Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zapytanie do ludzi odwiedzających to forum ...

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
17-02-2013 20:47mwcineq (5 punktów)Zapytanie do ludzi odwiedzających to forum ...
Ocena 2 na 2
Witajcie wszyscy, ludzie... pragnę na łamach tego jednego wpisu zapytać Was myślących, powiedzmy inaczej o zdanie na temat ... kilku spraw z mojego krótkiego życia.

Byłem wychowywany w religii katolickiej którą porzuciłem w wieku lat 15 z powodu braku dowodów na istnienie tego co opisywali ( mówię o diabłach i innych wymysłach). Kolejnym powodem był schemat który widziałem w chodzeniu do kamiennego pomieszczenia klepania tego samego w kółko - ale nie o tym chciałem.

Z biegiem lat, zauważyłem że ludzie popadają w schematy które biorą od rodziców... problemem dla mojej rodziny było to że ja nie myślałem jak oni ... miałem swoje myśli na ten temat, chciałem wszystko wiedzieć i sprawdzić. .. Jeżeli coś nie miało sensu i brakowało argumentów za ... to po prostu to porzucałem i uznawałem za nic nie warte informacje.

niestety nasz świat aż się roi od tego typu spraw... powiedzcie mi co robić? nie jestem w stanie w nic uwierzyć co się opiera na zapiskach kilku nawiedzonych ludzi ... z wizją innego świata...

Jak mam myśleć w tym chorym świecie?

Tak dodatkowo sprawdzałem temat tarota, wróżby - typowo analizując rozkłady osób kładących tarota... i faktu że nic się nie sprawdzało lub można było wsio dopasować...
Jeżeli chodzi o religię to tutaj przeżyłem największy zawód - diable służy do straszenia dzieci ... i większość informacji to fantazja pomieszana z kilkoma szczegółami z historii ...

Mnie nurtuje tylko jedno pytanie? Czy człowiek ma duszę?
Wiele nocy poświęciłem rozmyślaniom skąd się biorą myśli, i tak zwane przebłyski geniuszu które jak się okazuje nie są natchnieniem Bożym a odpowiednimi warunkami ... i zdolnościami umysłu.

Mówi się że dusza wie co dobre i przekazuje to w formie myśli - wycinając fragment umysłu utracimy wspomnienia i zachowanie ... aplikując odpowiednie hormony możemy sterować w sumie wszystkim w ciele... (tak w skrócie)

To kim jesteśmy? Dusza to tylko wymysł?

Przepraszam wszystkich za może i głupie pytania, ale na niektóre np to wyżej o duszy nie mogę znaleźć argumentów ZA ... są same na sprzeciw ...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

17-02-2013 23:12
 Ocena 7 na 11
Klapaucjusz (3379 punktów)
>Jak mam myśleć w tym chorym świecie?
Samodzielnie.

>Czy człowiek ma duszę?
Nie.

>Dusza to tylko wymysł?
Tak.

>To kim jesteśmy?
Sam musisz odpowiedzieć na to pytanie.
W każdym razie dobrze że w ogóle takie pytania zadajesz.
Nawet bardzo dobrze.
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Byłem wychowywany w religii katolickiej którą porzuciłem w wieku lat 15 z powodu braku dowodów na
>istnienie tego co opisywali ( mówię o diabłach i innych wymysłach). Kolejnym powodem był schemat

Bardzo słusznie.

>niestety nasz świat aż się roi od tego typu spraw... powiedzcie mi co robić? nie jestem w stanie w

Daj przykłady i na nich wytłumaczymy.

>Mnie nurtuje tylko jedno pytanie? Czy człowiek ma duszę?

Z całą pewnością nie ma.

>Wiele nocy poświęciłem rozmyślaniom skąd się biorą myśli, i tak zwane przebłyski geniuszu które jak
>się okazuje nie są natchnieniem Bożym a odpowiednimi warunkami ... i zdolnościami umysłu.
>Mówi się że dusza wie co dobre i przekazuje to w formie myśli - wycinając fragment umysłu utracimy

Tutaj musisz uważać. Od duszy w rozumieniu religijnym przechodzisz niepostrzeżenie do zupełnie innej duszy w rozumieniu w przenośni. Tą duszą jest świadomość i umysł. Taka dusza istnieje, ale jest to po prostu poetycka nazwa tego samego, co naukowcy nazywają świadomością lub pracą mózgu.

>wspomnienia i zachowanie ... aplikując odpowiednie hormony możemy sterować w sumie wszystkim w
>ciele... (tak w skrócie)

Możemy i co z tego?

>To kim jesteśmy? Dusza to tylko wymysł?

Ludźmi, którzy są spokrewnieni z innymi zwierzętami. Dusza nie istnieje.
18-02-2013 09:36 
 Ocena 5 na 5
astrotaurus (12445 punktów)

>>wspomnienia i zachowanie ... aplikując odpowiednie hormony możemy sterować w sumie wszystkim w
>>ciele... (tak w skrócie)
>Możemy i co z tego?
A może to, że to po raz kolejny dowodzi biologiczności/naturalności maszynerii naszych organizmów?

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
OCELOTIC (-34 punktów)
>Ludźmi, którzy są spokrewnieni z innymi zwierzętami. Dusza nie istnieje.
Dusza to: umysł, emocje i wola. Czy nie posiadasz tych rzeczy?
21-02-2013 18:43 
 Ocena 2 na 2
chesterx (739 punktów)
(zablokowany)
To co wymieniłeś, to zwykłe efekty pracy, artefakty odpowiednio rozwiniętego mózgu.
pawel_wr (4297 punktów)

>Przepraszam wszystkich za może i głupie pytania, ale na niektóre np to wyżej o duszy >nie mogę
>znaleźć argumentów ZA ... są same na sprzeciw ...
>

Nie ma głupich pytań , za to mogą być głupie odpowiedzi.
Zdecydowana ilość dogmatów religijnych ( nie tylko katolickich )
jest całkowicie alogiczna . Dlatego większość ludzi , potrafiących
krytycznie myśleć , po pewnym czasie studiowania świętych pism
czy komentarzy do nich dochodzi do wniosków zbieżnych z Twoimi
przemyśleniami.

Homo est creator dei.
18-02-2013 14:48 
 Ocena 1 na 1
mwcineq (5 punktów)
Dziękuję Wam wszystkim za udzielone odpowiedzi ... czyli jest identycznie jak myślałem.
Ale dobrze znaleźć się w gronie ludzi myślących podobnie ... Cieszę się że tutaj trafiłem... Co do przykładów ... to nie będzie miało sensu ich podawać... bo trzeba będzie założyć z góry prawdy przyjęte przez innych ludzi ... co się mija z celem.

Oni zakładają że Biblia jest święta i napisana przez człowieka ... nie mogę się na to zgodzić i przyjąć ich warunków - dlatego też dalsza rozmowa z ludźmi wyznającymi takie wierzenia nie ma sensu.

Wiem jednak czysto z teorii naukowej że istnieje coś jeszcze oprócz naszej energii na poziomie molekuł ... co trzyma ten wszechświat tak by się nie rozpadł.

Doskonale widać że wszystko jest idealnie na swoim miejscu ... jeżeli chodzi o układ planet itd.

Dzięki Wam wszystkim raz jeszcze...

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365