Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
01-04-2026niewidzialny latarnikNiewidzialny latarnik. Poemat w trzech częściach z epilogiem (Epilog)


*
to, co teraz widzimy
to, co teraz słyszymy
to nic

zamknięci
w czarnej pustce kosmosu
bez końca
zaiste
wieczność to tutaj
rzecz tak niepojęta
że aż niebywała

patrz
tonący w gwiazdach
wzrok
odbija się
jak od szklanej tafli

niewidzialny latarnik
chodzi od jednej do drugiej
otoczony mgławicą myśli
ciska kometami słów
niewypowiedzianych wciąż do końca

czasami skapnie nam trochę wosku
z tych gwiazd-świec
ale to się wówczas nazywa inaczej
w ogóle tu się wszystko nazywa inaczej
atomy to tylko atomy
"nie ma nic oprócz atomów"
powiada współczesny poeta

lecz jest jeszcze coś ponad te
tanie rozbłyski w oku
Co? To już wam powie
Niewidzialny latarnik
gwiazd

* * *
Jest to pierwsza publikacja mojego krótkiego poematu refleksyjnego pt. Niewidzialny latarnik. Wybrałem na nią portal Racjonalista, gdyż - jak sądzę - jest to bardzo odpowiednie dla niego miejsce.
...
prawa autorskie zastrzeżone dla podmiotu związanego z tym kontem

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
01-04-2026niewidzialny latarnikNiewidzialny latarnik. Poemat w trzech częściach z epilogiem (III)


3. Stworzenie

Na początku było nic
którego nie było
Bóg
którego nie ma
stworzył Niebo i Ziemię
Ziemia obróciła się
dookoła siebie
Świat zawirował
z ciemności
której jeszcze nie było
wysypały się gwiazdy

I tak powstała światłość
co nie znaczy, że jej nie było
była, ale ta nie przeznaczona
dla naszych oczu

Jak opisać Stworzenie
od czego zacząć
skoro nie było jeszcze niczego
od czego można by zacząć

...

A może po prostu
nie było żadnego Stworzenia
nie było niczego
którego nie było
Bóg
którego nie ma
nie stworzył Nieba i Ziemi
Ziemia nie obróciła się
dookoła siebie
Świat nie zawirował
z ciemności
której jeszcze nie było
nie wysypały się gwiazdy

I nie powstała tak światłość
bo przecież światłość była
musiała być
skoro była ciemność
musiała być ciemność
skoro światłość
dopiero powstała

... I tak zadumałem się
nad oczywistością tego świata
że tu wszystko
nawet jeśli powstało
to tak
aby nie było wiadomo
że tak się właśnie stało

...

I tak
powstało coś
którego nie było
Bóg
którego nie ma
stworzył Niebo i Ziemię
Ziemia obróciła się
dookoła siebie
Świat zawirował
z ciemności
której nie było
wysypały się gwiazdy

I tak powstała światłość
co nie znaczy
że jej nie było
była, ale ta nie przeznaczona
dla naszych oczu
...
Jest to pierwsza publikacja mojego krótkiego poematu refleksyjnego pt. Niewidzialny latarnik. Wybrałem na nią portal Racjonalista, gdyż - jak sądzę - jest to bardzo odpowiednie dla niego miejsce.
...
prawa autorskie..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
01-04-2026niewidzialny latarnikNiewidzialny latarnik. Poemat w trzech częściach z epilogiem (II)


2. [Jest plan]

Jest plan
niezapisany nigdzie
ale jest
wypełniany zawsze
co do joty
każdy wie co ma robić
i to robi
tworzony za niewiedzą
i przez niewiedzę

bo kto by się zgodził
być tym kim jest
gdyby mógł być każdym
na podstawie czego miałby podjąć decyzję
rzutu kostką?

może właśnie tak jest
może właśnie tak to się odbywa
Bóg rzuca kośćmi
a kości się Go słuchają
zresztą jakby nie upadły
i tak upadną
jak On chce

żyć tak jak żyje
gdyby mógł żyć lepiej
co innego robić w tej chwili
zamiast czytać to, co czyta
pisać to, co pisze
myśleć to, co myśli
siedzieć tam gdzie siedzi
wstać i pójść
tam, gdzie idzie
gdyby mógł pójść
zupełnie gdzie indziej
nie w prawo, ale w lewo
na podstawie czego
miałby podjąć decyzję

może właśnie to zrobił
może właśnie ją podjął
i dlatego
przeczytał to, co przeczytał
napisał to, co napisał
pomyślał to, co pomyślał
usiadł tam gdzie usiadł
wstał i poszedł
tam gdzie... miał pójść

wybór
uczyniłby to wszystko
niemożliwym

to wymysł tych, którzy
nie wiedzą dokąd pójść

z opresji
ratuje go dopiero
rzut kości
...
Jest to pierwsza publikacja mojego krótkiego poematu refleksyjnego pt. Niewidzialny latarnik. Wybrałem na nią portal Racjonalista, gdyż - jak sądzę - jest to bardzo odpowiednie dla niego miejsce.
...
Część pierwsza: www.racjonalista.pl/forum.php/s,956454
...
prawa autorskie zastrzeżone dla podmiotu związanego z tym kontem

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
01-04-2026niewidzialny latarnikNiewidzialny latarnik. Poemat w trzech częściach z epilogiem (I)


1. [Jest czas]

Jest czas
dokądś płynie
w kierunku "Bóg jeden wie"
a może nie chce wiedzieć
i zdaje się
na probabilistyczne
układy kwantowe

może jest tylko jakiś wzór
nienapisany przez nikogo
samosięwyprowadzający
z niczego
nie wiadomo
po co

tak czy owak
jest czas
dokądś płynie
wprawdzie nie wiadomo dokąd
ale to już najmniejsze zmartwienie

gorzej by było
gdyby w ogóle nie płynął
wówczas co mielibyśmy począć
w takim oceanie bez brzegów
z dnem
bez dna
rzucani przez prądy
w żadnym kierunku
bez sensu i bez celu

a może to w tym jest czas
że nie płynie
w tym jest brzeg
że go nie ma

jedyna wskazówka zegara
kręci się w kółko

możemy jedynie
odwrócić wzrok
od przezroczystej tarczy
zegara nieskończoności

w końcu
po co mierzyć to
czego zmierzyć się nie da

nieskończoność nie płynie
od do
żadna sekunda nie przybliża nas do niczego
i od niczego nie oddala

płynie się
po prostu

jakie to proste

zbyt proste
jak dla nas
...
Jest to pierwsza publikacja mojego krótkiego poematu refleksyjnego pt. Niewidzialny latarnik. Wybrałem na nią portal Racjonalista, gdyż - jak sądzę - jest to bardzo odpowiednie dla niego miejsce.
...
prawa autorskie zastrzeżone dla podmiotu związanego z tym kontem

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
31-03-2026kushh8Zaproponuj mi książkę, do której nawiązują wszystkie/większo
To pojawiło się głównie, gdy oglądałem scenę z kryminałem w jadącym pociągu. Potem zdałem sobie sprawę, że widziałem wiele wersji tego w różnych serialach i filmach. Czy przegapiłem coś z liceum? A może to wzięło się od Jamesa Bonda? Nie wiem.

W każdym razie, chętnie przeczytałbym książki, które zapoczątkowały całą literaturę i media. Romanse, science fiction, kryminały itp.
Speed Test
Chciałbym wiedzieć, do czego ludzie nawiązują.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
30-03-2026troxadJak wiele rzeczy zawiera w sobie zapach?
Może niezręcznie sformułowane pytanie, ale wyjaśnię. Na przykład, kiedy czuję gówienko, ile gówienko faktycznie dostaje się do mojego nosa? Podobnie, gdybym był w pokoju, w którym czuć gówienko, a źródłem zapachu byłoby prawdziwe gówienko, czy zachorowałbym od samego zapachu, gdybym czuł go przez dłuższy czas? Dlaczego lub dlaczego nie?

Wiem, że niektóre opary router login są toksyczne, ale czym różni się "opary" od "zapachu"? Dlaczego istnieją "toksyczne opary", ale nie "toksyczne zapachy"? Tylko dobór słów?

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
29-03-2026kutty7Projekt Zdrowaś Maryjo
Szukam książek, które w jakiś sposób wpisują się w tematykę Projektu Hail Mary. Właśnie obejrzałem film i bardzo mi się podobał, ale żałuję, że nie przeczytałem najpierw książki. Należę do tych osób, które po obejrzeniu filmu wyobrażają sobie całą książkę w świecie filmowym. Dlatego szukam podobnych, równie dobrych książek, a nie Marsjanina czy Projektu Hail Mary.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
27-03-2026jommyMiłość od pierwszego przeczytania?
Podobnie jak miłość od pierwszego wejrzenia, miłość od pierwszego przeczytania to gra słów. Przeczytałam mnóstwo książek, które mi się podobały, które mnie wzruszyły, które mnie rozśmieszyły, ale książki, które naprawdę pokochałam, które wspominam z sentymentem i które chętnie przeczytałabym ponownie, to dla mnie krótsza lista.
Speed Test
Jaka jest Wasza lista książek, które absolutnie pokochaliście?

Mam to

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
26-03-2026devon9Proszę o niegrzeczne, niechlujne kobiety w średnim wieku
Właśnie skończyłam „Big Swiss”, który pokochałam!! Jako kobieta zbliżająca się do wieku średniego, z przyjemnością czytałam o kobiecie w średnim wieku, która jest niechlujna, niesforna, napalona i dziwna! Oczywiście „All Fours” pasuje do tego opisu… co innego?? TIA!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
25-03-2026kankuraonKsiążki, których głównymi bohaterami są grubi i geje?
Lubię czytać powieści gejowskie, ale mam już dość czytania wyłącznie o chudych i umięśnionych postaciach. Dlatego szukam książek z gejowskimi bohaterami, którzy są otyli/plus size. Wolałabym, żeby był tam też wątek romantyczny, ale nie musi być on głównym tematem. Wolałabym też, żeby nie było wątków o odchudzaniu, ale nie ma problemu, jeśli bohaterowie są niepewni siebie. Dziękuję!
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)