 |
Przegląd wątków w dziale Kultura
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 28-12-2008 | Robcia | Ludowe zdobnictwo czy objaśnienia technologii? |
Co myślicie o tekstach Daenikena traktujących powyższy problem? Osobiście czytałam wszystkie jego książki i myślę, że rozwój kultury zależał od rozwoju technologii. Starożytne rysunki objaśniające działanie pierwotnych maszyn parowych przerodziły się we wzornictwo i zdobnictwo... | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 18 (przedawniony) | | 16-12-2008 | Ocykan | Koniec rasizmu w USA? |
Tuż po wyborze Obamy na prezydenta rozmawiałem z pewnym czarnym obywatelem Stanów Zjednoczonych. Kiedy stwierdziłem, że jestem zaskoczony wyborem kolorowego na prezydenta USA, powiedział: A je nie. Stany się zmieniły i to radykalnie. Widzę to po sobie. Pomyśl, mój pradziadek nawet nie marzył o białej kobiecie. Mojego dziadka za próbę kontaktu z białą kobietą omal nie powieszono i parę miesięcy przesiedział w teksaskim więzieniu. Mój ojciec za kontakty z białą kobietą został ciężko pobity. A ja nie dość, że mam po kilka białych kobiet tygodniowo, to jeszcze mi za to płacą. No i gdzie ten rasizm, o którym tyle pieprzą różni nawiedzeni "obrońcy praw mniejszości"? Nie muszę chyba wyjaśniać, że mój rozmówca był "aktorem" filmów porno, podobno dość popularnym (przynajmniej tak twierdził).
No to jest ten rasizm w USA, czy go już nie ma? _____________________________________________________________________________
Homoseksualizm wcześnie wykryty jest uleczalny
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 29-11-2008 | diogenes | Zachód jest zmęczony |
Raport Narodowej Rady Wywiadu USA wiadomosci.onet.pl/1866723,441,item.htmljest niemalże podzwonnym dla naszej kultury, jej opartej na dolarze tożsamości. Po przeczytaniu streszczenia przypomniał mi się Zmierzch Zachodu Spenglera: Europa, jak każdy organizm, kiedyś piękny i powabny, traci zwolna swój wdzięk, starzeje się, obumiera. Jak lokaj zrobiła swoje - może odejść lub zostanie odsunięta. Jeszcze próbuje zewrzeć szeregi (UE), napiąć muskuły, ale wychodzi z tego tyle, co z cudów Tuska. Rozum nas może nie opuścił, ale rozumna wyobraźnia? Coś się jednak na zachodzie zmieniło. Nie czujecie się zmęczeni, zniechęceni? Nie życiem, bo to tętni dalej swoim rytmem. Ale kulturą, formą życia, która zaczyna przypominać mi szkielet makreli zjedzonej dziś na kolację. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 20-11-2008 | Przemysław Biegański | The Man from Earth |
Zastanawiałem się w którym z działów umieścić ten wątek. Zdecydowałem się jednak na kulturę bo w głównej mierze dotyczy przejawu kultury. Chodzi mi tu o film. Czy ktoś z Was miał styczność z filmem The Man from Earth? Jeśli nie słyszeliście o nim - gorąco polecam. Jest... a raczej nie jest typowym filmem amerykańskim. Nie ma w nim choćby najmniejszego, tyciego efekciku. Jest kameralny, spokojny... Film ten nie był dystrybuowany w naszych kinach, sądzę też że nawet w wypożyczalniach DVD/video trudno go znaleźć. Tak jak wspomniałem - nie jest efektowny, "kasowy". A co najważniejsze, stawia bardzo niewygodne tezy i pytania względem wszelkich światowych religii. Względem chrześcijaństwa jest wręcz bluźnierczy, aż dziw że Watykan "obłożył" efekciarskie filmidełko "Kod DaVinci" taką "fatwą" a ten film - The Man from Earth pozostał niezauważony choć jest o wiele bardziej "świętokradczy". Ale może choć w skrócie przybliżę fabułę. Po 10 latach nauczania na jednym z prowincjonalnych amerykańskich uniwersytetów pewien wykładowca skrycie chce opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Nazywa się John Oldman. Mimo to, jego koledzy, naukowcy i wieloletni przyjaciele odwiedzają go by pożegnać w dniu wyjazdu. Dochodzi do rozmowy podczas której Oldman wciąga swych przyjaciół, naukowców w pewna grę. Otóż zaczyna opowiadać im historię człowieka żyjącego od 14 000 lat, nieśmiertelnego. Swoją historię. Nie wyjaśnia dlaczego żyje tak długo, nie ma pojęcia dlaczego przydarzyło się to właśnie jemu... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 08-11-2008 | Małgorzata Dorna | Kilka tekstów jesiennych |
KONIEC TEATROLOGA
Wyznaczyłam dzień i godzinę – wtedy zginę. Określiłam czas i miejsce zbrodni – tak bezpieczniej i pewnie wygodniej. I nikomu nie rzeknę ni słowa – niepotrzebna ci umarłych mowa. Z rudym włosem w sitowie wplątanym Gdzieś na bagnie, nad ranem. Dłonie drzew się nade mną pochylą Rzucą cienie mchów ciemną głębiną Ukołyszą miarowym oddechem i w zieleni Odnajdę pociechę. Wyznaczyłam: czas, miejsce i akcję Trzy klasyczne jedności - Mam rację!
