Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 153 (przedawniony)
16-02-2009dokowskiOdświeżam wątek Lektury Racjonalne
Wybrałem i zebrałem niektóre propozycje do Listy Lektur Racjonalnych (LLR).

Przepraszam za subiektywność tego wyboru i za niekonsekwencję:

Pominąłem niektóre pozycje zbyt stare, mało znane, kontrowersyjne, powtarzające się (tematycznie), zbyt wąskie tematycznie...

Pominąłem też pozycje, które zostały zgłoszone jako "warte przeczytania", ale nie odpowiadają one charakterowi tego, co nazywamy "lekturą".

Pominąłem także pozycje mogące uchodzić a lektury, ale w pewnych określonych dyscyplinach - np. pominąłem naturalne lektury dla studentów biologii czy filozofii.

Może nawet pominąłem coś przez przeoczenie, np. jeśli pozycja nie została zaproponowana wprost, ale gdzieś tam w głębi gałązki jakiejś dyskusji.

Ponieważ nie mam pewności, czy mój zapał do tego przedsięwzięcia, którym jest stworzenie LLR (przy nazwie się nie upieram), rekomendowanej przez PSR, jest podzielany przez dostatecznie wielu członków PSR, więc nie przykładam się jeszcze tak, jak powinienem, stąd te niedociągnięcia.

Gdyby ktoś zechciał się przyłączyć do tej pracy, to moglibyśmy zdefiniować jakieś zadania i podzielić się nimi, np. ktoś by szukał recenzji, ale tylko poważnych wydawnictw i naukowców, ktoś inny by weryfikował wiarygodność tych wydawnictw i naukowców, ktoś by staranniej dzielił tytuły wg jakichś lepszych kryteriów niż "naukowe" i "piękne", ktoś by zaproponował lepszą koncepcję pracy nad tym przedsięwzięciem...

Na razie zebrałem tyle:

Literatura naukowa:

"Archipelag Gułag"
"Bogactwo i nędza narodów",..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
11-02-2009ZarebskiCzy jeżeli wirtualny zespół metalowy poszukuje cynicznego...
Czy jeżeli wirtualny zespół metalowy poszukuje cynicznego wokalisty, to może to zrobić przy pomocy tego forum?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 40 (przedawniony)
03-02-2009matragonMuzyczny zakątek Racjonalisty
Przejrzałem forum - znalazłem nawet wątek "Ateizm w Muzyce" (czy jakoś tak).
Było tam parę słów o Lennonie, Janerce i paru metalowcach ...
ale temat już nie działa (przeterminował się).

W związku z naszą aktywnością "okołomuzyczną" w temacie "Gaudeamus Jesus Chrustus" "odpalam" więc MUZYCZNY ZAKĄTEK RACJONALiSTY ...

na dobry początek :
"Święte Chao"
(sorry że po angielsku, ale innej wersji ni ma)

Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
30-01-2009OcykanTuwim i Broniewski - dwie wizje przyszłości
Nie tak dawno przeczytałem (któryż to już raz) wybór wierszy Tuwima i Broniewskiego. Jednak dopiero teraz zwróciłem uwagę na pewien aspekt. Określenia "wieszcz", używanego czasem w stosunku do poetów z pewnością nie można użyć w stosunku do Tuwima, za to do Broniewskiego - jak najbardziej. Prezentowana przez Tuwima wizja przyszłości okazała się całkowicie błędna. Na szczęście zresztą, chyba nikt nie chciałby, żeby nasze stosunki z zachodnim sąsiadem tak wyglądały:

Wtłoczonym między dzicz niemiecką
I nowy naród stu narodów -
Na wschód granicę daj sąsiedzką,
A wieczną przepaść od zachodu
.
(Julian Tuwim, Modlitwa)

Natomiast wizja Broniewskiego okazała się wręcz prorocza (choć jeszcze nie do końca). W każdym razie należałoby sobie życzyć, aby tak się stało:

...Miną lata,
zdeptany będzie przez Prawo łeb węża
może we wrogu odnajdziemy brata,
może sercami będziemy zwyciężać...

(Władysław Broniewski, Słońce września)

Zastanawiające... Julian Tuwim jawi się nam (a przynajmniej większości z nas) jako człowiek delikatny, łagodny, pełen miłości i przebaczenia. A tu taka zapiekła nienawiść, sięgająca nawet poza grób (wieczna przepaść od zachodu). Natomiast Broniewski, ten twardy i pamiętliwy komuch (są na tej ziemi rachunki krzywd, obca dłoń ich też nie przekreśli) rozumie, że walka kiedyś się skończy i trzeba będzie budować, a na nienawiści budować się nie da. I że prawdziwe zwycięstwo odniesiemy dopiero wtedy, gdy wroga uczynimy..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
28-01-2009Zbysław ŚmigielskiOśla ballada.

