Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
26-10-2021ArminiusKlasyka w opałach - ciąg dalszy analizy.
W wątku zatytułowanym ""Czy muzyce klasycznej w USA wypowiedziano klasową wojnę" (www.racjonalista.pl/forum.php/s,858375) zwrócono uwagę na niezwykle niebezpieczny fenomen wojny kulturowej jako rozpętano w USA przeciwko muzyce klasycznej zarzucając jej rasizm oraz bycie przejawem supremacji Białego człowieka.
Wątek niniejszy jest sui genris jego kontynuacją i bazuje na drugiej części obszernego artykułu podnoszącego zawzmiankowany wyżej problem - do którego podrzucam link.
Jego autor zwraca w nim - miedzy innymi - uwagę na powszechną praktykę "odkrywania" i "przywracania do życia" na siłę zapomnianych, mało wartościowych kompozytorów nie należących do rasy kaukaskiej - których często porównuje się - co jest skandalem - do najwybitniejszych reprezentantów europejskiej muzyki klasycznej. Krytykuje pasywizm obecnej elity muzycznej unikającej zaangażowania się w obronę "klasyki" oraz obala tezę o rzekomym rasizmie europejskiej klasyki słusznie podkreślając, iż poszczególnych bohaterów z dzieł muzyki klasycznej należy interpretować w ramach obowiązującej onegdaj prześmiewczej i komicznej konwencji i gdyby poważnie potraktować owe oskarżenia o rasizm - to przede wszystkim należałoby muzyce klasycznej zarzuć rasizm wymierzony w Białego człowieka.


"Perhaps 98 percent of all composers in the classical tradition are not listened to or even recognized today. Those forgotten artists were almost all white males. It is the sad fate of most composers to recede into obscurity, if they..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
22-10-2021ArminiusNiemieccy mistrzowie fortepianów
W domu kultury w którym przyszło mi wysłuchać onegdaj pierwszego koncertu fortepianowego stał przepiękny okaz pianina "Calisia". Pianina owe i fortepiany przez długie lata były produkowane przez fabrykę kaliską rodziny Fibigerów. Niestety w 2007 r. fabryka ( po wojnie upaństwowiona) upadła. W jej budynku obecnie funkcjonuje hotel. Pozostałością tej wspaniałej tradycji jest jednakże nadal funkcjonujące w Kaliszu technikum konstrukcji fortepianów, powstałe onegdaj przy fabryce i z inicjatywy rodziny jak wyżej, jedna z trzech takich szkół na świecie.
"Calisie" były wysokiej jakości sprzętem, zdobywającym medale i wyróżnienia na wystawach międzynarodowych. Jakkolwiek nie zalicza się ich do topowych dziesięciu najlepszych marek w skali globalnej - tym niemniej wystawiają doskonałe świadectwo polskim mistrzom konstrukcji fortepianów.
Uczestnicy zakończonego Konkursu Chopinowskiego mieli do dyspozycji cztery fortepiany: Steinwaya, Kawai, Yamahę i Fazioli. Najczęściej był w użyciu Steinway - ale rzecz charakterystyczna wśród najlepszych bardzo wielu grało na Fazioli.
Zainteresowanym podrzucam link do materiału traktującego o 10 najlepszych markach fortepianów w skali globalnej i historycznej. Rzecz charakterystyczna, iż dominuje w nich element niemiecki. Nie wiem kim z pochodzenia byli Fibigerowie - ale nazwisko może sugerować także pochodzenie niemieckie. Warto też zaznaczyć, iż Pleyelowie, przyjaciele Chopina zaopatrujący go w sprzęt do grania( fortepian marki Pleyel także powinien..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
22-10-2021ArminiusDOCENIĆ należycie pianistów
A oto nagrody które czekają na laureatów i finalistów 18 odsłony Konkursu Chopinowskiego:

"Nagrody w Konkursie Chopinowskim 2021
1 Nagroda - 40 000 euro - ufundowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
2 Nagroda - 30 000 euro - ufundowana przez marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
3 Nagroda - 20 000 euro - ufundowana przez prezesa Rady Ministrów
4 Nagroda - 15 000 euro - ufundowana przez ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
5 Nagroda - 10 000 euro - ufundowana przez ministra Spraw Zagranicznych
6 Nagroda - 7 000 euro - ufundowana przez prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy"
polskatime(*)iczyc-laureaci/ar/c13-15859839

