Racjonalista - Strona głównaDo treści
Iwan Franko o Romanach Abramowiczach Jego czasów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
21-03-2022 10:39Arminius (25555 punktów)Iwan Franko o Romanach Abramowiczach Jego czasów
Ocena -2 na 2
W 2016 roku popełniłem wątek zatytułowany "Cytatów Czar-X. Iwan Franko o żydowskich nafciarzach".
(www.racjonalista.pl/forum.php/s,713501) - traktujący tak o Iwanie Franku, drugim po Bogu (po Tarasie Szewczence) ukraińskiej literatury jak i Jego socjalistycznych poglądach na żydowskich szrajbełasów żyjących z krwi i potu ukraińskich robotników pracujących w naftowym Zagłębiu Borysławskim. Warto w kontekście tego co się dzieje za granicą polsko - ukraińską przypomnieć ten wątek. Proszę zwrócić uwagę na to jak bardzo szrajbełasi z opowiadań borysławskich Franki przypominają naczelnego kasjera Putina, kwalifikowanego machera i mordercę - Romana Abramowicza.


"Minęło kilka tygodni, całkowita niespodziewana cisza nastąpiła w Borysławiu. Żydzi, którzy wystraszyli się niedawnych groźnych ruchów robotniczych, teraz zupełnie stracili orientację, nie wiedzieli, którą nogą stanąć i co o tym myśleć. Co prawda byli wśród nich i tacy, którzy śmiali się z tego nagłego ruchu i nagłego wyciszenia, twierdzili, że to już po wszystkim, że goje, tak jak pusty wiatr: poszumią, poszumią a deszczu nie nagonią, i że teraz, kiedy oni znowu zmiękli i stali się ulegli, pora ścisnąć ich twardą ręką, pora wygnać z nich chęć do wszelkiego buntu. "Tylko upieczony goj jest dobry! - mówili oni. - Daj mu ulgę, on zaraz pomyśli, że to mu się należy i będzie coraz więcej rozrabiać, jak ten kot w rzeszocie". Dopiero przy ciągłym ucisku, nieustannych pogróżkach, można go przyuczyć do posłuchu, pokory, rzetelności, stanie się wtedy, jak lubił mawiać Leon Hammmerschlag, "człowiekiem zdolnym do wyższej kultury". I wszyscy Borysławscy przedsiębiorcy zgodzili się z tym, że teraz, kiedy ta wzburzona fala ruchu robotniczego nagle ucichła, trzeba z podwójna siłą nacisnąć na niepokornych, - chociaż nie wszyscy przedsiębiorcy zgadzali się z tym poglądem, że fala ta po nagłej burzy zupełnie i ostatecznie ucichła, uspokoiła się. Nie, niektórzy, a w szczególności Icek Bauch, uparcie obstawali przy tym, że to złudna, powierzchowna cisza, cisza przed straszną burzą, że właśnie tej burzy i tej udawanej pokory trzeba się bać najwięcej, bo to znak, że bunt robotniczy, jaki by on nie był, zaplanowany i dobrze zorganizowany, i robotnicy bez wątpienia przygotują się do niego, a tajemniczość i wyciszenie ich poczynań świadczy o tym, że mają oni coś złego na myśli i że robią to systematycznie, porządnie i bez ustanku".

www.racjonalista.pl/forum.php/s,713501
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

farmer (22440 punktów)
>W 2016 roku popełniłem wątek zatytułowany "Cytatów Czar-X. Iwan Franko o żydowskich nafciarzach".

Ile razy jeszcze wstawisz te swoje gnioty?

Przypomnę ci trolu że pyskowales do mnie że wyciąganie wątków z przed lat jest odtworcze.

Więc trzymaj się swoich słów. Bo to nie twój śmietnik.

Stwórz coś sam . Wiesz co to tworzenie?

Już ci wytłumaczę. To nie jest wstawianie cudzych tekstów nonstop trolu internetowy

Na dobrą sprawę pokazujesz jak mizerne jest zawsze zainteresowanie twoim pozal się Boże spamem.
Arminius (25555 punktów)lepiej milczeć
>Ile razy jeszcze wstawisz te swoje gnioty?

Zamilcz głupcze i trollu putinowksi.

Jesteś idiotą - nie masz nic ciekawego do powiedzenia.
21-03-2022 13:26 
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)Odp: lepiej milczeć
>>Ile razy jeszcze wstawisz te swoje gnioty?
>Zamilcz głupcze i trollu putinowksi.
>Jesteś idiotą - nie masz nic ciekawego do powiedzenia.

To napisałeś sam. Brak linku. Słownictwo takie jakim się posługujesz.

Wyciąganie z ciebie cibie to kaszka mleczkiem.
Trolu internetowy.

A teraz pamiętaj. Nie wyciągają pozal się Boże tych gniotów gdzie brak zainteresowania.

Twoje wycie czyli nazywanie mnie trollem putinowskim słychać znakomicie.
To sięgnie dna bez uzasadnienia.

Hatfu na ciebie.

Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365