Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
16-12-2022romaroAleksander Fredro w kulturze Polskiej
"O kurwie i o łotrze", Aleksander Fredro

Deszcz zimny pada, wichura świszcze,
Wlecze się drogą biedne kurwiszcze.
Próżno wystawia lufę na sprzedaż
I lamentuje: "Biedaż, oj biedaż!"

Szedł mnich, byk jurny, plugawy capek,
A że o miłym smaku obłapek
I ksiądz, nie tylko byk i knur wie
Tedy się kwapi frater ku kurwie.

I woła wsparty na swym fallusie
"Udziel mi dupy, siostro w Chrystusie"
A ona z wdziękiem: "Jeb, gdy twa wola,
Lecz wpierw ze sakwy wyjmij obola".

"Ja mam ci płacić?" - mnich krzyknie głośno -
"Nikczemna kurwo, kieckę podnośno!
Z niebam ja zstąpił, niegodna, czyli
Nie widzisz żem ja święty Bazyli?"

"Daj się więc zrypać, a zbawisz duszę"
Do nóg mu padła grzesznica w skrusze,
Rychtuje lufe i kornie kwili:
"Ciupciaj, więc, ciupciaj święty Bazyli"

On wyjął chuja, twardy pastorał,
Aż po macicę w picę się worał,
Rzygnąwszy lagrem odwala sztosik,
Potem dwa jeszcze i jeszcze cosik.

Aż strzemiennego przyrżnąwszy ostro
"Bóg że ci zapłać" - powiada -"siostro.
Sto lat daje odpustu ci tu"
Całuje kurew brzeżek habitu

"Święty Bazyli, cud proszę zróbcie
Zbawiłeś duszę, uzdrów i dupcię.
Bo tak nieszczęść przebodła lanca
Tak żre mnie tryper, syf, szankier, franca

Że do szpitala wlokłam się właśnie"
"Syf, szankier, franca?" - mnich głośno wrzaśnie.
Nuż trzeć, nuż drapać, nuż pluć na pytę
Lecz nie pomogły środki mu te.

I poznał łotrzyk błąd poniewczasie
Gdy coś go jęło strzykać w kutasie
I kiedy wkrótce jak u hioba
Kutas i jajca zgniły mu oba.

Nędzny szalbierzu, niegodny..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
18-11-2022okraglykultura pracy
za dwa dni piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze. Przy budowie stadionów zginęło kilka tysięcy niewolników. Najwyższa kultura pracy
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
14-11-2022yang121Przesuwanie trendów kulturowych z The Culture
Z czasem zapomniałem drobnych szczegółów i zastanawiałem się, czy ktoś z Was pamiętał, czy poruszano temat mody i trendów kulturowych.

Myślałem o zmianach stylu lat 80. i 90. z powodu programu telewizyjnego i zastanawiałem się, jak by to było w świecie, w którym mieszkasz przez ponad 400 lat, a nie 75-80. Czy trendy zmieniłyby się tak szybko w naszym świecie, czy też era „grunge” trwałaby 50 lat, ponieważ nie jesteśmy tak pospieszni w życiu. Może z nieograniczonym czasem wolnym poruszają się jeszcze szybciej i po stu latach większość trendów została całkowicie zapomniana, gdyby drony nie pamiętały za nas.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
11-11-2022MaxGolonko3Czerwone i czarne
Moi drodzy. Chyba domyślacie się, że wszystko co do Was piszę na tym mikroskopijnym forum/portalu publikuję także dla tysięcy czytelników w internecie.
Dla Waszej zacnej garstki aż tak bym się nie trudził. 😉 Oto przykład mojej publikacji z dziś.

'Czerwono-Czarni' to polski zespół muzyczny założony w roku moich urodzin (1960) w Gdańsku przez Franciszka Walickiego.
To jeden z pionierów bigbitu w Polsce.