Żenująco niskie. Ich wysokość powinna być kilkanaście razy wyższa. Konkurs jak wyżej to nie byle jaka impreza, należy więc dbać o jego prestiż i renomę.
Pomijam już kwestię wysokiej, uniwersalnej kultury. Na Konkurs jak wyżej należy także patrzeć przez pryzmat propagandy państwowo - twórczej.
Parę dni temu wysłuchałem wywiadu z jakimś azjatyckim uczestnikiem Konkursu. Stwierdził w nim ,że kiedyś celowo przyjechał do Polski na pół roku aby studiować tańce polskie - w kontekście gry na fortepianie - wykonywania utworów Chopina. Taki człek jest fantastycznym ambasadorem kultury polskiej i Polski na świecie! Państwo polskie winno do DOCENIĆ. Pieniądze zainwestowane w takich ludzi (śmieszne kwoty w porównaniu z sumami o których wiemy, że się marnują) zwrócą się z..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
18-10-2021romaroRock i pop
Określenia pop i popularna używane zamiennie są błędne. Muzyka popularna to określenie muzyki masowej ogólnie, zaś muzyka pop jest konkretnym gatunkiem charakteryzującym się elektroniką i zapożyczeniem elementów z innych stylów. Zaprojektowana tak aby przemawiała do wszystkich, komponowana natychmiastowo w oparciu o single, które lubią nastoletni ludzie. Muzyka pop narodziła się w latach 50 w Wielkiej Brytanii. Określano tą nazwą to, co dziś nazywamy rock and rollem, czyli wtedy jeden z nowych stylów muzyki młodzieżowej . Oksfordzki Słownik Muzyczny bardzo dokładnie podejmuje ten temat - muzyką pop było to, co nie było muzyką klasyczną w latach 50 i w latach 60. Pod koniec lat 60 oddzielono na dobre rock od popu, choć w brzmieniu oba nurty były podobne. Rock jednak dążył do autentyczności indywidualizmu i to go odróżniało, i był kierowany do mniejszej grupy słuchaczy o konkretnych poglądach. Pop był nastawiony komercyjnie i miał się podobać jak największej liczbie osób.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii wzięli pod lupę popowe utwory powstałe na przestrzeni ostatnich 30 lat. Przeanalizowali ponad pół miliona popowych piosenek, które znajdowały się na muzycznych listach przebojów między 1985 a 2015 rokiem. Co wynika z badań? Według nich w ciągu ostatnich lat powstaje coraz mniej wesołych utworów i jednocześnie daje się zaobserwować stopniowe pomniejszanie się różnorodności brzmień . Z czego szczególnie to ostatnie wynika? Kasa misiu, kasa.
Jak znajdzie się jakaś osoba uzdolniona..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
13-10-2021kobietaSuperman zostaje biseksualnym uchodźcą
Superman zostaje biseksualnym uchodźcą i działaczem na rzecz klimatu

Od czasu premiery nowego serialu Superman: Son of Kal-El w lipcu nowy Superman m.in. walczył z pożarami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, przerwał strzelaninę w szkole i protestował przeciwko wydaleniu uchodźców.

Za nową serią o Supermanie stoi Tom Taylor, który mówi, że zastąpienie jego poprzednika i ojca Clarka Kenta "innym białym heteroseksualnym wybawcą" wydawało się straconą szansą.

W numerze, który pojawi się w przyszłym miesiącu, Superman wyjdzie biseksualny, jak on i jego przyjaciel Jay Nakamura pocałują się.

W przeszłości Robin, towarzysz Batmana, również mógł umawiać się z mężczyzną i uczynił z Aquamana czarnoskórego homoseksualistę.

- Zawsze mówiłem, że każdy potrzebuje bohaterów i każdy zasługuje na to, by zobaczyć siebie w swoich bohaterach. Dziś pojawia się Superman, najsilniejszy superbohater na świecie, mówi Tom Taylor.

Teraz nic nie jest zdrowe.
Nie mogę się doczekać, aż Batman stanie się pedofilem (!?)

Prawdopodobnie nie minie dużo czasu, zanim on również zostanie pedofilem, chociaż wtedy będą nazywać to "miłością".

