>W Polsce dużo mówi się o honorze a honor nie wiąże się z przebaczaniem, z kolei przebaczenie jest >leitmotivem ksiąg Nowego Testamentu. Jak Naród Polski może się zwać narodem honorowym? A może nie >jest chrześcijański?
Honor narodu jest kształtowany przez tradycję i kulturę, - tradycja i kultura w Polsce jest przesiąknięta 'wartościami chrześcijańskimi'. Wartości chrześcijańskie były od samego początku interesem Cesarstwa Rzymskiego(Bizancjum) i Cesarstwa Rzymskiego(zachodniego), później po schizmie Europa znalazła się pod wpływem Cesarstwa Rzymskiego narodu niemieckiego i ośrodka władzy 'duchowej' związanej z papiestwem. W Prawosławiu po upadku Konstantynopola zwierzchnikiem została 'głowa' Rosji. W ramach władzy świeckiej swego czasu takie twory polityczne jak Austria, Prusy, i Rosja(po dziś dzień) miały jako godło dwugłowego orła który najpierw zaistniał jako godło Konstantynopola. W tym stanie rzeczy na pojmowanie honoru w Polsce ma interpretacja hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna". W dawnej Rzeczypospolitej w chrzescijańskich świątyniach, książę lub król przebywali na tzw. chórze, a klecha i wierni byli poniżej, z czasem to się zmieniło do tego stopnia, że obecny prezydent Polski jadąc do Vatykanu całuje 'szamana' po pazurach. W Unii Europejskiej najwięcej do powiedzenia mają Niemcy. Rosja jak na razie mocno stawia na reaktywację Prawosławia. To pokazuje jak zarówno Vatykan, Niemcy, oraz Rosja wywarli piętno na polskim rozumieniu wartości 'bóg, honor, ojczyzna'. Przykładem takiej selektywnej indoktrynacji jest stanowisko 'polskiego' kleru katolickiego - biskupi polscy po II WŚ wystosowali orędzie do biskupów i narodu niemieckiego - 'przepraszamy i prosimy o wybaczenie', zaś mając na uwadze skalę i przyczyny zjawiska nie pokusili się do chwili obecnej o wystosowanie podobnego aktu woli wobec kleru i narodu ukraińskiego. Inny ciekawy przykład to wydarzenia związane z Konstytucją 3-go Maja, - zrobiono wszystko aby sprawie utącić łeb, a obecnie kościół polski odprawia uroczyste nabożeństwa z tej okazji i poucza Polaków o tym czym jest HONOR, OJCZYZNA i 'ich idol-bałwan'. Podobno niejaki 'dzizus' powiadał że nadstawiać należy nie tylko drugi policzek, ale też pośladki.
|