Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
30-12-2007kasperKsiążka na Święta
Witam.

Za dwa tygodnie Święta, czyli prawie 2 tygodnie wolnego. Związku z tym mam pytanie.

Jakie książki polecilibyście na ten okres?

Ostatnio przeczytałem "Koniec świata w Breslau" Marka Krajewskiego, a teraz zastanawiam się nad jego nową książką "Dżuma w Breslau".

Natomiast dzisiaj uzmysłowiłem sobie, że jeszcze nigdy nie przeczytałem książki science-fiction.

Pozdr.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
13-12-2007SikorskiPrzemijanie gustów.
Załóżmy taką sytuację: na rynek muzyczny trafia nowy zespół lub wokalista, odnosi wielki sukces, ich (jego,jej) utwory są znakomite, a wręcz wielkie grono wielbicieli uważa je za najlepsze. Mija pięć lat, zespół (lub osoba) już nie istnieje (nie tworzy muzyki), ale ich muzyka przecież jest nadal. Natomiast ich wierni swego czasu fani teraz z ignorancją twierdzą, słysząc utwór byłych gwiazd u znajomego: "Czego ty słuchasz? Przecież to jest już PRZESTARZAŁE!" Zwróćcie uwagę na słowo "przestarzałe", tak jakby to był jedyny powód, dla którego utwory byłych gwiazd zmieniają się z NAJLEPSZYCH w kiepskie i nie warte słuchania. Piszę to, ponieważ takie podejście do muzyki jest dziś standardem wśród młodzieży, i sam tego często doświadczam (mam 18 lat). Co Państwo o tym sądzicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
09-12-2007Piotrek KarwalaRadość obcowania z abstrakcją
Definicja:
Trapez to bardzo smutny czworokąt.
Posiada dwa równoległe boki zwane podstawami...
na tym świecie pełnym cierpienia.

Poniżej.

Odmierza ramiona trapezu od linijki poszczerbionej.
Nakreśla powoli ołówkiem figury krawędzie mroczne.
Nakreśla aż...

T r z a s k !

Rysik pękł jak pękają kręgosłupy miażdżone ogromnym ciężarem.

Dzwonek na przerwę.

Rozdzierające brzęczenie
nie pozwala dokończyć...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
09-12-2007Vincen Van GoreInkwizycja XXI
Bastion Wolności Czystego Morderstwa

Błąd narodzin co krzyczy głuchym tonem
Stosy nagich ciał palonych goryczą
Ludzie pragnący spotkania z Bogiem
Przez kłamców idących krwawą doliną

Białe płomienie co krzyża symbolem
Czarnego ścierwa ukrytym najeźdźcą
Swych oponentów biorąc w niewolę
Nowo czyszczonym nie czystym mordercą

Nie zrozumiałych motywów polany
Bez skruchy gwałcących prawa ludzkości
Nie ludzi potworów źródła cierpienia

Zabitych udręka tworzy moczary
Bo ich duma to hańba niewinności
Nadzieją ostatni bunt pokolenia

Mrok Elizejskich Pól

Na martwych polach gdzie radość kwitnie
Polewana gorącą wodą z dziewiątego kręgu
Toną wśród fałszu tak gorzkich odmętów
Zdany na ślepca niczym pinata na linie

Zbłąkany w labiryncie gdzie zgubiłem życie
Już słyszę tępy odgłos jadowitych bębnów
Szelest zła który wyznacza swych giermków
Również mnie chce powołać na przegnicie

Przerwać granicę kłamstwa zionącego ogniem
Dar ostatnich dni może nigdy nie nadejdzie
Oślepiani srebrnym młotem nawrócenie i zła

Dlaczego skarbiec Świata staje się ich domem
Gdy chcę krzyczeć hamują ołowianym kneblem
Lecz sami po złocie podróżują jak po wyspach

Gwoździki św. Tomaszka

Chodzę po ciemnych korytarzach bez zakrętów
Zatruta wola ugina się pod ciężarem mroku
Jestem już nie uchwytnym pokarmem dla sępów
Nie czuje bólu nie czuję pragnienia nie czuję głodu