Niedługo też zostanie "poprawiony pod względem płci"...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
12-10-2021ArminiusCzy H. Bogart był wszechczasowym idolem światowego kina?
Poczytuję sobie do poduchy biografię Humphreya Bogarta, który został okrzyknięty przez Amerykański Komitet Filmowy męskim idolem kina wszechczasów. Bogart nie miał klasycznej urody, był niski, miał przekrzywioną wargę, soplenił... Tym niemniej jednak amantem był prima sort, drugim Valentino, kobiety mdlały na jego widok, a mężczyźni "robili się" na Bogiego, nosząc kapelusze w Jego stylu, paląc jak On papierosy, podrywając na "zimnego drania" jak On.
Poczytując biografię jak wyżej obejrzałem sobie film - powstały w czasie II wojny - pt. "Sahara" z udziałem Bogiego, który wcielił się w nim w bohaterską postać amerykańskiego dowódcy czołgu na pustyni. Bogart zagrał w wielu tego typu produkcjach drugowojennych - mających wymiar sensu stricto propagandowy. Uderzyło mnie podobieństwo owych filmów do...sowieckich, gloryfikujących dzielnych kołchoźników i rewolucjonistów.
Zainteresowanych Bogartem - tankistą podrzucam link do filmu jak wyżej. Dla osłody i ochłonięcia po emocjach wojennych polecam drugi link - do sceny filmowej ("just put two lips together and blow" z udziałem Bogiego ( i Lauren Bacall, Żydówki, żony Bogarta), uważanej przez wielu za najbardziej zmysłową/erotyczną z Jego udziałem.
Estetycznych wrażeń i dogłębnych przemyśleń życzę!


www.youtube.com/watch?v=JxqJC_LsvZQ

www.youtube.com/watch?v=14tLLeZZZAE

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
11-10-2021MaxGolonko3Film kręcony w kosmosie
Grafika:
static01.n(*)Jumbo.jpg?quality=90&auto=webp

"Wyzwanie" to pierwszy pełnometrażowy film wykorzystujący sceny nakręcone na orbicie. Film będzie zawierał około 35-40 minut scen kręconych na stacji, mówi Channel One.

Rosyjska aktorka Julia Peresild, reżyserka Klim Shipenko i weteran rosyjski przewodnik astronautów Anton Szkaplerow są już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jako aktorka, pani Peresild wystąpiła w około 70 rolach na ekranie, a rosyjskie publikacje filmowe umieściły ją wśród 10 najlepszych aktorek poniżej 35 roku życia. Być może najbardziej znana wśród rosyjskich kinomanów za sprawą "Bitwa o Sewastopol" (2015), w której zagrała rolę Ludmiły Pawliczenko , najgroźniejszej snajperki Armii Czerwonej podczas II wojny światowej.

Ale sama jej pozycja nie wystarczyłaby, by zapewnić jej miejsce na orbicie: została wybrana do lotu z około 3000 uczestników w dwuetapowej procedurze selekcji, która obejmowała zarówno testy kreatywności, jak i rygorystyczne badania przesiewowe pod względem medycznym i sprawności fizycznej.

Załoga, używając ręcznych kamer zarówno na pokładzie kapsuły, jak i na stacji kosmicznej, zaczęła kręcić sceny do filmu, gdy statek kosmiczny zbliżał się do placówki, powiedział we wtorek Rob Navias, rzecznik NASA.
W przypadku "Wyzwania" produkcja jest wspólnym projektem rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos; Kanału pierwszego; oraz Yellow, Black and White, rosyjskiego..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 21 (przedawniony)
08-10-2021ArminiusCzy muzyce klasycznej w USA wypowiedziano....klasową wojnę?
Po zabójstwie Georga Floyda w USA wszczęto wojnę kulturową wymierzoną w Białych i ich kulturę, której przejawem jest walka z muzyką klasyczną, traktowaną przez forsujących ów konflikt jako emanacja rasizmu oraz supremacji kulturowej Białych. W praktyce oznacza to bezpodstawną/idiotyczną krytykę czołowych europejskich kompozytorów, forsowanie na siłę twórczości kompozytorów innych ras, często słabej jakości, zatrudnianie w orkiestrach amerykańskich Czarnoskórych, z pominięciem kryterium talentu i doświadczenia - co de facto oznacza drastyczne obniżenie poziomu repertuaru jak również jego wykonywania.
Faktem jest, że Czarnoskórzy stanowią ułamek zatrudnionych w amerykańskich orkiestrach (1.8%). Ale nie wynika to z tego, że ktoś ich celowo prześladuje. Wynika to stąd, że primo nie interesują się klasyką, secundo, brak im dyscypliny i samozaparcia aby ciężką znojną, systematyczna pracą doskonalić techniki gry. Dla kontrprzykłady wystarczy stwierdzić, iż z kolei Azjaci, zafascynowani muzyką klasyczną i znani ze swego uporu o zdolności do poświęceń - są w amerykańskich orkiestrach nadreprezentowani.
Zainteresowanym problemem owej wojny kulturowej odsyłam do rzetelnego, obfitego i nadzwyczaj interesującego materiału oraz do równie ciekawych komentarzy pod nim. Jeden z owych komentarzy - jakże symptomatyczny - zamieszczam poniżej celem zaostrzenia apetytu.

