Racjonalista - Strona głównaDo treści
Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » O wszystkim i o niczym
NapisanoAutorTytuł
21-02-2013 20:09Mrnx (7 punktów)Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?
Co tak właściwie zdecydowało że świat jaki postrzegamy jest taki a nie inaczej? Dlaczego tam gdzie działa na nas grawitacja postrzegamy jako dół, a niebo jako górę? Czemu nie na odwrót?

Gdyby ewolucja potoczyła się trochę inaczej to spadanie w górę i niebo na dole nie byłoby nicym dziwnym, Po prostu uznawaliśmy to za oczywiste że przyciąganie jest do góry, że nogi mamy na górze a głowe na dole?

Wydaje mi sie ze w fizyce nie ma żadnego słusznego kierunku i wszystko zależy od obserwatora, no nie?

Czy jest jakiś powód dla którego widzimy wszystko tak a nie inaczej czy to czysty przypadek?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Mrnx (7 punktów)


21-02-2013 22:10 
 Ocena 6 na 6
MarcinK (9189 punktów)

Pocztówka z Australii?
21-02-2013 23:32 
 Ocena 7 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Pocztówka z Australii?




...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
21-02-2013 23:44 
 Ocena 4 na 4
MarcinK (9189 punktów)
>>Pocztówka z Australii?



Jarosław Polskę Zbaw

Uff - na Prezesa zawsze można liczyć - udało się:

21-02-2013 23:56 
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Uff - na Prezesa zawsze można liczyć - udało się:
>

Obawiam się, że to jednak Prezydent był. On tak miał.



...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
22-02-2013 00:01 
 Ocena 2 na 2
MarcinK (9189 punktów)
>Obawiam się, że to jednak Prezydent był. On tak miał.

Ano racja, mea culpa Teraz to cholera niepolitycznie ich nie rozróżniać
22-02-2013 01:53 
 Ocena 1 na 1
chesterx (739 punktów)
(zablokowany)
Jeszcze straż narodowa będzie ścigać za przygotowanie do zamachu
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Mapa świata, jaka jest używana w Chinach wygląda inaczej, niż europejska. Chiny są umieszczone centralnie.
22-02-2013 10:15 
 Ocena 3 na 3
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Mapa świata, jaka jest używana w Chinach wygląda inaczej, niż europejska. Chiny są umieszczone centralnie.

Co do zasadniczej idei - że my jesteśmy w środku i na górze - jest więc taka sama.

Tylko Amerykanie potrafią się nieco w bok usunąć:




...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)
02-03-2013 19:21 
 Ocena 1 na 1
Leon Jan Kot (77 punktów)
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Co tak właściwie zdecydowało że świat jaki postrzegamy jest taki a nie inaczej? Dlaczego tam gdzie
>działa na nas grawitacja postrzegamy jako dół, a niebo jako górę? Czemu nie na odwrót?

Jeżeli postrzegasz na odwrót, to niby jak miałbyś się o tym dowiedzieć?
Przemek Braniecki (694 punktów)
Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie ta szczęśliwa koincydencja, to góra dołem by była, a świat do góry nogami by stał teraz. Muszę Cię jednak zmartwić - Ty nadal poszukiwałbyś odpowiedzi na to samo pytanie.
22-02-2013 08:09 
 Ocena 2 na 2
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
>Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie ta

Nie tylko nazewnictwo. Obraz rzutowany na siatkówkę jest odwrócony, czyli góra jest na dole, a prawa na lewej.
22-02-2013 11:56 
 Ocena 1 na 1
Przemek Braniecki (694 punktów)
>>Jest na odwrót, tylko przypadek sprawił, że równocześnie nazewnictwo się wszystkim "porąbało"! Gdyby nie ta
>Nie tylko nazewnictwo. Obraz rzutowany na siatkówkę jest odwrócony, czyli góra jest na dole, a prawa na lewej.

Odnoszę wrażenie, w swojej wypowiedzi - chcąc rzucić światło na pewne fakty naukowe - popełniłeś ten sam błąd myślowy co autor wątku. Znaczenie pojęć góra/dół nie ma związku z materialnym wymiarem naszej egzystencji i "mechaniką" zmysłowego postrzegania świata. Mój poprzedni wpis oczywiście zawiera ten sam typ pomylenia z poplątaniem, ale wysoki poziom jego niedorzeczności oczyszcza mnie z zarzutu podobnej wpadki.
diogenes (42753 punktów)
>Dlaczego nie postrzegamy świata do góry nogami?

Ważniejsze jest to, co o świecie myślisz, niż to, jak go spostrzegasz. A większość ludzi myśli do góry nogami.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Maluśkiewicz (0 punktów)
Czyli kwestia punktu odniesienia. Który ważniejszy? Mój, twój...


Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty,
tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego. Piotr I
Adaś MiaŁczyński (1403 punktów)
(zablokowany)
>Czy jest jakiś powód dla którego widzimy wszystko tak a nie inaczej czy to czysty przypadek?
1. Jest na odwrót.
2. Jeżeli nawet nie jest, to patrz pkt 1.
3. Żebyś się pytał.
Maluśkiewicz (0 punktów)
Dla znakomitej większości ludzi punkt siedzenia jest punktem odniesienia.
Wzrok ludzki jest nieobiektywny.
Dlaczego na krowę nie mówimy kuka a na muchę ptapta?

Musisz nieco zawęzić zakres Twego pytania, by uzyskać jakieś sensowne odpowiedzi.


Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty,
tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego. Piotr I

Wróć do listy wątków działu O wszystkim i o niczym
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365