Jedyne, niezwykłe także z racji tajemniczego rusztowania po prawej, zdjęcie, jakie polska Wikipedia umieściła w opisie tego zespołu opisano:
"Kościół św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, miejsce premiery Mszy beatowej".

Zdjęcie 1-sze:

upload.wik(*)a/a1/Podkowa_Lesna_kosciol.JPG

(do poczytanie o tym zespole zainspirował mnie NYT)
Trafiłem tam na materiał o oglądaniu meteorów ale najciekawsze było dla mnie tam osiągalne ultra czerwono-czarne zdjęcie opisane tak:
"Zsynchronizuj swój kalendarz z układem słonecznym.
Nigdy nie przegap zaćmienia, deszczu meteorów, startu rakiety ani żadnego innego wydarzenia astronomicznego i kosmicznego, które jest nie z tego świata."

Zdjęcie 2-gie (niesamowite)

static01.n(*)NDAR-eclipse1-articleLarge.jpg

Tekst na NYT

www.nytimes.com/article/meteor-showers-2022.html
Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
10-11-2022romaroNie żyje Dan McCafferty
Zmarł Dan McCafferty, Szkocki muzyk, wokalista bluesowo-hard rockowego zespołu Nazareth.
Znany jest z charakterystycznej barwy, która niepokojąco przypomina Briana Johnsona. Obaj mężczyźni są prawie w tym samym wieku, ale Brian pochodzi z Newcastle upon Tyne na północy Anglii. Podobieństwo jest tak uderzające, że niektóre utwory z Nazareth są niewłaściwie oznaczone jako AC/DC (zwłaszcza Hair of the Dog z 1975 roku) na płycie o tej samej nazwie, (o czym świadczą niektóre linki w sieci).
McCafferty wycofał się już w 2013 r z trasy koncertowej z zespołem z powodu problemów zdrowotnych. Niedługo ponownie wrócił na scenę.Jednak stan zdrowia - ze względu na przewlekłą obturacyjna chorobę płuc - pogorszał się w ostatnich latach.

"Hair of the Dog", po latach znalazł się również na płycie Guns n' Roses "The Spaghetti Incident?"
youtu.be/Ef2SLZdhNrY
youtu.be/piC16ss8TXY

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
04-11-2022Duch PrawdyMĘCIKAŁ

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
03-11-2022romaroNajwiększe przeboje
Listę najczęściej odtwarzanych utworów muzycznych od 1952 do 2022 roku w czwartek zaprezentowało brytyjskie BBC. Z każdego roku wybrano jedną, najczęściej odtwarzaną w Wielkiej Brytanii piosenkę. Zestawienie zaprezentowane 3 listopada przez BBC zostało przygotowane przez brytyjską organizację zajmującą się opracowywaniem oficjalnych notowań w Wielkiej Brytanii - Official Charts Company - we współpracy ze stacjami radiowymi BBC1 i BBC2 oraz platformą streamingową BBC Sounds.

Największe przeboje lat 50.
1952 - Singin' In The Rain - Gene Kelly
1953 - That's Amore - Dean Martin
1954 - I've Got A Woman - Ray Charles
1955 - Tutti Frutti - Little Richard
1956 - I Walk The Line - Johnny Cash
1957 - Jailhouse Rock - Elvis Presley
1958 - Johnny B. Goode - Chuck Berry
1959 - Put Your Head On My Shoulder - Paul Anka

Największe przeboje lat 60.
1960 - At Last - Etta James
1961 - Stand By Me - Ben E King
1962 - Cry To Me - Solomon Burke
1963 - Be My Baby - Ronettes
1964 - My Girl - The Temptations
1965 - I Can't Help Myself - Four Tops
1966 - Paint It Black - Rolling Stones
1967 - Ain't No Mountain High Enough - Marvin Gaye & Tammi Terrell
1968 - (Sittin' On The) Dock Of The Bay - Otis Redding
1969 - Here Comes The Sun - Beatles

