Racjonalista - Strona głównaDo treści
Żenada 2011

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
05-01-2011 12:40Maciej Malinowski (353 punktów)Żenada 2011
Ocena 2 na 6
W Toruniu, wzorem hiszpańskich miast, Święto Trzech Króli, będzie najhuczniej obchodzonym świętem w okresie Bożonarodzeniowym. Barwny orszak wyruszy spod pomnika Mikołaja Kopernika 6 stycznia o godz. 15:00 i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski. Parada, w której zgodnie z hiszpańską tradycją będą uczestniczyć służby mundurowe: Straż Pożarna, Straż Miejska, Policja oraz Wojsko, zainauguruje wyjątkowy program artystyczny. ,,Na scenie, ustawionej na Rynku Nowomiejskim, rozegra się niezwykłe, świąteczne widowisko" - mówi Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru ,,Baj Pomorski", reżyser wydarzenia. "Aktorzy przedstawią fragmenty Pastorałki Leona Schillera, jednej z najsłynniejszych polskich sztuk, przywołującej polskie kolędy i pastorałki. Pastorałka nawiązuje do tradycji średniowiecznych misteriów, nasycona jest tajemnicą, kolorami i piękną muzyką". www.najlep(*)s/387-parada-trzech-kroli.html

Biedny Mikołaj
Toruń zaczyna nawiązywać do średniowiecznej ciemnoty, ciekawe czy na wielki post jakaś parada z biczowaniem będzie?.
Służby mundurowe reprezentują Państwo Polskie - żenada.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

stilgar (7322 punktów)

>Toruń zaczyna nawiązywać do średniowiecznej ciemnoty, ciekawe czy na wielki post jakaś parada z
>biczowaniem będzie?.
>Służby mundurowe reprezentują Państwo Polskie - żenada.

Nie rozumiem, co w tym złego. Na całym świecie organizuje sie różne takie parady. Często przyciągają one turystów, co generuje dla miasta wymierne zyski.

Ślepe krytykowanie wszystkiego, co kojarzy się z religią nie jest zbyt rozsądne.
05-01-2011 13:41 
 Ocena 3 na 3
Maciej Malinowski (353 punktów)

>Nie rozumiem, co w tym złego. Na całym świecie organizuje się różne takie parady. Często przyciągają one turystów, co generuje dla miasta wymierne zyski.
>Ślepe krytykowanie wszystkiego, co kojarzy się z religią nie jest zbyt rozsądne.

Absolutnie nie widzę w tym nic złego, na pewno w Toruniu można zorganizować różne parady. Na świecie też jest parę fajnych parad, w Ameryce Południowej, w Meksyku. W ogóle Toruń bardzo dobrze mi się kojarzy, w końcu to kolebka współczesnej astronomii. I nie krytykuję ślepo, tylko widzę w którą stronę ten kraj zmierza.

Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?
Lodowy (1486 punktów)
> W ogóle Toruń bardzo dobrze mi się kojarzy, w końcu to kolebka współczesnej astronomii.
No nie wiem, przemyśl to. Pewnie chodzi Ci o Kopernika, a on był księdzem.
05-01-2011 19:32 
 Ocena 4 na 4
Meretseger (61860 punktów)

>No nie wiem, przemyśl to. Pewnie chodzi Ci o Kopernika, a on był księdzem.
Mam nadzieję, że o Wolszczana Kończył studia w Toruniu, doktorat też ma z Torunia (z UMK, oczywiście).

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
daddy (2737 punktów)
(zablokowany)
>> W ogóle Toruń bardzo dobrze mi się kojarzy, w końcu to kolebka współczesnej astronomii.
>No nie wiem, przemyśl to. Pewnie chodzi Ci o Kopernika, a on był księdzem.

Cytat : www.recogito.l.pl/recogito_wi/wiara1.htm

" Z punktu widzenia jurysdykcji kościelnej był więcej niż proboszczem, gdyż sprawował wysokie urzędy kapitulne i diecezjalne, do rozstrzygnięcia jednak pozostaje jego stopień w porządku święceń. Mimo kilku zastrzeżeń aż do ostatnich czasów przeważała opinia, że Kopernik był księdzem. W 1963 roku uczony niemiecki H. Schmauh ogłosił odkryte przez siebie pismo biskupa warmińskiego Maurycego Ferbera, który 4 lutego 1531 roku wezwał kanoników kapituły fromborskiej, by przyjęli święcenia kapłańskie, dodając, że z aktualnie przebywających we Fromborku ośmiu kanoników, tylko jeden posiada święcenia prezbiteratu. Kapituła miała w swoim gronie czternaście osób. Sześciu jednak kanoników nie rezydowało stale we Fromborku. Kopernik na pewno należał do tych rezydujących. Jednego prezbitera w tej ósemce widzi Schmauch w osobie Tiedemanna Giese, który od 1532 roku był koadiutorem chorego biskupa Ferbera. Hipoteza Schmaucha stała się głównym argumentem, że Kopernik święceń prezbiteratu nie otrzymał. Przypuszczenie to poparło kilku badaczy, między innymi uczony amerykański E. Rosen. Jak było naprawdę? Desygnowanie Tiedemanna Giese jako wyjątku nie jest ścisłe. Giese jako koadiutor nie musiał być w tę ósemkę wliczony. Kapituła prosiła biskupa o rok zwłoki. Ciekawe, że po 1531 roku biskup Ferber, który umarł w sześć lat później przynagleń tych nie powtarzał."

Czyli...?
Lodowy (1486 punktów)
> Hipoteza Schmaucha ....
Ta hipoteza czyni bardziej wiarygodną inną hipotezę mówiącą, że Kopernik ... była kobietą.
PiotrB (2937 punktów)
>Toruń zaczyna nawiązywać do średniowiecznej ciemnoty, ciekawe czy na wielki post jakaś parada z biczowaniem będzie?.
>Służby mundurowe reprezentują Państwo Polskie - żenada.

No, no, zdaje się, że ktoś tutaj nie wstydzi się przyznać, że nie ma pojęcia o średniowiecznych obyczajach, ale nie przeszkadza mu to w krytykanctwie.
05-01-2011 13:31 
 Ocena 2 na 2
Maciej Malinowski (353 punktów)

>No, no, zdaje się, że ktoś tutaj nie wstydzi się przyznać, że nie ma pojęcia o średniowiecznych obyczajach, ale nie przeszkadza mu to w krytykanctwie.

Poproszę coś więcej na temat średniowiecznych obyczajów dot. 3 króli, bardzo chętnie chylę czoła przed znawcami tematu.


Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?
Meretseger (61860 punktów)

>Służby mundurowe reprezentują Państwo Polskie - żenada.
Ciekawe, czy są jacyś ateiści i/lub innowiercy w tych służbach i czy też zostaną zmuszeni do uczestnictwa w trzejkrólowej paradzie.
Udział funkcjonariuszy państwowych w hucznym obchodzeniu - było nie było - święta kościelnego uważam za niewłaściwy. Hiszpańska tradycja akurat niekoniecznie musi być kultywowana w Polsce.


Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
05-01-2011 15:27 
 Ocena 2 na 2
lukaszewicz (5674 punktów)

>Udział funkcjonariuszy państwowych w hucznym obchodzeniu - było nie było - święta kościelnego uważam za niewłaściwy.

Raczej skandaliczny.
Amol (692 punktów)
>>Udział funkcjonariuszy państwowych w hucznym obchodzeniu - było nie było - święta kościelnego uważam za niewłaściwy.
>Raczej skandaliczny.
>

Ostatnio FiM przypomniały o tym problemie.Funkcjonariusz ateista musi uczestniczyć..rozkaz to rozkaz....
05-01-2011 17:03 
 Ocena 5 na 5
Horacy Dżyngis Dołgorukij de Bourbon (2079 punktów)
> Hiszpańska tradycja akurat niekoniecznie musi być kultywowana w Polsce.

Nobody expects the Spanish Tradition!

"Grzeszący przeciw Stwórcy swemu niech wpadnie w ręce lekarza!" (Syr 38,15)
bafiozo (717 punktów)
A mnie odwołali zajęcia na uczelni i albo będę zmuszony:
a) odrobić je w moim w wolnym czasie,
b) indywidualnie opracować wszystkie zagadnienia
albo
c) pomodlić się do Latającego Potwora Spaghetti o zesłanie łaski iluminacji.
Sesja tuż, tuż a ilość zaległości się zwiększa i wszystko przez jakieś zakichane katolickie, ups! przepraszam, państwowe święto w środku tygodnia. P.S. Co byście powiedzieli na uchwalenie święta, np. Jom Kippur, albo Nocy Kupały świętami państwowymi?
05-01-2011 18:12 
 Ocena 3 na 3
Chlodwig (10939 punktów)
>Sesja tuż, tuż a ilość zaległości się zwiększa i wszystko przez jakieś zakichane katolickie, ups! przepraszam, państwowe święto w środku tygodnia. P.S. Co byście powiedzieli na uchwalenie święta, np. Jom Kippur, albo Nocy Kupały świętami państwowymi?

Noc Kupały szczerze i gorąco popieram
05-01-2011 19:08 
 Ocena 2 na 2
lukaszewicz (5674 punktów)
> Co byście powiedzieli na uchwalenie święta, np. Jom Kippur, albo Nocy Kupały świętami państwowymi?

Na Litwie, w Estonii i Finlandii już jest.
Święto kupały oczywiście.
Lodowy (1486 punktów)
>Co byście powiedzieli na uchwalenie święta, np. Jom Kippur, albo Nocy Kupały świętami państwowymi?
O, Noc Kupały mogła by być. Trzeba zebrać odpowiednia ilość podpisów, a potem do Sejmu. Na pewno przejdzie. Zajmiesz się tym?
bafiozo (717 punktów)
>O, Noc Kupały mogła by być. Trzeba zebrać odpowiednia ilość podpisów, a potem do Sejmu. Na pewno przejdzie. Zajmiesz się tym?
Wątpię, by coś takiego przeszło w Sejmie i wątpię również, by zebranie 100 tys. podpisów pod tego typu inicjatywą obywatelską, było łatwe. Aczkolwiek, podobno sporo jest w Polsce rodzimowierców. Czy bym się tym zajął? Nie mam potrzebnej wiedzy, aż tak dużej determinacji, no i przede wszystkim, mówiąc delikatnie nie jestem entuzjastą wiary religijnej, ergo - NIE. [Wybaczcie ten "off topic"]

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365