Racjonalista - Strona głównaDo treści
Opozycja rozum-serce

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
19-10-2006 16:33nowakOpozycja rozum-serce
mam takie zadanko z polaka
jak rozumiesz opozycje rozum-serce czy uważasz że ta opozycja ma sens

Sir Valeq (379 punktów)
>mam takie zadanko z polaka
>jak rozumiesz opozycje rozum-serce czy uważasz że ta
>opozycja ma sens
>
Masz napisać wypracowanie czy przeprowadzić badania na określonej grupie ludzi? Jeśli to pierwsze, to nie wiem po co ten temat. Chyba masz własne zdanie na temat tej opozycji?...

---------
"We cannot all be masters." - William Shakespeare
artofcreation.strefa.pl
Sojka (97 punktów)
>mam takie zadanko z polaka
>jak rozumiesz opozycje rozum-serce czy uważasz że ta
>opozycja ma sens
>
Tak ma sens.
To tak jakby postawić kobiete i mężczyzne przy takim samym zadaniu.
Jedno będzie się kierować rozumem -drugie sercem.
Oczywiście zadanie musi być odpowiednio dobrane
lipschitz (1674 punktów)
A sorry, źle odczytałem pytanie, więc wykreślam wpis
sceptyżaba (279 punktów)
Z tą Twoją opozycją rozum-serce, to jak z opozycją lewa ręka- prawa ręka. Możesz wziąć w ręce kawałek sznurka i ciągnąć rękami w przeciwne strony, ale czy to świadczy o opozycji rąk, czy bardziej o Twoich umiejętnościach działania?
Pozdrawiam
PS. Jasne, możesz się tłumaczyć, że tak rozum jak i serce od rąk są bardziej skomplikowane i dłużej trzeba się nimi uczyć posługiwać, ale koniec końców i tak dojdziesz do powyższej anegdoty.
rozumek
>mam takie zadanko z polaka
>jak rozumiesz opozycje rozum-serce czy uważasz że ta
>opozycja ma sens
Nie tylko ma sens, ale istnieje. Istnieje tak długo, dopóki rozum niczego nie rozumie (nawet mózgu sterującego pracą serca).
Vendetta (62 punktów)
>mam takie zadanko z polaka
a ja mam sprawdzian z działu "Fizyka kwantowa". Nauczy się ktoś za mnie, albo jeszcze lepiej napisze mi go ?

>jak rozumiesz opozycje rozum-serce czy uważasz że ta
>opozycja ma sens
Jak nie wiesz od czego masz zacząć, to najlepiej zacznij od początku - postaw tezę (teza to tak jakby pierwsza nasza opinia jaka na przychodzi do głowy widząc dany temat).

A tak w ogóle to masz się oprzeć o co pisząc to ? - o ścianę, o opinię innych, o teksty literackie czy pozaliterackie ?
Jeżeli o literackie to możesz przejść do dalszej części posta

Przykładowe tezy:
1. "Pierwsze westchnienie miłości to ostatnie westchnienie rozumu." (Eliza Orzeszkowa), (w domyśle serce symbolizuje miłość)
- rozum nie idzie w parze z uczuciem
- rozum przegrywa z miłością
etc...

2. Wyższość "czucia i wiary" nad "szkiełkiem i okiem" - "Romantyczność" A. Mickiewicza
- rozum jest zbyt wąski, aby pojąć serce
- nie wszystko da się wytłumaczyć rozumem

3. "Ty sobie roisz czary, latawce: Filozof inaczej myśli." ("Balon" Adam Naruszewicz)
- monotematyczność serca
- rozum jest darem, daje możliwość zmiany perspektywy patrzenia
- dzięki rozumowi można osiągnąć wszystko

Niestety tezy, które Ci podsunęłam są wybiórcze i nie nadają się do pracy przekrojowej.

To tyle w ramach pomocy międzyuczniowskiej

Vendetta

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365