W TEATRZE
SUPER dramat. Super produkcja Na Super scenie. Tylko ja taka prosto z pola W rozwichrzonej kapocie Z pękiem gorzkiej macierzanki Z nosem wtulonym w szarawe piołuny Ze stopami pokłutymi ostem. SUPER stara pod nagłym błyskiem Super-Nowej Na wygwieżdżonym laserami niebie.
WYKŁAD Z EKONOMII
Nie ma Boga, nie uwzględniono Go W planach, nie opracowano Stosownej strategii. Czego nie widzisz – nie istnieje Każdemu Kosmos na miarę Poetom gaje-ruczaje Szalone na miotle loty Emocjonalne haje. Nie ma Boga, wiadomo Nie ma segmentu rynku Konkurencja, aktywa, pasywa Mordercza logika faktów Zmienne otoczenie - Przegrywa! Gdyby jednak przyjąć Dopuszczalność Istnienia To ekonomia byłaby strofą Wiersza szeptanego bez tchu Z sercem w gardle Tak pięknego, że Nie-douwierzenia.
O SOBIE
Za wiedzę płaci się życiem Za miłość - serca trzepotem Chodzę po molo sama Tak będzie zawsze – wiem o tym.
Chodzę po molo sama (drzazgi, gwoździe, kamienie) W zimnej poświacie księżyca (Tak będzie – tego nie zmienię)... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 10-10-2008 | Archi | Religulous | | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 30-09-2008 | Csw Toruń | cocarta.pl - artystyczny serwis społeczności internetowej CSW w Toruni |
cocarta.pl – artystyczny serwis społeczności internetowej CSW w Toruniu
Tworzysz sztukę? Załóż konto i publikuj swoje prace. Interesujesz się sztuką? Oglądaj, oceniaj i komentuj niezależną twórczość w internecie.
Przy nowo otwartym Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu powstał serwis społecznościowy, który stanowi platformę komunikacyjną i internetową galerią dla wszystkich osób działających artystycznie, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie.
Cocarta to pierwszy w polskojęzycznym internecie serwis dla artystów stworzony przez publiczną instytucję kultury.
Zapraszamy do uczestnictwa... www.cocarta.pl www.csw.torun.pl |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 28-09-2008 | Zbysław Śmigielski | Małżeństwo z konieczności. |
Nie, żebym to sobie wymyślił w swej idiotycznej głowie. Chodzi o to, że w Polsce zawsze była demokracja. Od bardzo dawna, kiedy innym nawet się nie śniła. Ona się wtedy nazywała Szlachecka. Piękne nazwisko, prawda?
Nie wierzcie, kiedy wbijają wam do łbów, że dopiero ta sławna konstytucja, która nigdy nie weszła w życie, zapoczątkowała w Polsce demokrację. Jak mogła zapoczątkować, kiedy nie weszła w życie? Demokracja była już u nas od dawna. Szlachecka. Piękne nazwisko.
To dla porządku napisałem, żeby ktoś sobie nie myślał. Ale nie będę pisał o historii, bo jeśli o to chodzi, już w szkole nauczyciel mówił, że moja "znajomość przedmiotu jest poniżej krytyki". Nie mam pojęcia, czemu tak powiedział. Historię to ja lubię.
Wiecie, z jakiego powodu? No, spróbujcie mówić głośno o medycynie i trafić potem w łapy lekarza. Albo o polityce i trafić do aresztu. Raczej marny los. Natomiast o historii wolno mówić i krzyczeć, jak się komu podoba. Co się komu podoba też wolno. Najwyżej machną łapą i powiedzą: idiota. Właśnie o to mi chodzi!
Wracając do tej demokracji. Ostatnio nosiła nazwisko Socjalistyczna. To było niedobre nazwisko, z mezaliansu pochodziło. Mężem demokracji, jak samo nazwisko wskazuje, był obywatel Socjalizm. Źle się w małżeństwie tym działo. Wciąż jakieś kłótnie, spory, nawet mordobicia. W końcu doszło do rozwodu, bo przecież musiało. Demokracja uwolniła się od męża. Stała się wolna i do wzięcia. Normalnie, jak to rozwódka.
<p>Był, owszem,.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 18-09-2008 | awitu | Programy telewizyjne |
poprzedni wątek się przedawnił więc otwieram nowy. Ostatnio siedząc nocami natrafiłam na kanał Viasat History. Dość często natrafiam tam na programy o religii i demaskowaniu mitów religijnych i o ateizmie. Te programy były nie tylko ciekawe ale i moim zdaniem bardzo obiektywne. Teraz wpadł mi w oczy taki program:
Religia i polityka - Drażliwe relacje Faultlines dokument poniedziałek 15.09.2008 o godzinie: 21:30 Relacje między religią a polityką są jednym z najbardziej drażliwych tematów naszych czasów. John McCarthy, (dziennikarz brytyjski, który przez ponad pięć lat przetrzymywany był w Bejrucie jako zakładnik), odwiedza sześć najbardziej wpływowych krajów na świecie aby poddać ten związek dogłębnej analizie. Religia odgrywa coraz większą rolę na arenie światowej polityki, znacząco zmieniając jej oblicze, a fakt ten niesie ze sobą poważne konsekwencje dla nas wszystkich.
Wydaje mi się, że wart jest obejrzenia.
pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |