Racjonalista - Strona głównaDo treści
Książka na Święta

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
12-12-2007 10:44kasper (153 punktów)Książka na Święta
Witam.

Za dwa tygodnie Święta, czyli prawie 2 tygodnie wolnego. Związku z tym mam pytanie.

Jakie książki polecilibyście na ten okres?

Ostatnio przeczytałem "Koniec świata w Breslau" Marka Krajewskiego, a teraz zastanawiam się nad jego nową książką "Dżuma w Breslau".

Natomiast dzisiaj uzmysłowiłem sobie, że jeszcze nigdy nie przeczytałem książki science-fiction.

Pozdr.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
> Jakie książki polecilibyście na ten okres?
Polecam Tolkiena: "Hobbit" oraz "Władca Pierścieni". Cudowne, kultowe fantasy.
Równie gorąco polecam Umberto Eco: "Imię Róży" oraz "Wahadło Foucaulta". Te zmuszają do myślenia. Tak nad religią (i fanatyzmem) jak i nad "spiskową teorią dziejów".
Wracam do powyższego zestawu wielokrotnie. Szczególnie gdy świat mi doskwiera.
Polecam. Po wielokroć polecam. Wesołych świat.
JATO
P.S. (...) w Breslau przeczytałem wszystkie. Dobre. Podobały mi się.
JT


Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
12-12-2007 18:46 
 Ocena 3 na 3
J.Szulc (5723 punktów)

Polecone książki faktycznie pozwalają wspaniale wypocząć. Co ważniejsze, każda przeczytana kartka motywuje do następnej.
Od siebie dołączę jeszcze "Alicję w krainie czarów". Zwłaszcza, jeśli się wie, w jakiej konwencji Carroll Lewis pisał. Można świetnie poćwiczyć swoją umiejętność fantazjowania.
Przyznam, że uwielbiam "Kubusia Puchatka" ...

Pozdrawiam.

Kobieta nie powinna być gorsza od anioła, mężczyzna zaś tylko trochę lepszy od diabła.
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
>Przyznam, że uwielbiam "Kubusia Puchatka" ...
Ja również. Wbrew pozorom to książka nie tylko dla dzieci.
Pozdrawiam.
JATO


Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
Gosia (9452 punktów)

>Przyznam, że uwielbiam "Kubusia Puchatka" ...

Mam tak samo.
Są tacy, co mają rozum i są tacy, co go nie mają. I już.
Jak tu nie kochać tego misia?

Pozdrawiam.
TyDraniu (6569 punktów)
> Natomiast dzisiaj uzmysłowiłem sobie, że jeszcze nigdy
>nie przeczytałem książki science-fiction.

Science fiction na święta?
1. Jacek Piekara

2. Jakub Ćwiek

3. Terry Pratchett
plodzien (7378 punktów)
>Witam.>
> Za dwa tygodnie Święta, czyli prawie 2 tygodnie wolnego.>
>Związku z tym mam pytanie. >
> Jakie książki polecilibyście na ten okres? >
Deschner "Krzyż Pański z tym Kościołem"
> Natomiast dzisiaj uzmysłowiłem sobie, że jeszcze nigdy
>nie przeczytałem książki science-fiction. >
Stary i nowy Testament
Pozdrawiam
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
>> Natomiast dzisiaj uzmysłowiłem sobie, że jeszcze nigdy
>>nie przeczytałem książki science-fiction. >Stary i nowy Testament
St i NT zaklasyfikowałbym raczej do gatunku fantasy niż SF. Natomiast dalsze (wynikające z nich) dzieła to już zaiste SF.
JATO



Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
plodzien (7378 punktów)
>St i NT zaklasyfikowałbym raczej do gatunku fantasy niż SF. Natomiast dalsze (wynikające z nich) dzieła to już zaiste SF.>
Rzeczywiście. Chociaż polecona powyżej pozycja Deschnera też jest konsekwencją owych ksiąg, a nie jest ani fantasy ani SF. To czyste fakty
Pozdrawiam
JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów)
> Chociaż polecona powyżej pozycja Deschnera też jest konsekwencją owych ksiąg, a nie jest ani fantasy ani SF. To czyste fakty
Co do Deschnera - zgadzam się. Brakuje mi jednak bogatych źródeł. Jeżeli nie ma poparcia w źródłach - pozycja dużo traci. mam na myśli przynajmniej "Opus Diaboli".
JATO



Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
plodzien (7378 punktów)
>> Chociaż polecona powyżej pozycja Deschnera też jest konsekwencją owych ksiąg, a nie jest ani fantasy ani SF. To czyste fakty
>Co do Deschnera - zgadzam się. Brakuje mi jednak bogatych źródeł. >
Powołuje się na mnóstwo źródeł.
>Jeżeli nie ma poparcia w źródłach - pozycja dużo traci. mam na myśli przynajmniej "Opus Diaboli".>
Jeśli chodzi o czasy niedawne, to przecież źródłami są gazety i filmy (to ta książka z przemówieniem JPII do Indian, w którym chwali Kolumba, że tam przypłynął i ich zchrystianizował?)
O ile pamiętam pisał w niej też o donacji Konstantyna. Tego rodzaju dokumenty były tak i tyle razy fałszowane przez kościół, że nikt już nie ustali co było w oryginale i czy oryginał istniał w ogóle.
Pozdrawiam
Pandorra (1289 punktów)
R.Zafon - Cień wiatru
T.Robbins - Nogi jak patyki
L.See - Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz (ale to jakby trochę "damska" książka)

O rany, ja tak mogę do końca strony wymieniać..... Wystarczy.

Serii z Breslau z własnej woli bym na święta nie wybierała, ale to rzecz gustu.
piątek (1035 punktów)
Stephen King - i wszystko jasne

"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
Monika (217 punktów)

Jose Saramago szczególnie "Miasto ślepców", "Baltazar i Blimunda", "Rok śmierci Ricarda Reisa".

Pozdrawiam
kasper (153 punktów)
Dziękuję wszystkim za nadesłane propozycje.

Wszystkie książki na pewno są ciekawe, ale z braku czasu nie mogłem zapoznać się z podanymi tytułami. Uczynię to zapewne w Święta.

W przypływie chwili kupiłem książkę Kirka Douglas'a "Uderzenie szczęścia".

Oczywiście Kubuś Puchatek nie jest mi obcy

Pozdr.
LeonMamon (101 punktów)
Jedyna książka s.f. która nigdy mi się nie znudzi to "Cyberiada" Lema

Wróć do listy wątków działu Kultura

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365