Gdzieś głęboko wśród innych takich jak ja leże
Miejsce gdzie żywy człowiek traci swą odwagę
Wiję swój kokon przecież
..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
08-12-2007Vincen Van GoreMoja Żona z Piekła
Żółć nieboszczyka wypływa strumieniem
Palonym na ogniu grzech Sodomy
Pożerając glebę cichym lamentem
Będąc zwieńczeniem czarnej korozji
Na oknie gdzie płaczą śniegi straceńca
Popiół modlitwy bezradny jak żebrak

Tylko zakrywam kark przed gilotyną
Co świszczy co błyszczy i głowy odcina
Bez oczu ślepiec widzi niegodziwość
Lecz błądzi po drogach ciało rozrywa
Pragnie zabijać niewinne istoty
Odpina siódmą pieczęć końca epoki

Jak prąd przeszywający zgon mordercy
W złotych walizkach plujących jadem
Ten Narcyz chodzi po linie rozterki
Pyta jakby zapraszał na kolację
Lecz nie zna schizofrenii płaczącej krwią
Czekając długo na ostateczny sąd

Z lotu ptaka mózg wyglada jak zwłoki
Niszczone stare próchno na wodzie
Szepty do ucha źródła paranoi
Mój statek zatonął jeszcze na lądzie
Ubrałem się na czarno na mój pogrzeb
Nikt nie raczył przyjść co teraz będzie mój Boże
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-11-2007SikorskiBowling.
Ostatnio obejrzałem film "Bowling for Columbine" Michaela Moore'a
Nawet mi się spodobał chociaż ogólnie nie jestem jakimś wielkim fanem Moore'a. Co sądzicie o tej pozycji?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
30-11-2007beatriseGrzegorz Turnau
Mam małe pytanko. Otóż ostatnio usłyszałam w telewizji piosenkę Grzegorza Turnaua pt. "Bombonierka". Bardzo mi się spodobała. Chciałaby się spytać czy piosenka ta jest na jakiejś jego płycie i ewentualnie czy dawno ta płyta wyszła oraz jaki ma tytuł. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
28-11-2007diogenesDodaizm
czym sie różnią przydrożne prostytutki,
od przytelewizyjnych gwiazd show-biznesu?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
24-11-2007Głąbińskijak zrozumieć cytat łaciński?
W "Oblicza liberalizmu" autor tekstu: Miłosz Słagan www.racjonalista.pl/kk.php/s,5611 napotkałem następujące zdanie, którego sensu nie rozumiem:
"Volenti non fit iniuria". Przetłumaczyłem to sobie jako: "chcącemu nie staje (stanie) się krzywda", ale sensu w tym dopatrzyć się nie potrafię tym bardziej, że ma to być zasada prawa, coś w rodzaju "lex retro non agit", czy "nullum crimen sine lege". Proszę o pomoc.

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
24-11-2007diogenesBarbarzyńcy
ktoś na forum w sposób zawoalowany i uniemożliwiający mi bezpośrednią odpowiedź zasugerował, że najprawdopodobniej spełniam słownikowa definicję chama...kiedy delektowałem się tym komplementem przypomniał mi się przepiękny wiersz kawafisa pt. oczekując barbarzyńców: dwór cesarski i miasto czeka na przybycie barbarzyńców. wszyscy są poruszeni i podnieceni. ale niestety czar pryska: posłańcy przynoszą wieść, że barbarzyńcy nie przyjdą. nikt nie wie, co począć. wiersz kończy fantastyczna pointa:

bez barbarzyńców - cóż poczniemy teraz?
ci ludzie byli jakimś rozwiązaniem.

jaką rolę spełniło i spełnia barbarzyństwo w dziejach europy i świata? gdzie bylibyśmy teraz bez skośnookich hord z azji, watah germanów unoszących europę na kolejny etap dziejów, bez rewolucji, terroryzmu?

żeby wątek ten jakoś adekwatnie do tematu uciąć wspomnę, że kawafis był gejem tak genialnym, że kto wie, czy nie dałbym mu dupy...


Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)