Formą unikania egzystencji jest samobójstwo lub ucieczka w uzależnienia od środków odurzających. Wyznaczanie sobie celów, działanie w obszarze wpływu, dążenie do pozostawienia społeczności lepszą niż zastana, to przejaw ludzkiej dojrzałości. Osoby które czują się małe stawiają sobie przyziemne cele, poczucie misji świadczy o zaawansowanym rozwoju osobistym. Poczucie bezsensu wynika z kiepskiej kondycji psychicznej, niekiedy wręcz depresji. Brak działania to "spoczywanie na laurach" postawa życiowa "jakim mnie Panie Boże stworzyłeś, takim mnie masz". .
|