Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sopot dyskutuje

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
10-04-2014 21:34jarekland (142470 punktów)Sopot dyskutuje
24 kwietnia 2014 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Maria Mendel (Uniwersytet Gdański)
Miejsce, pamięć i podmiotowe 'ja'

Podmiotowość wiąże się z miejscem. Nie istnieje bez sprawczości, a
sprawczy podmiot tworzy, albo przekształca miejsca – czyni sobie ziemię
poddaną.

Podmiotowa tożsamość, nieustannie odwołując się zatem do miejsca, opiera
się na pamięci, która przywołuje je w opowieści o aktywnym kształtowaniu
siebie i świata. Podobno nie jesteśmy w stanie wyrazić siebie w narracji
bez odwoływania się do miejsc, w których toczy się konstruująca nas
aktywność. Zatem ma miejsce nie tylko to, co robimy, ale i zarazem to, kim
jesteśmy.

Pamięć jednak ‘płata figle’; jest wybiórcza i… kapryśna w swojej pracy na
rzecz tożsamości. Jak wskazują na to badania, selekcjonuje i osadza w
zaskakujących kontekstach to, co wydawało się stanowić podstawę naszego
ja. Zapominanie okazuje się więc dla nas równie istotne jak pamiętanie i -
zarówno w indywidualnej, jak zbiorowej tożsamości - pamięć nierzadko bywa
nie-pamięcią.

Podobnie jest z miejscami, które – raz znaczące dla nas i konstytuujące
naszą tożsamość – innym razem okazują się ze znaczeń ‘wypróżnione’, stając
się nie-miejscami, w których bytujemy, ale z którymi wydaje się nic nas
nie łączyć.

Wszystkie te obserwacje mogą tworzyć podłoże dla zmiany, dokonującej się
zarówno w podmiocie, jak miejscach, które tworzy lub unicestwia z udziałem
nierozerwalnie powiązanych ze sobą procesów pamiętania i zapominania. Mogą
stanowić podstawę dla indywidualnych i zbiorowych projektów edukacyjnych,
których podjęcie okazałoby się zapewne rozpoczęciem – z wielu względów
fascynującego - rekonstruowania (siebie z) przeszłości w teraźniejszości.
Wykład może to zapowiadać.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365