Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
16-10-2010Cały ŚwiatKoncertowa bezstronność konkursowych jurorów

Trwa właśnie Konkurs Chopinowski i na TVP Kulturze można posłuchać nie tylko samych wykonawców, ale też opinii zaproszonych do studia "chopinologów". A potem porównać ich wypowiedzi z werdyktami nie mających pojęcia o studyjnych spekulacjach jurorów...

I w związku z rozbieżnościami w tej materii nasuwa mi się myśl taka, że dla większej rzetelności oceny należałoby jurorom udostępniać wyłącznie wykonanie, a samego wykonawcę jakoś przed wzrokiem i słuchem oceniających ukryć. Właściwie sami jurorzy powinni dawno taki wniosek zgłosić, ale zapewne konkursowa tradycja, środowiskowa jurorska ambicja, no i brak gotowego a przyzwoitego technicznie rozwiązania - powstrzymują od szukania lepszych rozwiązań.

Ale czy w ogóle wypada rozważać taką możliwość, czy już samo postawienie tej kwestii jest nietaktem?

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
13-10-2010Alpha PhoenicisSintel
Właśnie przed paroma minutami skończyłam oglądać 15 minutową animację zatytułowaną "Sintel".
Co jest w niej niezwykłego? Została stworzona przy pomocy darmowych programów, takich jak GIMP i Blender.

Co by nie przedłużać, zapraszam do oglądania:
www.youtube.com/watch?v=eRsGyueVLvQ

Film można dowolnie pobrać i rozprzestrzeniać, nic nam za to nie grozi
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
11-10-2010petervanweydenNasz klasa - nie portal, książka
W tym roku nagrodę Nike otrzymał dramat Słobodzianka „Nasza klasa”, mający według autora rozpocząć dyskusję o polskiej duszy.
Wydaje się jednak, że jest to rozprawa o duszy człowieczej, jako takiej, gdyż duszę posiadają w tym dramacie nie tylko Polacy, ale i Żydzi. Jaka to jest dusza? Zła. Taka jest ogólna refleksja po przeczytaniu tekstu. Niby nic nowego w dyskusji o ludzkiej naturze, ale jednak na nowo wstrząsające.
Człowiek o tyle jest zdolny do czynienia dobra, o ile daje mu to korzyść, albo jest społecznie wymagane. Nie ma w nim wrodzonych pokładów dobra, jest tylko naturalne zło. Dzieci „niewinnie” złe, jako dorośli stają się ludzkimi bestiami, o ile nie ma zewnętrznych hamulców, albo osobistej korzyści. Nawet bohaterowie, wielkich czynów dokonują tak naprawdę dla zaspokojenia własnych pożądliwości.
A czy polska dusza wyróżnia się czymś szczególnym? Chyba tylko tym, że religijna hipokryzja ma koloryt katolicki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
11-10-2010Kuba ŚrubaBalerina wyrzucona za sesję
Niedawno mieliśmy zamieszanie w związku z Radziszewską, tymczasem za granicą też dzieją się rzeczy dziwne:
Cytat:
Dyrekcja Staatsoper poinformowała dziś o zwolnieniu baleriny Kariny Sarkissovej w końcu sierpnia, w reakcji na serię jej "prowokacyjnych" zdjęć, które ukazały się we wrześniowym numerze magazynu "Wiener".

podaje tokfm
Czy istnieje jakieś racjonalne uzasadnienie decyzji dyrekcji Staatsoper?
Dziwie się, że baleriny nie broni jakiś zapis prawny.
Zacząłem się też zastanawiać, jak by to było w przypadku np. nauczycielki - czy można by w Polsce zwolnić nauczycielkę po sesji w playboy'u? uważacie, że powinno się podejmować takie kroki w przypadku niektórych zawodów?

Pozdrawiam wszystkich, z wyszczególnieniem miłośników i miłośniczek subtelnej erotyki
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
10-10-2010śliwkaNobel dla Llosy

W z zwiazku z tym, ze Mario Vargas Llosa otrzymal literackego Nobla, pozwalam sobie polecic wszystkim forumowiczom "Szalenstwa niegrzecznej dziewczynki", "Zielony Dom" i "Swieto Kozla". Dla mnie Llosa jest literackim geniuszem. Jestem w nim od lat ZAKOCHANA.