   - Co to jest: jeden osioł przy żłobie?
   - No to jest właśnie jeden osioł przy żłobie. Ale gdyby się uprzeć, można by powiedzieć, na przykład, że chodzi o wójta.
   - A dwa osły przy żłobie?
   - To już jest stajenka. Albo gdy wójt ma zastępcę.
   - A trzy osły przy żłobie?
   - Powiedzmy: taka większa stajenka. Może nawet stajnia. Ale zupełnie możliwe, że chodzi o burmistrza i dwóch jego zastępców.
   - A jeśli osłów przy żłobie będzie dwadzieścia? Albo trzydzieści?
   - No, tyle osłów to tylko w Hiszpanii mają. Albo w Meksyku. Zresztą, to się zdarza też w poniektórych urzędach.
   - A jeśli osłów będzie przy tym żłobie ze sto, dwieście, pięćset? Czy tak już nie bywa?
   - Bywa. Ale wyłącznie wtedy, gdy chodzi o parlament.
.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 13 (przedawniony)
23-01-2009RobciaStanisław Lem
Urzekły mnie "Dzienniki Gwiazdowe", "Głos Pana" i inne jego dzieła. Dlaczego osoba, która skończyła medycynę z taką dokładnością i pieczolowitością opisuje gwiezdne wędrówki? Dzięki Lemowi nakręcono wiele filmów z gatunku science fiction. Chyba w Polsce pozostanie największym pisarzem tegoż gatunku. Hm... A może nie był człowiekiem? Wszakże pisał o instytucie LEM i naprawie błędów w systemie... Dla mnie pozostanie na zawsze wspaniałym pisarzem gatunku science fiction.
Urzekło mie opowiadanie o tym, jak naukowiec pokazuje swojemu koledze własne dzieło: wszechświat. W wielkim pudle istniał mechiam Lema. anizm (znany jego twórcy), do któredo podłączone były szeregowe skrzynki zawierające świadomości, którym wydawało się, że żyją i odczuwają. Co dzień miały wyświetlany swój świat. Twórca nie mógł zniszczyć swego dzieła, gdyż nie chciał, by "byty" te zostały narażone na szok.
Uwielbiam Lema. Może znał odpowiedzi na szereg pytań dotyczących natury kosmosu...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
23-01-2009OfmikaPublikacja książki
Witam.
Niedługo ukończę przekład książki z angielskiego na polski. Czy ktoś może wie, jak wygląda publikacja takiego przekładu w praktyce? Chodzi mi o wszystkie kolejne kroki, zasady, obowiązki tłumacza, wydawcy, kwestie finansowe, prawa autorskie, itp. Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 134 (przedawniony)
05-01-2009pampamZespoły ateistyczne
zdecydowanie NOFX
You're wrong about virtues of Christianity
And you're wrong if you agree with Sean Hannity
If you think that pride is about nationality, you're wrong

You're wrong when you imprison people turning tricks
And you're wrong about trickle down economics
If you think that punk rock doesn't mix with politics, you're wrong

You're wrong for hating queers and eating steers
If you kill for the thrill of the hunt
You're wrong 'bout wearing fur and not hating Ann Coulter
Cause she's a cunted cunt

You're wrong if you celebrate Columbus Day
And You're wrong if you think there will be a Judgement Day
If you're a charter member of the NRA, you're wrong

You're wrong if you support capital punishment
And you're wrong if you don't question your government
If you think her reproductive rights are inconsequent, you're wrong

You're wrong fighting Jihad, your blind faith in God
Your religions are all flawed,
You're wrong about drug use, when its not abuse
I hope you never reproduce

You're getting high on the downlow
A victim of Cointelpro
You're wrong and will probably never know
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
29-12-2008BliźniakZłomiarz
Złomiarz

Widuję tę postać,
ciągnie wózek z jękliwym łkaniem,
jakby nie mogła spocząć czy tu zostać
przez chwilkę w nadziei bosej.

Serce drżące, zimne a sen rdzawy.
Oczy otwiera stalowym świtaniem,
by ująć parasol z deszczowej enklawy.

Jego zmartwienia prętem pogiętym,
otulają głowę koroną żaru,
jak fajerki pierścienia rubinowe,
starego pieca co przetapia w nowe.

Jesienią chłód i liście zmartwieją,
stwardnieją dłonie zaciśnięte w metalu.
Ich czy naszych resztek rekwizytu.

Przechodnie oczu nie mają, ociemniali,
aby nie widzieć życia z ich wyrzutu.
I nikt nie przystanie i nikt nie kocha.
A kiedyś ci się kłaniali...

Marek Jakub Bliźniak
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 16 (przedawniony)
29-12-2008MyflowersList otwarty do Pezydenta RP, Rzecznika Praw Obywatelskich....
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)