www.city-j(*)sic-under-racial-attack-part-1

"In January 2021, Sphinx issued more audition guidelines...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
06-10-2021romaroPortofino
Portofino to włoska wioska rybacka i miejscowość wypoczynkowa słynąca z malowniczego portu i historycznego związku z gośćmi celebrytów i artystów.
Wieś jest wymieniona w dyplomie z 986 roku wydanym przez Adelajdę z Włoch , która przypisała ją do pobliskiego opactwa San Fruttuoso di Capodimonte.

Znani mieszkańcy
• Król Anglii Ryszard I (1157-1199), w 1190
• Papież Grzegorz XI (1330-1378), w 1377
• Henry Herbert (1831-1890), brytyjski polityk
• Guy de Maupassant (1850-1893), francuski pisarz
• Guglielmo Marconi (1874-1937), włoski inżynier, wynalazca radia
• Giuseppe Amisani (1879-1941), włoski malarz
• Michele Cascella (1892-1989), włoski malarz
• Rex Harrison (1908-1990), angielski aktor
• Lilli Palmer (1914-1986), niemiecka aktorka, żona Rexa Harrisona

Ale sławę Portofino przyniosła piosenka " Love in Portofino " napisaną przez Leo Chiosso skomponowaną przez Freda Buscaglione . Z tekstami w języku francuskim i włoskim, stała się hitem i ikoną obok nazwy wioski. Piosenka osiągnęła sukces sprzedażowy na rynku europejskim. Przyjęta przez intelektualistów muzycznych jako arcydzieło wczesnego repertuaru Dalidy: youtu.be/zixyVqv3bfg

Również Polscy artyści wykonywali ten utwór miedzy innymi Przybylska, German, Umer.
Zrodziło się sporo międzynarodowych okładek, w tym Andrea Bocelli 's w 2013 roku, po którym nastąpił koncert nagrany i wydany na DVD.
Powiem krótko - Um belíssimo concerto no alto nível de Andrea Bocelli -..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
06-10-2021kobietaLewica chce "udowodnić, że Beethoven był czarny"
Piosenkarz afro Roberto Blanco żąda od burmistrza Wiednia wykopania grobu Ludwiga van Beethovena w celu przeprowadzenia testu DNA. To powinno wskazywać, że kompozytor był w rzeczywistości Afrykaninem, zdaniem Blanco.

Roberto Blanco przedstawia wyzwanie w klipie na Youtube, donosi Classic FM.
W filmie skierowanym do burmistrza mówi, że dzięki testowi DNA Beethovena "możemy zobaczyć, czy jest bardziej podobny do ciebie, czy do mnie".

- Założę się, że jest bardziej podobny do mnie, kontynuuje Blanco, który jest niemieckojęzycznym hitem afro-kubańskim, popularnym w latach 50. i później.

Ludwig van Beethoven urodził się w Bonn w Niemczech i zmarł w Wiedniu w 1827 roku. Od 2015 roku wysuwane są teorie, że wielki kompozytor był pochodzenia afrykańskiego, pisze Classic FM. Działacze lewicowi twierdzą, że to tak zwane "wybielanie", gdy twierdzą, że Beethoven był biały.

"Sztuka polityczna" zarówno szersza, jak i swobodniejsza w Polsce niż w Szwecji
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)