>Proszę o pomoc ponieważ nie chcę mieć nic wspólnego z tą religią. Nie wiem, czy załatwi to Twój problem, ale poszperałem trochę w sieci i znalazłem coś takiego - jest to wypowiedź niejakiego Stani na forum apologetyki
Prawo kanoniczne wymaga "aktu formalnego", aby odstąpienie od Kościoła posiadało skutki prawne [...] Taki "akt formalny" winien zawierać jasne, i prawnie znaczące, wyrażenie woli wystąpienia z Kościoła katolickiego: - implicite, poprzez publiczne przystąpienie do innego wyznania, religii lub sekty, lub stowarzyszenia, które z natury swojej przeciwne jest Kościołowi katolickiemu lub jego doktrynie, lub - explicite, poprzez deklarację złożoną wobec kompetentnej władzy kościelnej w formie przepisanej przez Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. kan. 1538-1543 CIC), lub poprzez publiczny akt cywilny, doręczony do wiadomości kompetentnej władzy kościelnej. [...] "Akt formalny" musi zawierać wolę dokonania prawdziwej i własnej apostazji, przystąpienia do herezji lub wystąpienia spod zwierzchnictwa Najwyższego Pontifexa i komunii z członkami Kościoła katolickiego (kan. 751 CIC), z którego to powodu podlega się ekskomunice, o której w kan. 1364 CIC.
|