Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 96 (przedawniony)
21-08-2023Hamerlik KonopkaNa koszt przyszłego pokolenia
Słyszałem w radio, że współcześnie zaciągane długi publiczne służą budowie dobrobytu współczesnego społeczeństwa na koszt przyszłego pokolenia.

Dlatego chciałbym zapytać - kto komu będzie musiał w przyszłości spłacić te długi?

Nienarodzeni nienarodzonym?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
19-08-2023Hamerlik KonopkaFunktor zdaniotwórczy
Podczas powrotu z pracy do domu opanowało mnie pytanie, co jest źródłem operatorów logicznych „i” „lub” zdolnych wyrażać, symulować, opisywać czy wręcz tworzyć naszą rzeczywistość.

Co?
Jakie jest ich prawdziwe znaczenie?

de.wikipedia.org/wiki/Logische_VerknĂźpfung

I zrozumiałem.

„lub” znaczy symetrię.
„i” znaczy asymetrię.

Mówiąc „lub” związujemy obiekty symetryczne.
Mówiąc „i” związujemy obiekty asymetryczne.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
17-08-2023edrin88Czy kantowski utylitaryzm istnieje?
Powiedzmy, że stosowałem się do uniwersalizowalnej zasady Kanta:

„postępuj tylko według takiej maksymy, co do której możesz jednocześnie chcieć, aby stała się powszechnym prawem bez sprzeczności”

I powiedzmy, że ustaliłem, że jedyną tego rodzaju maksymą jest „maksymalizuj użyteczność dodatnią, minimalizuj użyteczność ujemną”.

Czy byłbym zatem kantistą, utylitarystą, obydwoma, czy żadnym? Czy oznaczałoby to, że kantyzm podporządkowuje utylitaryzm, i odwrotnie, czy też żadne?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 63 (przedawniony)
16-08-2023chętnie racjonalistkaSeksu kodeks idealny
.
Co gorsze, lub co lepsze:

- tradycyjne reżimy seksualne?

- nowoczesne swobody seksualne?
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
12-08-2023toror5Czy ktoś może mi to wyjaśnić?
Niedawno przeczytałem cytat (nie znam jego pochodzenia, ale jeśli ktoś zna, proszę, daj mi znać), który brzmiał: Życie nabiera większego znaczenia, kiedy zdajesz sobie sprawę z prostego faktu, że nigdy nie dostaniesz dwa razy tego samego momentu. Czy to znaczy, że nie mogę powtórzyć chwili, np. jedząc ulubione lody w letni dzień bez obaw, kiedy będę na wakacjach w przyszłości, zachowując wszystko niezmienne do pierwszej chwili? A może odnosi się do rzeczy niematerialnych, takich jak doświadczenia?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 287 (przedawniony)
08-08-2023Hamerlik KonopkaKto umówił się na to, żeby nic nie mieć?
W swoim życiu, zwłaszcza przez ostatnie lata, spotkałem wielu ludzi, którzy niczego nie posiadają, prócz paru szmat i gratów, których nikt nie chciałby nawet za darmo.

Spotkałem się tu też z opinią, że obowiązuje nas umowa społeczna, do której wszyscy przystąpiliśmy.

Szukam osoby, która nic nie ma i umówiła się na to z innymi.

Żadna z osób, które dotychczas spotkałem, które praktycznie niczego nie posiadały, z nikim na to nie umawiały się.

Na czym polega przystąpienie do umowy społecznej?
Na powstrzymywaniu się od walki z systemem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
07-08-2023levabkomoJak interpretujesz ten cytat z Epikteta?
„Przejawienia umysłu są czterech rodzajów. Rzeczy albo są tym, czym się wydają, albo nie są ani nie wydają się być, albo są i nie wydają się być, albo nie są, a jednak wydają się być” Słuszne celowanie we wszystkich tych przypadkach jest zadaniem mędrca”.

Wydaje się, że dzieli je na cztery klasy: coś, co zarówno istnieje, jak i wydaje się istnieć; coś, co ani nie istnieje, ani nie wydaje się istnieć; coś, co istnieje, ale wydaje się, że nie istnieje; i coś, co nie istnieje, ale wydaje się istnieć.

Sformułowanie wprowadza mnie w błąd.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-08-2023yuklerKsiążki o tym, jak się zachować?
Chciałbym przeczytać kilka książek, aby zrozumieć, jak reagować w określonych sytuacjach.
Na przykład: W filmach o Ojcu chrzestnym Don mówi do swojego dziecka: "Nigdy nie mów ludziom, co myślisz".
Teraz zrozumiałem, dlaczego to mówi, po tym, jak wiele razy stanął w obliczu podobnej sytuacji i zobaczył, jak rozgrywają się obie konsekwencje.
W jakiś sposób czuję, że dorastając - nie nauczyłem się takich rzeczy i jestem pewien, że jest mnóstwo xender.vip/ rzeczy podobnych (jak reagowanie na negatywne opinie, krytykę, stres/przymus). Teraz chcę dowiedzieć się więcej na ten temat. Naprawdę byłbym wdzięczny za pomoc.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
31-07-2023Geli20Analiza dokumentów Krzysztofa jackowskiego
1. Niesprecyzowane pismo
2. Radom 2000 rok wskazanie bloku poszukiwanego
3. Prosba o wizje... z fotografi
4. Prośba o wizję!!! Bielsko Biała 2000r naczelnik czluchow
5. Czluchow 2005 zeznania wzmiankujące jedynie o zaangażowaniu przez rodzinę zaginionego Jackowskiego.
6. Innowroclaw 1995 zwykły świstek celem wypełniania zaznaczonych rubryk odnaszacych się do parapsychologi 0 konkretów!
7. Kraków 2000 prosba o udzielenie wskazówek co do miejsca w którym znajdują się potencjalnie zwłoki poszukiwanego. Bezwartosciowy świstek!!
8. Słubice 2010 pieczątka prokuratury czluchow miasta znachorka rodzinnego. Trafne wskazanie zwłok plus wizja z okolicznosciami nie potwierdzona dowodami na slusznosc
9. Łomża 2009 podziękowanie za pomoc w lokalizacji zaginionej trafne wskazanie lokalizacji zwlok.
10. Czluchow 1998 wzmianka o wizji sugerująca przez znachora potencjalne ukrycie zwłok. Pismo wzywa do przesłuchania światka Jackowskiego mające opisać "wizje" nic nie warty dokument z czynności procesowych!!!
11. Wezwanie na przesłuchanie. Trafne wskazanie spoczywania zwłok. Czluchow 2000!

12. 2001 prosba o przeprowadzenie wizji dotyczącej śmierci stanislawa 0 wartości!

13. Grodzisk podziękowania że trafne wskazanie zwłok

14. Podziękowania za pomoc w rozpisaniu mapy w której mogą znajdować się zwłoki po zaginięciu na jeziorze...

15.turkow trafne wskazanie lokalizowacji zwłok

16.czluchow 1998 ponownie to samo pismo wskazanie lokalizacji zwłok wezwanie na zeznania

17 odnalezienie ciała w kompleksie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
31-07-2023Hamerlik KonopkaCzy ideologia działa na psychikę tak jak muzyka?
Przekonałem się już wielokrotnie, na sobie i poprzez obserwację innych ludzi, że muzyka kształtuje emocje a te wpływają na nastrój, strumień świadomości, decyzje i wreszcie na działania. Nie bez przyczyny pisane są hymny, pieśni rewolucyjne, wojenne czy też zabrania się muzyki w islamie.

Zastanawiam się, czy taki sam wpływ na psychikę człowieka ma ideologia?
pl.wikipedia.org/wiki/Ideologia
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)