 |
Przegląd wątków w dziale Filozofia i światopogląd
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 29-06-2020 | Erwin_ | Śmierć nie jest tym, czym była kiedyś |
Brytyjski pisarz, Craig Murray, 'żyjący świadek' pandemii grypy Hong Kong (temat tamtego wątku: www.racjonalista.pl/forum.php/s,818391), pisze: Cytat:To, co mnie niepokoi w obecnej reakcji na koronawirusa, to że wydaje się ona odzwierciedlać przekonanie, że śmierć jest aberracją, a nie częścią naturalnego porządku rzeczy.
Czy naprawdę wierzymy, że medycyna może i powinna wyeliminować wszystkie choroby? Do czego to zmierza? www.craigm(*)ular-thoughts-on-corona-virus/W innym artykule porównującym obie pandemie: Cytat:Śmierć nie jest tym, czym była kiedyś
Najbardziej oczywista różnica dotyczy stosunku do śmierci, zwłaszcza w przypadku osób starszych. W artykule w szwajcarskiej gazecie Le Temps, historyk Bernardino Fantini - który napisał pod koniec lutego, że strach przed wirusem jest "znacznie przesadzony" i że Covid-19 "jest mniej niebezpieczny niż grypa sezonowa" - zauważył, że w 1968 roku "osoby powyżej 65 roku życia były uważane za osoby, które przeżyły próg naturalnej śmiertelności". Podczas gdy dziś nawet śmierć osób starszych stała się skandalem. [cytat] "Życie", które jest najwyższą wartością, które należy zachować za wszelką cenę, [...] to szczególny rodzaj życia: które włoski filozof Giorgio Agamben [notabene zajadły krytyk współczesnej 'walki z koronawirusem'] nazwał « nagim życiem », czyli czysto biologiczne, abstrakcyjne życie, wegetatywne przetrwanie ciała.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 22-06-2020 | Hamerlik-Konopka | Kapitalizm jest systemem władzy |
Chciałbym jeszcze raz nawiązać do krypto: pl.wikipedia.org/wiki/Bitcoin bitbay.net/pl/kurs-walut/kurs-bitcoin-pln przypomnieć, że krypto jest jedynie zapisem liczbowym w pamięci komputerów, takim jak zapis tego postu w pamięci serwera obsługującego stronę forum i odnieść się do wartości jaką wyraża bitcoin. Otóż: - rozkład liczbowy bitcoina opisuje hierarchę społeczną powstałą wśród użytkowników bitcoina - kreacja i emisja bitcoina jest sposobem kreacji hierarchii społecznej wśród użytkowników bitcoina Bitcoin podobnie jak inne przejawy WŁASNOŚCI jest wyrazem hierarchii społecznej osobników. Kapitał opisuje hierarchię społeczną jednostek. Kapitalizm jest systemem władzy człowieka nad człowiekiem. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 48 (przedawniony) | | 19-06-2020 | farmer | Smuga cienia...bezsilność czy tak ma być a może idiota? |
Joseph Conrad napisał Smugę Cienia....książka cienka w gabarytach jak sama smuga.
Jeśli idiota(problem w definicji) przeżyje tak samo płodnie życie jak jakiś inteligent(też problem) to z gruntu lepiej być żyć tu i teraz czy spalać się widząc że jesteśmy ledwie moment? www.youtub(*)v=xPU8OAjjS4k&feature=emb_logoJeśli zwariuję, czy będziesz nadal nazywać mnie Supermanem? Jeśli pozostanę przy życiu i zdrowiu czy będziesz przy mnie, trzymając za rękę? Zatrzymam cię przy sobie swoją nadludzką mocą Z Kryptonitem Piosenki bez znaczenia w temacie Youssou N'Dour - 7 Seconds ft. Neneh Cherry www.youtub(*)-k&list=RD8AHCfZTRGiI&index=43o przerażająco smutna piosenka o nędzy w Afryce i apel o pomoc. "Siedem sekund", o ktorych spiewaja Youssou i Neneh to wg Neneh czas, przez jaki nowo narodzone dziecko nie zdaje sobie sprawy z okrucienstwa i bezwzględności świata www.youtub(*)M8&list=RD8AHCfZTRGiI&index=29Pociąłem swe życie na kawałki To mój ostatni ratunek Duszności, brak oddechu Masz wyjebane czy potnę sobie rękę, krwawiąc To mój ostatni ratunek Disturbed - The Sound Of Silence www.youtub(*)RM&list=RD8AHCfZTRGiI&index=48Witaj ciemności, stara przyjaciółko Znów przyszedłem z tobą porozmawić | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 15-06-2020 | Kosma Kwaśniewski | ZWIĘZŁE PODSUMOWANIE C.D. |