Lece otwierac wino!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 31 (przedawniony)
09-10-2010Jacek TabiszUmysł
Umysł.

Umysł jest fragmentem organicznej rzeki,
nie ma w nim tajemnic większych od praw wiatru,
spadającej wody, ciszy skalnych cieni
i gwiazd oddalonych. Mózg wynika z czasu.

Nie wierz więc w religię ślepych humanistów,
którzy widzą w psyche transcendentną nimfę.
Suma prostych działań tworzy kształt umysłu,
stąd jest gama odczuć, ciepła sieć zamyśleń.

Żadne z marzeń nigdy nie pokona dawnych
organicznych potrzeb. Ten, kto myśli, szuka
seksu i pokarmu dla mnożenia kształtów.

Za bajkami wierzeń, którym wielu ufa
nic się nie ukrywa. To sen o przetrwaniu
nad natury rytmem, który w genach stuka.

22 sierpnia 2010
Carcassonne

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
09-10-2010Jarosław ZiółkowskiJohn Lennon skończyłby dziś 70 lat.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 36 (przedawniony)
03-10-2010Kuba Śruba aka B2BWJa noszę dres...
O gustach niby się nie dyskutuje, ale trudno nie narazić się na kpiny, gdy słucha się disco polo, chodzi w różowych ciuchach, zajada hamburgerami z McDonalda, czyta sagę Zmierzch czy Paolo Coehlo.

Przyznam się, że ja sam często chodzę w... no może nie dresie, ale spodniach bez rozporka z wyraźnym logiem Addidas. Do tego często zakładam czerwoną dresową bluzę. Pracuję naukowo, więc nikomu to nie przeszkadza - mógłbym podwinąć sobie jedną nogawkę i ogolić brew, też było by dobrze.

Mam jednego kolegę, który chodzi w szeleszczących dresach, w dodatku jest kontrolerem biletów. W moim towarzystwie (ludzi raczej wykształconych lub studentów) jest po prostu uwielbiany (przeze mnie też) - tzw. dusza towarzystwa.
Pytanie o to czy zwracacie uwagę na styl ubierania osoby wydaje mi się niegodne tego forum.
Chciałbym raczej wiedzieć:
Jakie słabości do popkultury mają racjonaliści?
Czy odrzucacie wszystko co niskie i pospolite?
Co poza winem i kawiorem lubicie pić,jeść, czego słuchacie gdy sprzątacie mieszkanie, jakie telenowele oglądacie? (może się trochę zagalopowałem, ale czemu nie? Jak ktoś lubi "M jak miłość" niech się przyzna!)

Proponuję wprowadzić regułę, że w wątku nie wolno krytykować gustów
(Darujmy sobie komentarze typu "palisz popularne? przecież minister zdrowia ostrzega!")

Można podzielić się również wspomnieniami z czasów gdy ulegaliście niskim pokusom.

Załączam też link do piosenki szałowego zespołu Big Cyc "Dres"
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-10-2010dstrAnother one bites the dust...
Bardziej mi brakuje George'a, ale tego gościa też lubiłem.

en.wikipedia.org/wiki/Greg_Giraldo#Death

Był świetny w celebrity roastach.

Trochę materiałów z nim jest na tubie. Pewnie teraz trochę filmów przybędzie, więc warto poszukać.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
29-09-2010Jacek TabiszCzłowiek i zwierzę. (ironiczny wytwór nie wprost)
Człowiek i zwierzę.

Tylko z pozoru podobni do małp jesteśmy,
Wszak duszy nie widać po Człowieku czy szympansie,
Lecz i mały embrion więcej duszy w sobie mieści,
Gdy tylko jest z Boga Człowiekiem odbitym, ku Chwale!

Cóż z tego że ponoć nieme goryle gadają,
Włochatymi łapskami w powietrzu machają,
Skoro ich móżdżek nie piśnie ni słowa o Wierze
I nie przybędą jak trzeba do Świątyń w Niedzielę?

Na próżno zatem o genach pleciecie nieszczerze
I cóż z tego, że tak wiele dzielimy z małpami,
Czy one chociaż przed swym snem wymówią pacierze?
Wszak nie cyrku dozorcą jest święty Piotr z kluczami...
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)