Racjonalista - Strona głównaDo treści
a gdyby tak?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
19-09-2004 00:11ksRobaka gdyby tak?
a gdyby tak JUTRO - ktoś np. Nikt - przedstawił niesprzeczny, oczywisty i niepodważalny DOWÓD na istnienie tzw. Boga to:
jaka była by reakcja "wierzących" (przecież to nie ten Bóg w którego
wierzyłem!!!) a jaka "niewierzących" (przecież to nie ten Bóg w
którego NIE wierzyłem!!!) ...

Ewusia (100 punktów)
>a gdyby tak JUTRO - ktoś np. Nikt - przedstawił
>niesprzeczny, oczywisty i niepodważalny DOWÓD na istnienie
>tzw. Boga to:
>jaka była by reakcja "wierzących" (przecież to nie ten Bóg
>w którego
>wierzyłem!!!) a jaka "niewierzących" (przecież to nie ten
>Bóg w
>którego NIE wierzyłem!!!) ...
A jaka byłaby reakcja niewierzących

Stopka
ksRobak
>> a jaka "niewierzących" (przecież to nie ten Bóg w
>> którego NIE wierzyłem!!!) ...

> A jaka byłaby reakcja niewierzących
> [Ewusia]

niewierzący w istnienie Boga różnią się tym od niewierzący w NIEistnienie Boga
że niewierzący w istnienie Boga nie wierzą aby jakikolwiek Bog ISTNIAŁ natomiast niewierzący w NIEistnienie Boga nie wierzą aby jakikolwiek Bóg NIE istniał. Proponuję abyś sprecyzowała swoje pytanie:
o których niewierzących Ci chodzi?
Edward Robak \|/ re:
Ewusia (100 punktów)
Ojej, Robaku! Ja tak zwyczajnie: niewierzący w istnienie Boga.
Stopka
ksRobak
> Ojej, Robaku! Ja tak zwyczajnie: niewierzący w istnienie Boga.
> [Ewusia]

to jeszcze określ, czy chodzi Ci o człowieka który nie wierzy w istnienie konkretnego Boga,
czy nie wierzy w istnienie jakiegokolwiek Boga; a więc
czy nie wierzy, że Człowiek może mieć zamysł który świadomie wdraża przekształcając materię według swojego własnego planu. 8)
Edward Robak \|/ re:
Ewusia (100 punktów)
A jakiego człwoieka masz na myśli Ty?
Stopka
ksRobak
> A jakiego człwoieka masz na myśli Ty?
> [Ewusia]

mam na myśli ludzi myślących

Edward Robak \|/ re:
Ewusia (100 punktów)
>mam na myśli ludzi myślących
Ojej, to nie ja, sorry
Stopka
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
Żaden wierzący nie będzie w stanie rozpoznać "Boga", nawet gdyby go spotkał.
Żniwiarz (103 punktów)
>a gdyby tak JUTRO - ktoś np. Nikt - przedstawił
>niesprzeczny, oczywisty i niepodważalny DOWÓD na istnienie
>tzw. Boga

Uwielbiam prorocze myśli pojawiające się "na czasie"

>jaka była by reakcja "wierzących" (przecież to nie ten Bóg
>w którego wierzyłem!!!)

"objawienie fragmentu prawdy" uzasadni przyczynowość wiary w takiej postaci w jakiej ona występuje. "Bóg" i "metafizyka" w kolejnej odsłonie wykluczą powielanie pewnych błędów myślowych i logicznych, powstających dziś głównie w wyniku używania złych narzędzi do opisu pewnych stanów emocjonalnych i nie tylko.

>a jaka "nie wierzących" (przecież to nie ten Bóg w
>którego NIE wierzyłem!!!) ...

Odrzucenie "Boga i metafizyki" w ogóle jest ślepą postawą, ewentualnie odejściem od myślenia na wyższym poziomie. Powstaje głównie w wyniku braku predyspozycji, zmęczenia psychicznego i uległości względem kolosów współczesnego swiata, które takowe myślenie starają się wypaczać i niszczyć choćiażby przez samo własne istnienie (np.religie).
Niesłychaną przeszkodą w poznawaniu "Boga" jest niedoskonałość języka, a także wiele innych zjawisk cywilizacyjnych ponad które ciężko jest wznieść się jednostce osadzonej w tejże cywilizacji.
Moja rada dla "nie wierzących" przemyślcie słowo "Bóg", stwórzcie kilka znaczeń tego słowa a co niektórym z Was uda się dostrzec, że rozmowa o "Bogu" bez założeń i ujednolicania srodowiska dyskusji bywa nawet bredzeniem.