Ciężko jest znieść świadomość przyjścia na taki świat, który potrafi być tak szpetny, odpychający, umierający. Jednak nieopisany zachwyt nad światem także ma miejsce, nie ma już żadnych drogowskazów. Można kierować się jeszcze naturalnością wysublimowaną we własnym umyśle. Wbrew temu co często nam się mówi, że swąd to nie sąd, a śmierć jak w Madrycie. Natura jest bura. A sąd ostateczny nie jest wszeteczny. Czy oswojony Bóg i Nauka i czy jest jeszcze Bogiem i Nauką (jeśli chodzi o jakiego Boga pytasz to chodzi mi o "Niego" w sensie panteistycznym)? One nie są po prostu naszymi wynalazkami, mówiąc prosto. Napiszę jeszcze, że Dawkins (słynny krzewiciel dynamicznej ewolucji) powiedział, że czuje się dumny z bycia człowiekiem dlatego, że odkrył on naukę, ale "ignorancja zwycięży" i wszystko pójdzie w niwecz (homo sapiens sapiens- dla mnie to brzmi jak: jednego rodzaju, myślący, że myśli, mówię tu nie tylko o ignorancji i głupocie, ale, przede wszystkim, o nieodpowiedzialności). Praw da jest okropna... Ale ptaki mają pióra. I większość mędrców wymyślała jak uciec od świata (Schopenhauer, Budda, Jezus, Platon), Nietzsche zaś wymyślał jak od świata nie uciekać ("Narodziny tragedii z ducha muzyki").  |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 15-06-2020 | Kosma Kwaśniewski | ZWIĘZŁE PODSUMOWANIE WSZYSTKIEGO. CZYTAĆ PSUBRATY I PSUSIOST |
WIĘZŁE PODSUMOWANIE WSZYSTKIEGO. CZYTAĆ PSUBRATY I PSUSIOSTRY! Przełknąłem to wszystko o czym piszę duchowo, część wyplułem i czuję na sobie słońce. Jak przeczytasz, wtedy może stanie się dla Ciebie zrozumiałe co to znaczy patrzeć w szumiące łąki nie wierząc w Boga. Człowiek jest delikatnie mówiąc bardzo niedoskonały, być z dala od ludzi z naturą to "boski stan", z tym, że Bóg umarł... Co do owej niedoskonałości, na przykład Jezus (mimo że widział więcej niż jego oprawcy, choć jak wiadomo niektórym jego wizja jest nieaktualna) nikogo nie zbawił swoją śmiercią, po prostu oszczędził ludzi (tak samo okrutnymi i chorymi jak byli). Jaki był w tym cel? Miłość do wszystkich jest niemożliwa i niewskazana (wobec śmierci jesteśmy wszyscy równi, ale śmierć to nie Bóg, od jednej małpy też nie pochodzimy wszyscy), podobnie niemożliwe, że "Bóg nas zawsze wysłucha i wspomoże", albo, że wszyscy pójdziemy do nieba-raju jak umrzemy. Zamiast żyć. Tzw. ludzie wierzący uważają, że szklanka bytu jest pełna podczas, gdy ona jest do połowy pusta. Transcendencja, inne wymiary, "oczywiście" istnieją, ale jesteśmy pomostami nad nimi a nie mostami do nich. Zaistnienie życia można porównać do sonetu Szekspira, który powstał pod wpływem walenia w maszynę do pisania przez małpy przez miliony lat. Aby to wyjaśnić wystarczy wziąć teleskop i spojrzeć w niebo, gdy jest noc. Wszechświat jest tak wielki i stary, że nazbierało się w nim tyle :"szczęśliwych" (bądź nieszczęśliwych, zależy jak kto patrzy na życie przypadków),.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 14-06-2020 | MaxGolonko3 | Filozofia życia |
Filozofia życia powinna opierać się na rozsądku, logice i wiedzy (np psychologii). Psychologia stwierdziła, że człowiek ma bardzo mało wrodzonych potrzeb psychicznych. Jest praktycznie tylko jedna pewna: odruch orientacyjno- poznawczy. Prawie wszystkie są zaś nabyte, wytrenowane - jak chociażby potrzeba uznania (prestiżu) czy potrzeba posiadania rzeczy materialnych. Dlatego mądra filozofia życia jest nastawiona na takie cele: Zdrowie, umiarkowane przyjemności fizyczne (jedzenie, seks), przyjemności poznawcze (tu także sport i hobby), pomaganie innym (podobnym sobie istotom), a w tym zakresie ewentualne wychowywanie swojego dziecka i/lub działalność pożyteczna. Oznacza to, że prestiżem, uznaniem nie warto się zbytnio przejmować (oczywiście pomijam prestiż zawodowy gdyż trzeba zarobić na utrzymanie się przy życiu). Zdjęcie adekwatne scontent-f(*)9f041754f6e06fdddd&oe=5EA9D1AFMiłej nocy | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 252 (przedawniony) | | 09-06-2020 | Hamerlik-Konopka | Czy kapitał oznacza hierarchię jednostek? |
