Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 85 (przedawniony)
14-06-2009Jankowski agnostyk"Kulturalna" młodzież
Takiej muzyki słucha 90% mojej klasy i myślę że też szkoły (III LO). Dlaczego tak jest nie wiem.
Teksty zawarte w rapie są wyznacznikami i kierunkiem do postępowania młodego Polaka. Czasami z większym powodzeniem niż "morały" biblijne.Jak pytam dlaczego koledzy w kółko powtarzają słowa zawarte w różnych piosenkach "artystów" rapu. Słyszę odpowiedź
"ponieważ najlepiej pokazują prawdę o życiu" Ja dziękuje z takim życiem. Dziewczyna nie jest już damą tylko "laską" albo "dupą". Trzeba się przeciwstawić takiemu zezwierzęceniu młodych ludzi.

pl.wikipedia.org/wiki/Hip-hop#Muzyka_.28Rap.29

www.youtub(*)A6B934F7686&index=0&playnext=1

www.youtube.com/watch?v=fpBA5RjnOxk - mniej wulgarny rap wyznaczający kierunek postępowania młodych ludzi

Takiej muzyki słuchają rzeszę młodych ludzi i kierują się nią w życiu. Często słyszę takie stwierdzenia jak "kocham hip-hop" "rap jest całym moim życiem".

Kolejnym problemem jest slang oraz przekleństwa zastępujące słowa. Dla młodych ludzi czytanie książek jest śmieszne. Nauka jest nie modna.A przecież młodość jest to bardzo ważny okres w życiu ponieważ decyduje o pracy,zachowaniu itd. Religia będzie istniała dopóki młodzież będzie "wychowywana" w ten sposób. Dwa światy. Na lekcji religii jest moralizacja pouczanie,a kiedy nastolatek kończy lekcje to alkohol,seks,przekleństwa. A jest to problem.Przecież te piosenki są wulgarne a ich przekaz jest nieracjonalny, ale akceptowany. Religia..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
02-06-2009kulka_na_moleKowal zawinił, Cygana powiesili.
stuff na serwery typu rapidshare.com.

No i OK - nie wolno rozpowszechniać treści chronionych prawem autorskim.

PYTANIE:
Dlaczego nie słychać o ściganiu i karaniu pierwotnych źródeł przecieków?

Dlaczego nigdy nie pojawiają się informacje o dochodzeniach, których celem jest znalezienie winnego opublikowania w Internecie filmu DVDSCR?

Dlaczego nigdy nie słychać o ściganiu osoby odpowiedzialnej za internetową publikację albumu muzycznego w formacie mp3 zripowanego z "taśmy matki?"

Dlaczego nigdy nie dowiadujemy się, że taki np. Microsoft podjął działania w celu wyjaśnienia skąd w sieci wzięła się przedpremierowa wersja MS Office?

Dlaczego nigdy nie napotykamy na oświadczenie takiego np. EA, że wszczęli dochodzenie w sprawie obecności w Internecie ich zabezpieczonej SECUROM-em gry w wersji pozbawionej tych zabezpieczeń?


Mam wrażenie, że ściganie indywidualnych internautów..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
29-05-2009goncerzPoezja jako forma sztuki wyrażania światopogladu
Dzisiaj bolało mnie serce,
dużo nie paliłem.
Ktoś przeszedł koło matki z różańcem
i dzieckiem,żebrzącej,
dziecko zżiębnięte płakało,
z ręki matki wypadł różaniec,
nikt nie dał grosza,
dziecko umarło.
Ptaki śpiewały, samochody jeżdziły
szła para zakochanych,byli tylko dla siebie,
niebo milczało...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
28-05-2009goncerzPoezja jako forma wyrażanie swiatopogladu
Oczywiscie zdaje sobie sprawe że nie podobna wyrazic w jednym akcie twórczym całej złożonosci elementów jakie wpływaja na światopglad, który jest pewną formą syntezy ,ale syntezy otwartej na przeobrażenia czy też modyfikacje.Jednak wielosc aktów twórczych zdaje sie poszerza obraz świata lansowany przez twórce.Np.

Nie pójde tam, nie pójde tam
tam sumienie karłowate ma swój czas
nie pójde tam, nie pójde tam,
moja wrazliwośc może zostac schłostana
nie pójde tam, nie pójde tam
gdzie samodzielnośc czucia
na sztylet grzechu nabita...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 51 (przedawniony)
28-05-2009marcusGry fabularne, planszowe, oraz karciane
Witam!
Poszukiwałem dzisiaj w internecie możliwie opiniotwórczego artykułu lub wypowiedzi dotyczącej wpływu różnego rodzaju gier na umysł człowieka, lecz niestety bezowocnie.
A więc chciałbym zapytać szanowne forumowiczki i forumowiczów o zdanie na temat gier RPG (fabularnych), planszowych (nie tylko tych tradycyjnych 1 2 3), oraz karcianych (także rozbudowanych kolekcjonerskich 123) oraz stosunek do nich i poglądy na ich szkodliwość lub dobroczynność.
Czy drodzy racjonaliści oddają się tego typu rozrywkom?
A może ktoś z Was posiada pokaźną kolekcję kart, pudełek, podręczników, lub wspomnień z gier?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 178 (przedawniony)
22-05-2009Piotr PatuchaPanny z Avignon
Wątek dla miłośników malarstwa.

Panny z Awinionu zostały namalowane w 1907 roku. Newsweek okrzyknął je najbardziej wpływowym malowidłem stulecia. I cóż my tam mamy: panny, bo jakżeby inaczej, ale jakieś te panny niegramotne, brudne i rozdarte.

Fani komunisty Picassa krzykną to sztuka!

Lecz jakaż to sztuka. Prawda jest taka, że Panny z Avignion są brzydkie, nieforemne i do bani. Tylko kompletny idiota mógłby wydusić na ich widok westchnienie zachwytu. Jakby tego było mało w okresie(+/-) kubizmu rodzi się kilkanaście nowych nurtów malarskich, które podobnie jak kubizm zrywają z klasyką. Wszystkie brylują bezguściem, a szczytem degrengolady jest neoplastycyzm Mondriana, który łączy abstrakcję z mistyką.

czym zatem jest współczesne malarstwo? Zepsuciem, degrengoladą i zdziecinnieniem. I niech ktoś powie, że nie.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
14-05-2009KarolinaTożsamość internautów
Cześć, chciałabym was prosić o wypełnienie ankiety dotyczącej tożsamości użytkowników forów internetowych. Prowadzę badania w ramach pracy licencjackiej na socjologii na KULu. Wypełnienie ankiety powinno zająć ok. 20 minut. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Z góry dziękuję za zainteresowanie i poświęcony czas

link do ankiety: www.ebadania.pl/1b323269a4328fd9
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
13-05-2009OcykanPolitycy na kursy z polskiego i do logopedy!
Kiedyś ktoś na tym forum zaproponował, aby naszych polityków skierować na kursy dokształcające z języka polskiego. Jestem jak najbardziej za, a dodatkowo skierowałbym ich również do logopedy. Kiedy słyszę te przemówienia z niewymawianym lub nieprawidłowo wymawianym "r", te seplenienia, sapania, "połykanie" końcówek, to ledwie mogę zdzierżyć. Niestety muszę, taki zawód.

Część z tych wad wymowy rzeczywiście wymaga żmudnych ćwiczeń, część natomiast wynika ze zwykłego niechlujstwa i mogłaby być łatwo wyeliminowana. Do takich wad należy skracanie wyrażenia "w ogóle" do formy 'wogle". Jest to bardzo często spotykane i nie dotyczy tylko polityków. Nie dalej jak wczoraj słyszałem, jak jedna elegancka pani mówiła do drugiej: "Dyrektor powiedział nam, że nie wolno w godzinach pracy robić zakupów, ale ja się tym wogle nie przejmuję".