Pytania ksRobaka wydają się zawierać pewne odpowiedzi i zgaduję, że nawiązują do "Boga - obrazu wiary chrześcijan". To, że jest on bardzo niedoskonały, wie już większość myślących ludzi ale co dalej? Czy aby odrzucając to co wydaje im się nonsensem i trąci prymitywizmem nie odrzucają zarazem tego czego ów bełkot nie miał nigdy prawa opisywać?

ksRobak
> "Bóg" i "metafizyka" w kolejnej odsłonie wykluczą powielanie
> pewnych błędów myślowych i logicznych, powstających dziś głównie w wyniku
> używania złych narzędzi do opisu pewnych stanów emocjonalnych i nie tylko.
> Niesłychaną przeszkodą w poznawaniu "Boga" jest niedoskonałość języka, a także
> wiele innych zjawisk cywilizacyjnych ponad które ciężko jest wznieść się jednostce
> osadzonej w tejże cywilizacji.
> Pytania ksRobaka wydają się zawierać pewne odpowiedzi i zgaduję, że nawiązują
> do "Boga - obrazu wiary chrześcijan". To, że jest on bardzo niedoskonały, wie już
> większość myślących ludzi ale co dalej? Czy aby odrzucając to co wydaje im się
> nonsensem i trąci prymitywizmem nie odrzucają zarazem tego czego ów bełkot nie
> miał nigdy prawa opisywać?

dokładnie tak!
moja wypowiedź dotyczy FANATYZMU niezależnie czy jest to fanatyzm "wiary chrześcijan", religii opartych na Piśmie Świętym czy fanatyków wierzących w nieomylność wciąż zmieniającej się NAUKI. Dam Ci przykład z grupy dyskusyjnej "pl.sci.filozofia"
[http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.sci.filozofia&aid=32177399]
CYTAT fragmentu:

Biblia Gdańska (1632)
Tytuł: "Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię."
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
A ziemia była niekształtowna i próżna, i ciemność była nad przepaścią, a
Duch Boży unaszał się nad wodami.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
szczegóły:

I rzekł Bóg: Niech będzie światłość; i stała się światłość.
I widział Bóg światłość, że była dobra;
i uczynił Bóg rozdział między światłością i między ciemnością.
I nazwał Bóg światłość dniem a ciemność nazwał nocą;
i stał się wieczór, i stał się zaranek, dzień pierwszy.
Potem rzekł Bóg:
Niech będzie rozpostarcie, w pośrodku wód, a niech dzieli wody od wód.
I uczynił Bóg rozpostarcie; uczynił też rozdział między wodami, które są pod
rozpostarciem; i między wodami, które są nad rozpostarciem; i stało się tak.
*******

Kieruję pana uwagę na biblijny opis stworzenia świata z którego
jednoznacznie wynika, że zanim Bóg zapalił Słońce to Ziemia
istniała jak "niekształtowny i próżny" obiekt łącznie z wodą.
Energia słoneczna podgrzewając wodę spowodowała, że część
wody w postaci pary uniosło się do atmosfery tworząc rozdział
pomiędzy wodami oceanicznymi a wodami zgromadzonymi w
chmurach.
Jak widać stworzenie świata to nie stworzenie materii z niczego
lecz przekształcenie już istniejącej. Charakterystyczna jest fraza
iż zanim Bóg wykonał pierwszy zamysł to:
"Duch Boży unaszał się nad wodami"

porównaj:
zanim człowiek naciśnie klawisz to w jego świadomości istnieje
POTRZEBA naciśnięcia klawisza. Ta potrzeba (zamiar) przekształca
się w CZYN a świadomość kontroluje realizację. Materia poddaje się
WOLI CZŁOWIEKA w tym zakresie jaki jest dozwolony ograniczonymi
możliwościami ludzkich oddziaływań.
...
gościnnie wystąpił mistrz sztuk wszelakich
Edward Robak Kraków, 15 sierpnia 2004r. \|/ re:
KONIEC CYTATU.

Zauważ, że choć w Mojżeszowej Księdze Rodzaju - proces tworzenia Świata przez Boga
polegał na przekształceniu istniejącej materii -- to FANATYCY będą się upierać, że Bóg
opisany w Biblii wytworzył wszechświat z niczego (sic!). W tej Księdze nie ma ani słowa
na temat tworzenia WODY (materii) jest natomiast informacja o rozdzieleniu wody od
wód (oceany i chmury). Bóg biblijny to twórca który przekształca istniejącą materię
nadając jest kształt według ZAMYSŁU.
WODA istniała wcześniej zanim BÓG ukształtował Świat w obecnej formie.

PS. rację ma jeyes pisząc, że "Żaden wierzący nie będzie w stanie rozpoznać "Boga", nawet gdyby go spotkał" - bowiem wierzący nie wierzą w Boga lecz w obraz Boga;
podobnie niewierzący którzy nie wierzą w obraz hehe
a przecież według Biblii człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo a więc podobnie jak Bóg posiada zdolność realizacji własnych ZAMYSŁÓW.

Edward Robak \|/ re:

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365