Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
07-05-2010Ludomir TulkoMoja teoria komizmu.
Co znaczy "śmieszność" we zdaniu: nie ma definicji śmieszności?
Co znaczy "zaskakuje" we zdaniu: śmieszne zaskakuje?
A jeśli już to wiemy, śmieszy raczej najmniej zaskakujące.
Śmieszy kłamiący banał. Banalne to jest coś pozbawione oryginalności. Łaskotki to przykra przyjemność. Mimo banalności tego, że przyjemność nie jest przykra. Równie kwadrat, a nie witz byłby bez definicji.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
04-05-2010Ludomir TulkoCzy ktoś wydał książkę?
Czy ktoś z racjonalistów wydał książkę? Jeśli tak, to jaką i gdzie ją można nabyć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
21-04-2010Marinh0Festiwal Philipa K. Dicka
"Wzywam wszystkich fanów Philipa K. Dicka!"

"Jesteśmy fanami Philipa K. Dicka. Wierzymy, że Philip K. Dick pisał dla nas i do nas. Żyliśmy życiem, które portretował w swoich powieściach. Był pisarzem ludzi. Był jednym z nas." Wywiad z Davem Hydem organizatorem Festiwalu PKD

dickiangnosticism.prv.pl/wizja.html
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
20-04-2010gamaKapuściński bez fikcji
Mam kilka książek Kapuścińskiego w swojej biblioteczce. Do niektórych często wracam, wszystkie przeczytałem kilka razy. "Cesarza" i "Heban" uwielbiam. Dziś kupiłem kolejną, tym razem o autorze: "Kapuściński non-fiction".

Sporo już czytałem o emocjach wokół tej książki. Jej autor powiedział: "Kapuściński wykreował swój mit - nieustraszonego reportera, który naprawdę wielokrotnie ryzykował życiem, jednak niektóre niebezpieczne sytuacje, w jakich się znalazł, ubarwiał, czynił bardziej sensacyjnymi niż w rzeczywistości były". Niektóre z książek Kapuścińskiego przesuwam z półki z napisem reportaż na półkę literacką - dodał.

Książeczka jest opasła i pewnie czeka mnie wiele wrażeń? Kto już czytał?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
15-04-2010GoouIsaac Asimov
Witam!
Być może ktoś z państwa zetknął się z twórczością Isaaca Asimova.
Mam pytanie odnośnie wprowadzenia w dziele "Ja Robot".
Czy Encyklopedia Tellurica to isniejące dzieło, czy wymyślone przez autora??
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 18 (przedawniony)
01-04-2010Michał 'matragon' Worgaczmatragon dla PSR
Jak część z Was zapewne wie, jakiś czas temu napisałem
polski tekst do "Imagine" - Johna Lennona.
Jest to w zasadzie literackie tłumaczenie -
takie które da się śpiewać do oryginalnej melodii ...

Zaśpiewałem to zresztą podczas zeszłorocznego MAiA.

Potem wpadłem na pomysł, że może fajnie by było to
dopracować muzycznie, nagrać w studio i wydać -
jako swego rodzaju muzyczną wizytówko-reklamówkę PSR ...

Nie będę Was tu zanudzał szczegółami co się potem działo,
suma sumarum - okazało się, że aby to zrobić - muszę
uzyskać formalną, oficjalną zgodę Yoko Ono - na dokonanie
autorskiego opracowania utworu w postaci polskiego tekstu.

No i ... właśnie DOSTAŁEM TĘ ZGODĘ !!!!!!!!

Tak więc nasz projekt nabrał rozpędu i mam nadzieję, że w
kwietniu singielek wydany przez PSR - ujrzy światło dzienne.

Pomyślałem jednak, że samo tłumaczone "Imagine" to będzie trochę mało
muzyki ... więc nagrałem jeszcze wersję z oryginalnym angielskim tekstem,
oraz dodatkowo napisałem piosenkę - rodzaj słowno-muzycznego komentarza do
Lennonowskiego "Imagine" ...

Wszystkie trzy utwory postanowiłem zamieścić na tym PSR-owskim CD ...

Premiera radiowa nastąpi - 10 kwietnia w Radio Kraków, w porannej audycji
Antoniego Krupy - "Radiowa Kafejka" ... zapraszam więc do odbiorników

Ale mojego kawałka możecie już posłuchać
na majspejsie : www.myspace.com/matragon

Pozdrawiam serdecznie !!!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
26-03-2010SznajperArtykuł Pratchetta do przetłumaczenia
Mam prośbę, czy ktoś sprytniejszy ode mnie w języku angielskim mógłby przetłumaczyć ten artykuł?

I create gods all the time - now I think one might exist, says fantasy author Terry Pratchett

By Terry Pratchett


As a child, Terry Pratchett questioned everything, but didn't always get the answers he craved. The best-selling fantasy author grew up not believing in a supreme deity - until the day the universe opened up to him as he was preparing for another spell on a chat-show.

There is a rumour going around that I have found God. I think this is unlikely because I have enough difficulty finding my keys, and there is empirical evidence that they exist.

But it is true that in an interview I gave recently I did describe a sudden, distinct feeling I had one hectic day that everything I was doing was right and things were happening as they should.

It seemed like the memory of a voice and it came wrapped in its own brief little bubble of tranquillity. I'm not used to this.
Terry Pratchett

Revelation: Terry Pratchett, pictured at the March premiere of The Colour of Magic, a screen version of the first Discworld novel

As a fantasy writer I create fresh gods and philosophies almost with every new book (I'm rather pleased with Annoia, the goddess of Things That Get Stuck In Drawers, whose temple is hung about with the bent remains of bent egg whisks and spatulas. She actually appears to work in this world, too).

But since contracting Alzheimer's disease I have spent my long winter..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
23-03-2010diogenesBrowarek poetycki
Byłem na wieczorze poezji: co jakiś czas warto posłuchać, co w nerwach piszczy. Poemat pewnego zagubionego w życiu poety zakończył się pójściem podmiotu lirycznego na piwo. Z pewnych względów formuła wieczoru nie zakładała dyskusji. Czy ktoś wie, jaki browar preferuje współczesna liryka polska?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 25 (przedawniony)
20-03-2010SylwekAgora
Do kin wszedł właśnie film "Agora".

Biorąc po uwagę emocje jakie swego czasu na tym forum wzbudził "Avatar" można by oczekiwać jakiś refleksji o filmie, którego główną tematyką jest nauka oraz zagadnienie konfliktu z religią i fundamentalizmem.

Byłem na tym filmie przedwczoraj i spodobał mi się. Kreśli interesujący obraz kobiety, której oddanie nauce i pracy wydaje się być podejrzane dla otoczenia, w którym tradycyjnie zajmowali się tym wyłącznie mężczyźni. Jednym z najciekawszych elementów jest niekompatybilność pomiędzy wiarą a krytycznym głodem wiedzy: bohaterka ujmuje to w pięknym zdaniu "Ja muszę zawsze pytać", wypowiedzianym gdy jej dawny uczeń namawia ją do przejścia na chrześcijaństwo.

Zarazem nie jest to film antychrześcijański, jak próbuje się go czasami przedstawiać, pierwsze akty agresywnego, morderczego barbarzyństwa są przeprowadzone przez pogan masakrujących chrześcijan.

Film ma niestety sporo słabości, choćby niezbyt przemyślany wątek uczuciowego napięcia między Hypatią a jej niewolnikiem oraz jednym z uczniów - Orestesem. Jest też niezbyt ścisły historycznie, szczególnie jeśli chodzi o przedstawienie stanu nauki i pracy samej Hypatii.

Niemniej, pozostaje niezwykle interesującym obrazem, który próbuje dać jakieś wyobrażenie o czasach pod pewnymi względami rzeczywiście podobnych do naszej obecnej sytuacji cywilizacyjnej.

Zapraszam do refleksji innych, którzy widzieli ten film.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
18-03-2010placownikHołdys

   No właśnie.

   tinyurl.com/yd82l7f

   Hołdys. I tyle.

   Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)