Ludzie uważają zemstę lub „przemoc” za niepraktyczne i niemoralne; niepraktyczne, ponieważ koło „przemocy” kręci się bez końca i niemoralne, ponieważ „przemoc” raczej upokarza przeciwnika niż zdobywa jego zrozumienie
„Oko za oko sprawi, że cały świat będzie ślepy” i „dwie krzywdy nie czynią dobra”, mówią, aby odrzucić zemstę jako odpowiedź na czyjeś wykroczenie
Kontuzjowana osoba zraniłaby przeciwnika, aby zrekompensować szkody. A przeciwnik wykorzystałby swoją kolej, by zranić ich z powrotem. Czy to „błędne” koło?
Czy zemsta może przynieść moralne, korzystne lub korzystne skutki? |