Inną, już bardziej "oryginalną", wadę wymowy prezentuje Ludwik Dorn. W rozmowie z Moniką Olejnik (w Kropce nad I), co i raz zwracał się do niej: "Prą pani" (i tak dobrze, że nie "Prą panią"). Pani Olejnik jest osobą błyskotliwą a przy tym złośliwą i bezczelną, czekałem więc jak mu to "prą" wytknie, ale nic takiego nie nastąpiło. Albo zatem p. Monika ma próg wrażliwości wyższy od mojego, albo uważa, że złe sobie daje świadectwo, gdy kto wyszydza kalectwo. Ale to nie kalectwo, tylko zwykłe niedbalstwo i należało je wytknąć, choćby poza wizją. Wątpię jednak, aby to zrobiła.

A jakie jest Wasze zdanie? Powinno się osobom robiącym błędy językowe zwracać..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 37 (przedawniony)
13-05-2009AutografkaDopełniacz w odwrocie?
Pozwalam sobie zamieścić ten wątek w dziale Kultura , bowiem ma on związek z szeroko pojętą kulturą języka. W tym przypadku naszego ojczystego, polskiego.
Czy zauważyliście jak bardzo „po macoszemu” traktowany jest ostatnio dopełniacz?
Jest to widoczne zwłaszcza w mediach, zwłaszcza w reklamach, ale nie tylko.
W takiej dajmy na to reklamie namawiają nas entuzjastycznie: spróbuj nowy szampon, rewelacyjny olejek, smaczne jedzenie. Witają nas w IKEA. No i to, co słyszę podczas moich wyjątkowo rzadkich wizyt w kościele – owo nieszczęsne „panie, wysłuchaj nasze prośby” (z dzieciństwa pamiętam: „panie, wysłuchaj próśb naszych”. W pewnym sensie rozumiem zamierzenia autorów tych tekstów. Chcą, żeby nazwa produktu została wymieniona w formie brzmieniowo tożsamej mianownikowi. Ale powiedzmy sobie szczerze - ktoś, kto redaguje tekst reklamy i bierze za to pieniądze mógłby się wykazać większa dbałością o językową poprawność i w prosty sposób zastosować formę rzeczownika identyczną z mianownikiem używając po prostu słowa „wypróbuj”. Wypróbuj nowy szampon i najlepszy samochód.
Brzmi dobrze i na dodatek nie zraża potencjalnych klientów.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
13-05-2009dominikaKwestia wieku
Odpisujac w innym wątku, cos zauważyłam i chciałam rzucić myśl na forum.
Obserwujac ostatnie tendencje zauważyłam, ze ludzie , w każdym razie na Zachodzie nie starzeją sie, tylko zmieniają przynależność. Wchodzą w inna grupę. Np młodych emerytów, Podkreślana jest Cały czas młodość. Uważam ze jest to nadzwyczaj meczące.

Ale co mnie bardziej zaciekawiło to właśnie ta zmiana przynależności. Przestaje sie należeć do rodziny, zaczyna sie przynależeć do jakiejś innej grupy związanej ze wspólnymi zainteresowaniami, chorobami, problemami. Zupełnie zanika jakikolwiek indywidualizm. Wszędzie widać grona wystraszonych młodych, sprawnych emerytów podróżujących autobusami, zabezpieczonych i ubezpieczonych po zęby, wszystkich w tych samych, bardzo kolorowych kurtkach, łatwo rozpoznawalnych we wrogim nieprzewidywalnym tłumie.
Plemiona=winogrona.
Tak samo młodzi. Jedni zastraszeni, drudzy straszni. Po co szukać wroga na zewnątrz, po co islam albo komunizm.

Przyszlosc Europy wydaje sie byc zakodowana gdzieś w okresie pomiędzy latami -100/0 a 400, w tym płynnym okresie przedchrześcijańskim. Ciekawe. Nie jestem autorytetem zęby oceniać. Wydaje sie, ze w każdym razie od czasu Oświecenia w naszej części swiata zbyt skoncentrowaliśmy sie na jedynej, własnej racji i moze przyszedł czas rozbicia skorupy pychy i arogancji. Kto to wie. Czas na otworzenie okien, bo inaczej przyjdą i wytłuką? (przepraszam za banał)

Zaznaczam, ze jest to tylko myśl, intuicja, pewnego rodzaju przeczucie chodzące mi po głowie..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)