Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
02-11-2024raptertCzy Wittgenstein miał rację?
W tym sensie, że aby rozwiać wątpliwości metafizyczne, potrzebujemy pewnego rodzaju reorientacji językowej? Ta myśl zrodziła się po zagłębieniu się w odpowiedź Lewisa na eksperyment myślowy Jacksona "Maria, naukowiec od koloru". Próbując rozróżnić opinie na temat tego, co przydarzyło się Marii, wydaje się, xender.vip/ że jedyną merytoryczną podstawą, na której można się oprzeć, jest czysto językowa.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
31-10-2024sotannCzy moralność istniała przed nami, czy istnieje dzięki nam?
Czy moralność jest czymś, co ludzie stworzyli, aby ustalać zasady w społeczeństwie (np. decydowanie, co jest dobre, a co złe), czy też jest to coś naturalnego we wszechświecie, co dopiero odkrywamy?

To jest pytanie, które zadałem ostatnim razem. Nie wyraziłem się jasno i zostało to usunięte. Wiem, że to moja wina, że ​​nie podałem wystarczającego kontekstu.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
30-10-2024sandaCo logiczni racjonaliści myślą o logicznym pluralizmie?
Uważam, że „logicznym racjonalistą” jest ktoś, kto uważa, że ​​nasza wiedza o zasadach logicznych jest pojmowana intuicyjnie (bezpośrednio, bez wnioskowania). Ale nawet jeśli jesteś monistą w kwestii logiki, faktem jest, że nie wszyscy logicy wyznają te same zasady. Czy jakaś grupa logików myli się? Czy to w ogóle możliwe? Mylić się co do tego, co ma być uniwersalną, podstawową i niezbędną intuicją? Co w ogóle mogłoby spowodować coś takiego? A może jakaś grupa logików jest po prostu zdezorientowana? Albo okłamywać samych siebie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
28-10-2024f1rataWspółczesne książki o idealizmie absolutnym
Poszukuję nowych tekstów, mediów i zwolenników idealizmu absolutnego. Bardziej zainteresowany myślą globalną niż tylko niemiecką.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
26-10-2024gouddCzym jest etyka cnót?
czy ktoś może mi podać referencje na temat etyki cnót? Będę prezentował ten temat na zajęciach z etyki, próbowałem szukać, ale niektóre z artykułów, które przeczytałem, nie miały dla mnie żadnego sensu i naprawdę jest mi ciężko
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
25-10-2024fizxSens w ewolucji
Richard Dawkins, Noam Chomsky uchodzą podobno za najwybitniejszych z obecnie żyjących.
Pierwszy od ewolucji, drugi języka. Jak wygląda real według nich?
A więc świat nie jest tworem, który powstał w jednej chwili w całej swojej złożoności. Proste początkowe prawa/reguły rzucone w wir czasu zaskutkowały komplikacją.
Był prosty, teraz jest skomplikowany. Coś prostego --> coś skomplikowanego, taki bieg zdarzeń, nie odwrotnie. Czy to odwracalne? Chyba nikt nie wie, potrzeba dogłębnego zrozumienia natury czasu. Czy jesteśmy świadkami początku historii świata, czy może po wielokroć to się zdarzyło?
Kolejna zagadka: Skąd się wzięły prawa? Czy da się je zredukować do zera? Czym by była pierwotna rzeczywistość pozbawiona praw? Czy matematyka jest zawsze, czy da się ją złamać?
Jeśli wieczny układ losowy generuje jakieś losowe wartości, musi z czasem wygenerować wartość która zacznie komplikować układ. Nie wydaje się to oczywiste, już sama potencjalność takiej wartości jest zastanawiająca. Wygląda to tak jakby w chaosie, zawarty był przepis na dowolnie skomplikowany świat, z niezliczoną liczbą żywych świadomych istot, rozumów, umysłów, wraz z całą możliwą technologią.

Co daje fakt istnienia przepisu na świat? Niezniszczalność i nieśmiertelność w sensie absolutnym. Oczywiście przedmioty z czasem się rozpadają, ludzie, zwierzęta, rośliny umierają, ale wzór na to nie ginie, pozostaje do wykorzystania. Świat może zniknąć w jakiejś katastrofie i pojawić się na powrót w takiej samej lub zmienionej..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
22-10-2024farmerManifestowanie poglądów.
Na kanwie poniższego wpisu:

>Najwazniejsze jest podkreslanie, ze jest sie moralnym, wyrozumialym Übermensch. Wtedy mozna zaszczekac kazdego odmienca, naziste, rasiste, transfoba.

Chciałbym się zapytać jak manifestujacie swoje poglądy. Oczywiście domyślam się że wielu z Was jest już dorosłych i samodzielnych i odpowiedzi na wiele pytań będzie z dystansu.

Nie mniej.

Czy znacie jakieś firmy który promowały Ateizm lub wolnosc od Religi? A potem się z tego wycofały?

Czy nosicie koszulki typu Ateizm albo wolność od Religi.

Czy Odmawiacie np. pójścia do kościoła .
Czy Odmawiacie udziału w wigili.
Czy nie bierzecie ślubu kościelnego.
Czy w czasie dyskusji otwarcie mówicie np
Ja w te bzdury nie wierzę nie uznaje to bajki.
Czy Odmawiacie posłania dzieci na religię.

A jeśli tak to dlaczego wogóle.

Czy macie odmienne zdanie np do TRANSFOBOW NAZISTÓW RASISTOW? ( To odnośnie cytatu)
Czy uważacie że wasze argumenty to jest szceknaie?

Czy nazywacie innych nazistami transfobami nazistami z racji tego że macie odmienne zdanie.....do odmiennego zdania?
A może nie nazywacie ale macie odmienne zdanie.

I czy jeśli brak wam argumentów w rozmowie to mówicie innym że szczekają? Lub są psami ?

I ostatnie pytanie. Czemu tu jesteście? Z racji swojej odmienności ?
Bylibyscie w stanie na palcach jednej ręki policzyć osoby podobne do was?
W waszym otoczeniu. Oczywiście.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
19-10-2024hexankprzeciętny film zajmuje szczególne miejsce w Twoim sercu?
Czasami film, który nie zyskał szczególnego uznania, naprawdę do nas przemawia, ze względu na wiek, czas i miejsce lub z jakiegokolwiek innego powodu.

Który film znajduje się w Twojej osobistej sterówce? Co w twoim przypadku zadziałało i dlaczego dajesz temu więcej wsparcia niż krytycy i ogół społeczeństwa?

Publikuj swoje filmy, dziel się przemyśleniami!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
18-10-2024Hamerlik KonopkaCzy elektron jest falą i foton cząstką?
>Foton .... – cząstka elementarna
pl.wikipedia.org/wiki/Foton

>elektron może być postrzegany jako odpowiadająca mu fala
pl.wikipedia.org/wiki/Elektron

Natychmiast odpowiadam - to jest zupełny błąd rozumowania. Tym opisem ruch zostaje określony materią i materia ruchem.

Foton jest falą/porcją ruchu a elektron jest cząstką/porcją materii.

Oba są porcjami energii ale pod jej różnymi postaciami w ruchu i w materii.

Foton i elektron transformują wzajemnie ale foton nie jest cząstką lecz staje się nią po transformacji swojej postaci z ruchu do materii.
Podobnie elektron nie jest falą ale staje się nią po transformacji swojej postaci z materii do ruchu.

Energia ma dualną postać w ruchu i w materii. W obu postaciach występuje w skończonych, ograniczonych i policzalnych porcjach. Energia transformuje pomiędzy swoimi dwiema postaciami. Fale ruchu stają się cząstkami materii i cząstki materii stają się falami ruchu.

To jest tak jasne i tak oczywiste, że nie mogę zrozumieć dlaczego trzeba to tyle razy powtarzać, żeby inni to wreszcie pojęli?!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 133 (przedawniony)
17-10-2024Hamerlik KonopkaCzym jest demokracja bez podatku od własności?
Czym jest demokracja bez demokratycznego podatku od własności prywatnej na rzecz zbiorowości gospodarczej?

Wg mnie niczym.

No może dziecinną zabawą we "wpływy".
Karykaturą władzy.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)