Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czeskie pieniążki sług Bożych

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
12-01-2011 23:15Mariusz Agnosiewicz (moderator)Czeskie pieniążki sług Bożych
Ocena 10 na 10
Polska prasa ogłosiła: Czechy zamroziły pensje kleru - a mogli podwyższyć!
www.pb.pl/(*)ozily_wynagrodzenia_duchownych

Czeska prasa to samo: Czechy zamroziły pensje kleru - a mogli obniżyć!
praguemoni(*)s-wages-not-decrease-next-year

O co chodzi? O kryzys finansowy i szukanie pieniędzy gdzie się da przez czeski rząd. Postanowili jednak oszczędzić kieszenie księżowskie. Cała sfera budżetowa będzie miała obcięte pensje o 10% - poza klerem.

Kler ma taki układ jako formę zadośćuczynienia za konfiskaty majątku: dostają teraz pensje, które jednak nie są na poziomie średniej krajowej. I to jest całkiem ok, jak się wydaje.

Wyjaśnieniem wyjęcia kleru z cięć nie jest więc to, że i tak mają niżej krajowej (bo i dlaczego mieliby mieć na jej poziomie), ani nieznaczność tej kwoty, którą się wypłaca, ale zapewne to, że Czechami rządzi katolik (co TOK FM podawało jako wakacyjną sensację - Necas (zob. Katolík Nečas pochválil Klause i Duku kvůli katedrále) oraz koalicja prawicowo-konserwatywno-eurosceptycznej ODS, chrześcijańsko-konserwatywno-proeuropejskiej TOP09 (z niej minister pracy odpowiedzialny za tę sprawę) oraz prawicowo-populistyczne Sprawy Publiczne.

Moim zdaniem to wyjęcie kleru ma wymiar symboliczny i nie jest dobrym znakiem w czeskiej polityce.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Podobno w Czechach jest dużo polskich księży. Tak zrozumiałam z książki Mariusza Szczygła "Zrób sobie raj". A im kto płaci? Czesi, czy my, Polacy? Zresztą zważywszy na naprawdę małe zainteresowanie Czechów religią nie martwiłabym się o zarobki księży.
Tym bardziej, że nie było u nich czegoś takiego jak kumisja majątkowa i rząd twardo pokazał klerowi czeskiemu gest Kozakiewicza w kwestii zwrotu majątku kościelnego. A poza tym o czym my mówimy? Niech i u nas wypłacają klerowi pensje , z podatków na Kościół. Przynajmniej byłaby jakaś jasność. Może jeszcze nie niebieska, ale przynajmniej finansowa!
13-01-2011 00:19 
 Ocena 5 na 5
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>A poza tym o czym my mówimy? Niech i u nas wypłacają klerowi pensje, z podatków na Kościół.

I to też napisałem: jestem skłonny uznać ten system za kompromisowy. Jest ok. Kasa nie idzie na instytucję, która następnie powiększy z niej swój potencjał, ale na utrzymanie poszczególnych księży. Dla nich indywidualnie ma to znaczenie, dla całego Kościoła - niewielkie. O stokroć to lepsze niż budowanie potęgi Kościoła przez dawanie mu nieruchomości czy wielkich rekompensat jak głupi Polacy to praktykują.

Moje osobiste zdanie o sprawiedliwości dziejowej jest takie, że nie uznałbym nawet wynagrodzeń, gdyż to, że kościół utracił cząstkę majątków, które przez wieki łupił i wyłudzał wykorzystując swoją uprzywilejowaną przez monarchów pozycję - to nie jest żaden grzech komunistów. Najpierw Kościół złupił, później złupili łupieżcę. My nie powinniśmy nic z tym robić.
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Tutaj opisywałem w jaki sposób zachodziło "nabywanie" tzw. dóbr martwej ręki: www.racjon(*)mniej.znane.dzieje.Sw.Majatkow
13-01-2011 07:47 
 Ocena 6 na 6
rhotax7 (3947 punktów)
WOŚP zebrała 37 mln dla dzieci.(ludziom niech będą dzięki)

A wczoraj sąd przyznał 75 mln dla jednej parafii.(Bogu niech będą dzięki)

Możemy usunąć płacę księży,katechetów,teologów na uczelniach-jedynie hurtowo ateizując
całe masy ludzi-czyli wyborców.
Opracujmy najlepszy system uświadamiania chrześcijanina-jego mentalność najlepiej
znamy.
Jeśli tego nie zrobimy to dalej będziemy mogli tylko się modlić o likwidacje wiary
i wyzwolenie ludzi od haraczu na rzecz Świętego Kościoła.
Bez większości ateistów nierealne jest wprowadzenie dobrowolnego opodatkowania się wiernych.

Tak na marginesie ciekawe czy jakaś instytucja naukowa podjełaby się w Polsce opracowania systemu wyzwalania ludzi od wiary w ramach grantu z funduszy prywatnych.
DEmonizer (4893 punktów)
Cóż, są Wielcy, ale idą Więksi nie z tego świata, głodni pieniądza.
Miłość do boga jako pierwsza i najważniejsza, a ludzie sami sobie jakoś poradzą.
Przy powodzi intensywna modlitwa nie zaszkodzi.
Przy pożarze idźmy przed jasnogórskie ołtarze.
Po nuklearnej wojnie módlmy się wytrwale i bogobojnie.
Mamy do czynienia z Czarną Dziurą Finansową, wszystko wchłonie, czasem dżet promieniowania wypluje, ale to i tak skromność.

Pozdrawiam
13-01-2011 12:39 
 Ocena 1 na 1
kahopi (150 punktów)
> O stokroć to lepsze niż budowanie potęgi Kościoła przez dawanie mu nieruchomości czy wielkich rekompensat jak głupi Polacy to praktykują.

Nazywajmy rzeczy po imieniu. To żadne "rekompensaty"!! Rekompensata to odszkodowanie; wyrównanie, wynagrodzenie strat, szkód, trudów, przykrości itp. Instytucje ta jest IMO ostatnią, która się powinna o takie świadczenia ubiegać. Szczególnie od społeczności, która tyle ucierpiała z powodu jej istnienia. Mając na uwadze to jak jej majątek został zdobyty, fakt doświadczenia wszystkich tych "ujm" i "strat" w przeciągu tylko kilkudziesięciu lat zeszłego wieku i w porównaniu z długotrwałością i szkodliwością jej działań rozwiązanie takie nie powinno mieć miejsca.

To co wyrabia tzw. Komisja Majątkowa to zwykły zalegalizowany rabunek z OLBRZYMIĄ szkodą dla majątku Państwa i ludzi go zamieszkujących szacowaną (niestety tylko szacowaną bo kto by takie dane upublicznił w tym kraju ...) na grube miliardy złotych (sic!). Trwający 20 lat proceder "zwracania" majątków, przekazywania kościołom działek "do użytku" i jeszcze wypłacania potężnych sum w złotówka to tylko potwierdzenie faktu jak tępym stadem owiec jesteśmy, ku uciesze "naszych" baców i juhasów.

W przypadku masowo przekazanych kościołowi majątków i działek, których wyceny chyba co do sztuki zostały zaniżone by móc wydębić od Państwa jeszcze dodatkowo żywą gotówkę, następnie odsprzedanych deweloperom (oczywiście za wielokrotności kwot z wycen) sytuacja wielokrotnie kończyła się donosami do prokuratury, a nawet postępowaniem sądowym.

> Najpierw Kościół złupił, później złupili łupieżcę. My nie powinniśmy nic z tym robić.

gdzie mam się podpisać ?

Przypomniało mi się parę moich rozmów (ciężko to nazwać dyskusjami) ze świadomymi przedstawicielami kleru bądź ich zwolennikami na temat dominacji chrześcijaństwa w Europie, które po próbie wymiany zdań kończyły się zbliżonymi co do treści oświadczeniami drugiej strony brzmiącymi w uproszczeniu: "odczep się popaprańcze i przyznaj po prostu że silniejszy wygrał" ...
jak to leciało ? oko za oko ząb za ząb czy jakoś tak ...
Aldona (15 punktów)
>Postanowili jednak oszczędzić kieszenie księżowskie. Cała sfera budżetowa będzie miała obcięte pensje o 10% -poza klerem.
Opierając się na wiadomościach z linkowanego Pulsu Biznesu, sądzę, że i tak jest to lepsze niż rozdanie komisjom kościelnym nieruchomości.
W miejscowości, w której spędzam wakacje oddano parafii świeżo odnowioną szkołę (uprzednio zamkniętą, dzieci teraz dojeżdżają do szkół). Nie wiem na jakiej podstawie, bo kiedy pytałam katolickiego wójta tej wsi tylko się uśmiechnął.
Tych majątków już się KK nie pozbędzie i dochody na nich będą na nich zbijać coraz lepsze.
A w Czechach zmieni się władza i przegłosują obniżenie pensji.
Poza tym jest jeszcze jedna różnica: Czesi tak samo traktują różne religie (znów opieram się na tym samym Pulsie Bizn.). No i proporcje są u nich zdecydowanie inne. Ilu Polaków a ilu Czechów przypada na statystycznego duchownego?

>Moim zdaniem to wyjęcie kleru ma wymiar symboliczny i nie jest dobrym znakiem w czeskiej polityce.
Nawet ten zły znak w czeskiej polityce nie będzie w stanie doprowadzić do sytuacji podobnej jak w naszym kraju: księża jednej religii opłacani przez państwo z podatków wszystkich Polaków niezależnie od poglądów, mający wpływ na wszystkie decyzje społeczne i polityczne i posiadający coraz większe majątki...
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>Opierając się na wiadomościach z linkowanego Pulsu Biznesu, sądzę, że i tak jest to lepsze niż rozdanie komisjom kościelnym nieruchomości.

To jest kwestia niesporna i niedyskusyjna: to oczywistość
schlawiner (400 punktów)
>/166247.aspx]Katolík Nečas pochválil
>Klause i Duku kvůli katedrále[/url])
Katedra św. Vita, która stoi na miejscu - jakżeby inaczej - pogańskiego kultu, nadaje się znakomicie na salę koncertową. A jakie wspaniałe organy: trąbki hiszpańskie zdawało mi sie słyszeć!
Inwestycja nie jest więc do końca chybiona.
Grzegorz (5685 punktów)
>Moim zdaniem to wyjęcie kleru ma wymiar symboliczny i nie jest dobrym znakiem w czeskiej polityce.
Wg mnie to raczej wyjątek, Czesi do klerykałów nie należą i nawet obecny rząd tego nie zmieni (u Czechów, nie tak jak u nas, bycie eurosceptykiem czy konserwatystą nie oznacza nieomal automatycznego bycia klerykałem). Przykładem czeskiego podejścia do Kościoła może być np. wspomniana już blokada zwrotu majątku - wyobrażasz sobie coś takiego w naszym parlamencie, gdzie antyklerykalizm jest chyba odgórnie reglamentowany na poziomie 2-3 posłów mogących sobie głośno pokrzyczeć ale nic konkretnego nie robić. Albo debata nad konkordatem, który nie tylko został przez parlament odrzucony, ale dodatkowo niejako przy okazji publicznie przewałkowano większość wpadek KRK od spalenia Husa włącznie.

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365