Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytania z konkursu filozoficznego

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
26-03-2006 17:01Miszker (5 punktów)Pytania z konkursu filozoficznego
Mam kilka pytań z konkursu z filozofii i nie mogę sobie z nimi poradzić, a mianowicie:
1. Która ze szkół filozoficznych zbudowała podstawy klasycznego rachunku zdań ?
a) stoicy
a) perypatetycy
a) Akademia Platońska
a) eleaci
a) sceptycy
2. Które z poniższych zdań jest prawdziwe ?
a) 2>1  1>0
a) 2=2+0 i 0>1
a) 0>1 lub 3>10
a) (a+a=2a  b+b=2b)  0>1
a) y= 2x  2y +5x
3. Który z filozofów głośił relatywizm epistemologiczny ?
a) Protagoras
b) Sokrates
c) Platon
d) Arystoteles
e) Wittgenstein
4. Które ze stwierdzeń uznaje relatywista epistemologiczny ?
a) Istnieje wyróżniony punkt widzenie
b) Istnieją zdania nieobalane
c) Nie istnieje obiektywna wiedza uzasadniona percepcją zmysłową
d) Dedukcja dostarcza wiedzy pewnej
e) Prawdziwe zdania matematyki są oczywiste
5. Które ze szkół filozoficznych głosiła umiarkowany sceptycyzm ?
a) demokrytejczycy
b) stoicy
c) scholastycy
d) kartezjanie
e) arystotelicy
6. Które z pytań dla uzyskania odpowidzi wymaga myślenia dedukcyjnego ?
a) Czy w poniedziałki zwykle pada ?
b) Czy Napoleon był mało inteligentnym cesarzem ?
c) Jeśli zdanie warunkowe jest fałszywe, to czy jego poprzednik jest zdaniem fałszywym ?
d) Czy wszyscy ludzie są śmiertelni ?
e) Czy Mona Liza jest pięknym dziełem sztuki?
7. Którym z poglądów Locke uzasadniał postulat tolerancji ?
a) scptycyzm w kwestiach teologicznych
b) natywizm
c) przekonaniem o wrodzonym egoizmie człowieka
d) zdrowym rozsądkiem
e) swoją przynależnością do Kościoła Anglikańskiego
8. Które z określeń najlepiej charakteryzuje postać Zaratustry z dzieła Nietzschego?
a) chrześcijański asceta
b) nałogowy hedonista
c) satyr
d) twórczy artysta wolny od wszelkich konwencji i norm
e) tyran uwielbiający przemoc
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Piotrek Patucha (2279 punktów)
Czemu moderatorzy nie wrzucają tego do bazgrołów? Przecież tu ani dyskusji nie będzie, ani nic konstruktywnego. Nie gniewaj się młoda osóbko, ale mogłabyś zajrzeć do książki i nie zaśmiecać forum jakimiś testami.
Piotrek Patucha (2279 punktów)
Na pewno sobie poradzisz sama. Wierzę w twoją inteligencję.
Manson (11 punktów)
na 2 pytanie jak nijak nie moge znaleść odpowiedzi
Magua
>na 2 pytanie jak nijak nie moge znaleść odpowiedzi
Jasne jak się czyta racjonalistę.pl gdzie jest "wiedza" która się nie zgadza z tą, którą ja wyniosłem z uniwersytetu. Zrobicie porządek ze swoimi bzdurnymi artykułami ? Jeśli tak to znajde tutaj miejsce dla siebie. P. s. zainstalujcie czat a będzie mi łatwiej zasypać was falą
krytyki , która tak miło jest tutaj widziana ( wystarczyło napisać, że jest się sympatykiem chrześcijaństwa a już nie można zamieszczać komentarzy do waszych artykułów ) Kalikles się kłania

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365