Na wiki znalazłem takie zdanie > W teorii marksistowskiej feudalizm jest formacją społeczno-ekonomiczną następującą po niewolnictwie, a przed kapitalizmem.pl.wikipedia.org/wiki/Feudalizm które wskazuje na związek między niewolnictwem, feudalizmem, kapitalizmem i chodzi mi po głowie pytanie co te systemy społeczno-gospodarcze łączy ze sobą? Przychodzi mi do głowy pewna odpowiedź. > Własność (łac. prioprietas) – najszersze, podstawowe prawo rzeczowe, pozwalające właścicielowi korzystać z rzeczy i rozporządzać nią z wyłączeniem innych osób (ius disponendi) (w jego ramach właściciel korzysta z maksimum uprawnień względem rzeczy).pl.wikipedia.org/wiki/Własność Chciałbym postawić taką tezę, iż wszystkie wymienione tu systemy społeczno-gospodarcze, będące swoimi ewolucyjnymi następnikami, w gruncie rzeczy odnoszą się do hierarchii osobników istniejącej u zwierząt stadnych. Czy kapitał oznacza hierarchię jednostek? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 01-06-2020 | Nelon | Kreatywność ludzka |
Czy prawdą jest to że człowiek może tworzyć nowe rzeczy tylko na podstawie tego co dał mu świat. Wszystko co stworzył człowiek opiera się na empirii? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 560 (przedawniony) | | 26-05-2020 | Hamerlik-Konopka | Manifest |
Wszystkim dobrze znany farmer uświadomił mi jałowość moich sporów o kapitalizm z kilkoma innymi użytkownikami tego forum.
Postanowiłem zrobić coś innego, coś nowego, mam nadzieję, mniej jałowego, coś produktywnego. Postanowiłem napisać manifest, przetłumaczyć go na 2 inne języki, niemiecki, angielski i rozesłać do wszystkich partii i organizacji zajmującymi się prawami człowieka, jakich kontakty znajdę w sieci.
Wiecie i ja wiem, że do takich organizacji podobnych manifestów przychodzi 100 dziennie i zazwyczaj są ignorowane. Potrzebuję napisać coś, czego nie można łatwo zignorować. Muszę napisać zwięźle, esencjonalnie i trafnie. Jedna strona czystego sensu.
Jestem uzależniony od dyskusji na forum i od krytyki innych ludzi rodzącej u mnie nowe myśli, spróbuję zatem połączyć pisanie z dyskusją.
Będę tu pisał i publikował manifest po kawałku, poddam fragmenty krytyce i może dzięki niej zmienię je na lepsze, żeby ostatecznie zbudować potrzebny mi dokument.
Nie ma co się rozgadywać bo już północ, więc zaczynam.
Manifest
1. Społeczeństwo jako związek wspólnego dobra zapewni każdej jednostce dobrobyt, osiągając go poprzez łączne i złożone działania wszystkich swoich członków. 2. Zasady społeczne wynikające z indywidualnego i zbiorowego pędu do życia służyć będą wspólnemu dobru. 3. Źródłem społeczeństwa jest hierarchia jednostek, społeczny stosunek nadrzędności i podporządkowania, zdrowie i rozwój społeczeństwu zapewni niezbyt słaba i niezbyt silna hierarchia umiarkowana.
cdn. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] [331] [332] [333] [334] [335] [336] [337] [338] [339] [340] [341] [342] [343] [344] [345] [346] [347] [348] [349] [350] [351] [352] [353] [354] [355] [356] [357] [358] [359] [360] [361] [362] [363] [364] [365] [366] [367] [368] [369] [370] [371] [372] [373] [374] [375] [376] [377] [378] [379] [380] [381] [382] [383] [384] [385] [386] [387] [388] [389] [390] [391] [392] [393] [394] [395] [396] [397] [398] [399] [400] [401] [402] [403] [404] [405] [406] [407] [408] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |