PSR Wrocław zaprasza na wykład dr Radka Czarneckiego zatytułowany: "Zapiski syberyjskie, czyli polskie ślady na Syberii", który odbędzie się w kawiarni Ram Pam Pam Pam, Rynek 48, o godzinie 18:00, 10 października. Zdjęcie użyte do plakatu przedstawia menhir poświęcony czołowej bogini z panteonu bogów Chakasów. Nasz prelegent był niedawno w Republice Chakaskiej, "sąsiadce" słynnej Tuvy (odgrodzone są jedynie Sajanami - tak gdzieś ze 2300 m.n.p.m) i w odległości 400 - 500 km od Mongolii - Churtujah-tas. Obok menhiru stoi kustoszka muzeum ubrana w regionalny strój chakaski. Oprócz tego Radek będzie mówił o śladach polskich w kolonizacji Syberii, które nie wynikają tylko ze zsyłek i tzw. "posielenija". Nawiąże do rodzinnych i osobistych wspomnień i przyczyn m.in wyjazdu te 6 000 km od Wrocławia Opowie o współczesnej Rosji, ale nie tej europejskiej, nie o Moskwie czy Petersburgu, ale jak mówią Rosjanie "o głubince." Zobaczymy, krajobraz Chakasji i step. Step to zdaniem Radka jest właśnie wolność: bezkres, przestrzeń, pustka, a zarazem coś bliskiego człowiekowi  |