Największe przeboje lat 70.
1970 - Your Song - Elton John
1971 - Take Me Home Country Roads - John Denver
1972 - Tiny Dancer - Elton John
1973 - Jolene - Dolly Parton
1974 - Sweet Home Alabama - Lynyrd Skynyrd
1975 - Bohemian Rhapsody - Queen
1976 - Go Your Own..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
25-10-2022romaroUmysłowy (Post)
Podsiadło przyznał, że kiedyś chętnie chodził na msze i właściwie nie wyobrażał sobie, że można żyć inaczej. Dziś piosenkarz jest ateistą.

Podsiadło:
Mam problem z instytucją, a nie z wiarą. Wszyscy widzimy kolejne mnożące się przypadki pedofilii, wtrącanie się w sprawy polityczne, światopoglądowe. Nie piętnuję wiary, tylko hipokryzję. "Post" był reakcją na głęboko umoralniające - właśnie w kontekście wartości i wiary - postawy prezentowane przez różne osoby, które na co dzień same mają spore braki w moralności


"POST" znalazł się na czwartym pełnowymiarowym albumie studyjnym Dawida Podsiadło wydanym w czerwcu tego roku. Konowałowi z jego mądrosciami w stopce, która jak zauważyłem służy mu tylko ku ozdobie, dedykuję szczególnie ten fragment:
[Zwrotka 2]
Nie będzie żaden Niemiec
Czy inny cudzoziemiec
Co dzień spluwał mi w twarz (Post)
Zabierz te Pottery
Te tęczowe rowery
Weź mi to wszystko spal (Post)
Zaczynam dziś odwierty
Bo węgiel to diamenty
Zimą będzie mnie grzał (Post)
Kobieto weź nie pyskuj
Na moim świecie dysku
Masz mi rodzić i prać (Post)


www.youtub(*)nnel=DawidPodsiadło-Topic


> Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
> św. Augustyn


Przyznacie, że nie chodzi o to by wierzyć ale by zrozumieć:
La conversion de saint Augustin: modèle paradigmatique ou exemple atypique?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
21-10-2022MaxGolonko3Space-art zobaczcie profil geniusza
Opis dzieła był taki:

"Jezus na pewno nie był bogiem bo nasze pochodzenie od australopiteka, sposób i moment powstania Ziemi i Księżyca oraz obecne (nadal) powstawanie planet i gwiazd definitywnie obaliło Stary Testament na który powoływał się Jezus uważający się za syna boga Jahwe
Siema
mój spece-art"

Grafika - dzieło:

pbs.twimg.(*)WQAE_tax?format=jpg&name=small

Profil geniusza też warto oglądać:

twitter.com/JerzyLiguz

To najmądrzejszy człowiek na naszej planecie.

Byli lepsi: Archimedes i Einstein ale już nie żyją.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
24-09-2022MaxGolonko3Królowa polskiej piosenki jest jedna
Grafika istotna:

pbs.twimg.(*)WAAIidb-?format=jpg&name=large

Ta kobieta publicznie ujawniła swój ateizm, podając racjonalny argument - brak dinozaurów w Biblii.
Uważała też że spisujący teksty Starego Testamentu mogli być pod wpływem ziół za co była prześladowana w Polsce sądownie i doszło do absurdalnego skazania.
***
Doda to jedna z nielicznych polskich gwiazd, która doczekała się uhonorowania w obiekcie związanym z astronomią.
Kilka lat temu Maryla Rodowicz powiedziała, że obecnie królową polskiej piosenki jest Doda.

Co więcej, dodała potem: "Królowa jest jedna"

Gwiazda występuje nadal czego dowodem może być dzisiejsza reklama Polsatu - o tyle jeszcze ciekawa - że Dodę pokazano na tle nocnego, pełnego gwiazd nieba jakie obecnie najłatwiej zobaczyć można w Polsce w Bieszczadach.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)