 |
Przegląd wątków w dziale Kultura
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 19-04-2006 | Cymer | 11 edycja festiwalu Port Wrocław |
Zakończył się weekend a wraz z nim 11 edycja festiwalu literackiego Port Wrocław 2006. Jakie są Wasze wrażenia odnośnie tegorocznej edycji? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 19-04-2006 | Głąbiński | Racjonalistyczna ideologia |
W poście któregoś wątku napisano: "... wyznając racjonalistyczną ideologię". Zastanowiło mnie to sformułowanie: wydaje się, że byłbym w stanie spróbować objaśnić, co rozumiem przez "racjonalizm", natomiast, mam wątpliwości (nie potrafię powiedzieć zdecydownie tak, lub nie), czy racjonalizmowi można przyporządkować coś, co da się nazwać "ideologią". Jest też wątpliwe, czy racjonalizm jest wyznaniem, albo podobnie, czy ateizm jest wiarą (na ten temat już na forum trochę pisano). | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 34 (przedawniony) | | 18-04-2006 | Kalikles | W obronie kultury, poezji.... |
Pan Agnosiewicz opracował "złote myśli racjonalisty" - znajduje się w nich także "Przesłanie Pana Cogito", a raczej jedno zdanie; " Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach" z tego jednego zdania nie wynika żadne przesłanie moralne Herberta. Sam Herbert stawia przed człowiekiem wielkie wyzwanie; "bądź odważny gdy rozum zawodzi bąź odważny w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy ( ....) powtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendy bo tak zdobędziesz dobro którego nie zdobedziesz (...) a nagrodzą cię za to tym co mają pod reką chłostą śmiechu zabójstwem na śmietniku " Mam także pytanie do redaktorów tego portalu dlaczego umieściliście tylko jedno zdanie " Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach ?" Żyjemy w czasach, gdzie jest coraz mniej miejsca na kulturę,poezję, sztukę ( nawet w tym dziale jest wątków najmniej ), czy zatem można liczyć na opublikowanie całego Przesłania Pana Cogito w " złotych myślach racjonalisty " ? Wątek ten umieściłem właśnie tutaj, licząc na poparcie ludzi którym kultura, sztuka i poezja nie jest obca. Dziękuję za jakiekolwiek poparcie. Pozdrawiam - miłośnik poezji. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 17-04-2006 | duda | Ulubiona ksiązka |
Jaka jest wasza ulubiona ksiązka, autor? Która z waszych dotychczasowych lektur wywarła na was największy wpływ? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 7 (przedawniony) | | 12-04-2006 | duda | Kieślowski |
Ostanio minęła 10. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji było parę okazji żeby przypomnieć sobie jego filmy. Co o nich sądzicie? Zasługiwał na olbrzymie uznanie jakim darzony był w Polse i na świecie? Jak podchodzą ateiści/agnostycy do twórczości tego jednoznacznie chrześcijańskiego reżysera? To może być ciekawe uzupełnienie dyskusji o obiektywnym ocenianiu sztuki - na ile można samo przesłanie oddzielić od warstwy czysto artystycznej (moim zdaniem u Kieślowskiego naprawdę na wysokim poziomie).
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 3 (przedawniony) | | 05-04-2006 | outsider | Pieśń |
Nad nami - noc. Goreja gwiazdy, dławiący, trupi nieba fiolet. Zostanie po nas złom żelazny i głuchy, drwiący śmiech pokoleń.
Tak się kończy "Pieśń" Tadeusza Borowskiego, rzecz pisana niedługo po wojnie, przez cały PRL przedstawianej w tonacji heroicznej jedynie. Nam przyszło żyć w czasach mniej dramatycznych - co po nas zostanie?
Zryw lat osiemdziesiątych - trzeźwy w praktyce, naiwny w swej warstwie emocjonalniej. Na tyle chyba doświadczyła nas epoka, byśmy byli śmiali i ostrożni zarazem - na tyle zaorała nam mózgi, że pytać "co dalej" już nie śmieliśmy, a to akurat było pytanie ważne. Dziś wolni na ile sie dało - śnimy narodowy sen o bezpiecznej klatce, która uchroni od złego. A ze snu - jak to dawno i trafnie zauważył Goya - lęgna się demony. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 31-03-2006 | Klaczkiewicz | Zmarł Stanisław Lem |
Myślę że wielu odwiedzających ten portal odczuje tą stratę tak samo jak ja. Wielka starata dla naszego narodu. Żal , żal i jeszcze raz żal. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 27-03-2006 | zima | Kręgi kulturowe |
Witam! W naszej świadomości funkcjonują takie pojęcia jak kregi kulturowe. Jest ich kilka (głównych): europejski, amerykański, azjatycki, w końcu islamski. Czy można powiedzieć, że któreś są lepsze od innych? Inną rzeczą jest, że kręgi te przenikają się i tak coraz bardziej znane nam jest kino azjatyckie czy też zwyczaje islamskie. Czy myślicie, że taka wymiana mysli między kulturami jest potrzebna i kształcąca? Pozdrawiam | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 27-03-2006 | Czaja | Postrzeganie sztuki we współczesnym społeczeństwie |
Witam Chciałem poruszyć zagadnienie dość ważne dla kultury i sztuki w naszych czasach. Mianowicie jaki, waszym zdaniem, jest wizerunek sztuki w naszym społeczeństwie, jaki jest jej odbiorca, i do kogo sztuka jest dziś skierowana. Zachęcam do dyskysji. Pozdrawiam
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 31 (przedawniony) | | 27-03-2006 | Huzarski | Sztuka dobra i zła (?) |
Witam; chciałbym zapytac forumowiczów, czy jesteście w stanie przedstawić jakąś wykładnię, podług której dokonujecie ocen w sztuce. Na myśli mam tu te sytuacje, gdy kusicie się ( bo zdecydowana wiekszość z nas tak czyni ) nie o ocenę subiektywną ( "wolę Mahlera od Czajkowskiego" ) a o ocene obiektywną ( "Mahler jest lepszym kompozytorem od Czajkowskiego" ). W jakim wymiarze twór artysty ( czy to pisarza, muzyka, malarza, reżysera ) może byc uznany za lepszy od innego. Czy w ogóle może? Pozdrawiam. | Zobacz wypowiedzi..
[1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |