej i niespodziewanej śmierci niech nas Bóg chroni!"). Dlatego dzisiejsze praktyki medyczne, polegające na otępianiu umierających, szczególnie tych, którzy ciężko fizycznie cierpią, wydają się sprzeczne z tym poglądem. Co o tym postępowaniu sądzić? Jak wygląda to w praktyce, np. w coraz liczniejszych dziś hospicjach?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 30-01-2006 | AlfRamsey | Czy warto podróżować? |
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?Czy warto podrozowac i poznawac swiat czy raczej zaszyc sie w miejscu swojego zamieszkania i patrzec biernie na wydarzenia na swiecie.Jakie wedlug was korzysci daja podroze dla czlowieka? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 30-01-2006 | Sylwia | 'uczucia moralnie obojętne' |
Pisze pracę o 'uczuciach moralnie obojętnych'. To cytat bardzo często pojawiający się w rozmowach z katolikami tłumaczącymi w ten sposób różne zachowania. Chciałabym bardzo dowiedzieć sią, jak filozofia podchodzi do tego tematu. Czy samo hasło wystarczy, jak twierdza niektórzy, czy jednak należy brać wszelkie inne czynniki pod uwagę. Być może nie jest to ciekawy temat, ale liczę na jakieś podpowiedzi, moga byc tytuły pblikacji i wszelkie opinie. Dziękuję | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 30-01-2006 | Michalska | rola moralności i estetyki w życiu człowieka |
Prosze o to byscie mi pomogli rozwinąć mój temat byc moze jest on juz dosc powszechny i obyty ale interesuje mnie wasze opinie, i poglady,. Odpisujcie, napewno mi sie to przyda i wszystko przeczytam.
Na pewno nie podlega to wątpliwosci ze zarowno moralnosc jak i estetyka jest bardzo istatna w naszym zyciu, sama jestem artystka i bardziej estetyka niz mi towarzyszy, pełni dosc istotna role w tym co tworze i jak to tworze. Nie mowie ze jestem ułożonym idealista ale estetykiem na pewno...
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 29-01-2006 | Rafał | Wszechmoc istoty najwyższej |
Jeżeliby przyjąć istnienie istoty najwyższej, jej wszechwiędzę, oraz wynikającą z wszechwiedzy wszechmoc, trzeba by się było zastanowić nad tym, co kierowało ją do stworzenia wszechświata, dlaczego w Bibli ukazuje ona swój "gniew", który jest najzupełniej ludzkim zachowaniem instynktownym. Moim zdaniem wszechmoc wiąże się z brakiem potrzeb, brakiem nudy, brakiem emocji, z nicością... Dlatego też przyjęcie wiary w tak zwanego Boga jest dla mnie nielogiczne. Co o tym sądzicie? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 29-01-2006 | Behemot | Czym jest pedofilia? |
Niedawno miała miejsce prowokacja dziennikarska w ramach której udawana 14-latka poprzez czat umówiła się z facetem na spotkanie w hotelu. Na miejscu czekała na niego policja. Sprawę okrzyknięto - jednego pedofila mniej. Zastanówmy się czym jest pedofilia? Definicja jest mnie więcej taka: pociąg seksualny do osób niedojrzałych płciowo. Polskie prawo określa granicę wieku na 15 lat. Zatem facet na pewno złamałby prawo (zarzucono mu usiłowanie) ale czy jest pedofilem? Pytanie jest o tyle istotne, że pedofilia traktowana jest jako choroba, którą można (i należy) leczyć. Tymczasem 14-latka z ogromnym prawdopodobieństwem jest dojrzała fizycznie. Z ewolucyjnego punktu widzenia im młodsza dziewczyna (jeśli dojrzała fizycznie) jest obiektem pożądania mężczyzny tym zachowanie to jest bardziej naturalne i zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu reprodukcyjnego. Czy zatem doszło do tego, że zachowania naturalne stały się chorobą? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) (Zamknięty) | | 28-01-2006 | Ce... | kara śmierci |
czy jestem za karą smierci? Ten kto woła NIE NIE JESTEM nie ma wyobrażni albo jest zimny jak głaz!! wyobraż sobie własne dziecko zgwałcone zmaltretowane przez taką ludzką bestię jesli mówisz ,że nie zabija sie zwierza za to ,że jest dziki ,no nie ale jesli ten to zwierz znalazł by sie w pobliżu twego małego dziecka CO byś zrobił ??? Mija sie z CELEM wasza dyskusja i wasze chrześcijanskie serce ! a czy nie chrzescijanie PALILI na STOSACH i to bezbronnych Och wy w ciepełku chowani bezpieczni . | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |