Racjonalista - Strona głównaDo treści
DELFIN

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
10-07-2003 12:52RybitwaDELFIN
Czy zna ktoś dokładną symbolikę delfina?
Słyszałam, że jest on symbolem miłości w związku, czy to prawda ?

tower
>Czy zna ktoś dokładną symbolikę delfina?
>Słyszałam, że jest on symbolem miłości w związku, czy to
>prawda ?
>
Delfin jest alegorycznym zwierzęciem oznaczającym ocalenie. Ponieważ przez starożytnych uważany był za przyjaciela człowieka wśród morskich stworzeń, stąd alegoria łatwo zrozumiała. Bywa przedstawiany w połączeniu z kotwicą, która także symbolizuje ocalenie. Nie mam pod ręką "Bestiarium", żeby sprawdzić, czy istnieją jeszcze jakieś oboczne interpretacje. Ale podejrzewam, że nadanie znaczenia "miłości w związku" może wiązać się z faktem, że delfiny bardzo często rysowane lub malowane były w parze ułożone równolegle lub w opozycji. Był to zabieg w pierwszym przypadku raczej kompozycyjny lub dekoracyjny, choć można przyjąć też że zdwojenie figury delfina niejako wzmacnia wymowę symbolu (choć chyba w większym stopniu czyni to połączenie delfina i kotwicy) lub nadaje mu wymiar dwoisty. Natomiast ułożenie w opozycji (jeden delfin skierowany w jedną, drugi w przeciną stronę) jest już z pewnością odwołaniem do dwoistości sił o charakterze kosmicznym (inwolucja i ewolucja), uniwersalnym.
Pozdrawiam.
Rybitwa
dziekuję za odpowiedź.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365