Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Kultura

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 45 (przedawniony)
29-10-2006ThorvoyCo ty wiesz o TV?
Ostatnio odkryłem u siebie parę starych tekstów, popełnianych na początku szkoły średniej. Jeden z nich szczególnie przypomniał mi o konieczności zapytania: jak w zasadzie jest dzisiaj? Telewizji nie oglądałem na dobrą sprawę od końca liceum, godziny, które spędzam rocznie przed pudłem można spokojnie policzyć na palcach obu rąk.


Jak zwykle w piątek po północy, oglądam telewizję. Na pewnym znanym komercyjnym kanale kończy się "Polityczne graffiti", zaczyna pasmo ciekawszych programów. Wtedy zwykle siedzę już wygodnie na kanapie w oczekiwaniu na najnowsze informacje. Jednak zanim odpowiednia osoba zacznie zapowiadać szczegóły programu, zwykle emitowane są jeszcze reklamy. Niektóre z nich w sposób wyjątkowy przykuwają moją uwagę.

Zacznijmy od takiego przykładu: na monitorze widnieje ciemny ekran, w tle słychać kobiece jęki, nasuwające na myśl najgorsze wizje tortur cielesnych. Po chwili ekran rozjaśnia się, ukazując przewracającą się z wielką gracją i takimż biustem na wielkim łóżku półnagą niewiastę ze słuchawką w ręce. Następnie na dole ekranu ukazują się magiczne cyferki (co ciekawe- zawsze w tego typu reklamach powtarzają się pierwsze cztery), które następnie należy wstukać na cyferblacie swojego telefonu. Niewprawne oko może za pierwszym razem nie dostrzec pewnego detalu, lecz starsi telewidzowie przy pomocy dobrego szkła makroskopowego ujrzą jeszcze pod cyferkami napis: 4.22 zł./min. +VAT. W tle leci motyw taneczny, a jakiś inny kobiecy głos wyśpiewuje w jego rytm owe
..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
27-10-2006SarnowskiSeriale
Jak sądzicie czyseriale "plaszczą" nam mózgi?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
26-10-2006Jarek KubaszewskiFilm
W sobotę byłem w kinie. Wybrałem film "9 kompania". Opowiada o wojnie w Afganistanie podczas interwencji ZSRR. O jej bezsensie i brutalności. O zderzeniu kultur. Niby nic nowego-taka przecież jest każda wojna-bezsensowna. A jednak jest to film inny pod wieloma względami:
1. Jest niezwykle aktualny w zwiazku z wyjazdem polskich żołnierzy na nową wojnę do Afganistanu.
2. Film jest pozbawiony patosu.
3. Odzwyczailiśmy sie od filmów rosyjskich-ten taki jest.
Reasumując: nie załowałem że podszedłem do kasy. Nie będę piał nad nim z zachwytu ale wg mojej oceny film jest niezły. Polecam.
Pozdrawiam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
19-10-2006ArchiDekalog I Kieślowskiego
Przypomniał mi się ostatnio Dekalog I Kieślowskiego. Zamierzam go obejrzeć jeszcze raz.
Pomijając jednak wartość estetyczną i artystyczną filmu, kiedy czytam opisy:
>"Tak więc pierwsza część cyklu opowiada pierwszemu z dziesięciu przykazań - "Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną". W scenariuszu ujęte zostało ono w sposób podstawowy - jest to problem istnienia Boga w ogóle, a także kreowania przez współczesnego człowieka fałszywych bożków. Twórcy filmu chyba nieprzypadkowo owym bożkiem uczynili komputer - chcieli bowiem uniknąć tradycyjnej, biblijnej wykładni grzechu, sprzeniewierzenia się boskim nakazom. "Dekalog 1" opowiada historię pewnego naukowca. Jego tragedia wzięła początek z tego, że zbyt zaufał komputerowi, możliwościom współczesnej nauki. Z wielką precyzją, z zachowaniem ogromnego marginesu bezpieczeństwa wyliczył on wytrzymałość lodu na zamarzniętym, osiedlowym jeziorku, gdzie jego ukochany syn chciał wypróbować nowe łyżwy. Niestety, splot przypadków i nieszczęśliwych okoliczności doprowadził do tragedii. Lód nie wytrzymuje ciężaru młodego łyżwiarza, chłopiec się topi." (filmweb.pl)
czy komenarze jak ten:
>"Hmmm... Nie wiem dlaczego tak to odebrałaś, ja nie postrzegam tego wątku jako konflikt Boga z nauką. Kieślowski skłania widza do pochylenia i zastanowienia się nad tajemnicą "istnienia" Boga w naszym życiu. Postać Krzysztofa (głównego bohatera) jest tylko wyraźnym przykladem na to, że Bóg w różny, tajemniczy i indywidualny sposób pojawia się i wpływa na nasze..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
10-10-2006rowszan"Plac Zbawiciela"
Gdyby mnie ktoś zapytał, o czym jest ten film, to bym odparł, że o trudnej sztuce rozmawiania ze sobą. Można stawiać tej rodzinie różne diagnozy, ale moim zdaniem o rozpadzie więzi rodzinnych zadecydowały w tym przypadku nie problemy finansowe, a brak umiejętności komunikowania się.
Po obejrzeniu filmu pozostaję optymistą, choć pierwszą moją myślą było: No cóż, takie jest życie, tacy są faceci, a wszystko jest wypadkową procesów społeczno-gospodarczych. Jednak szybko odpędziłem tę myśl, no bo przecież tak wiele zależy od nas.
Można bardzo poprawić relacje z druga osobą, jeśli zrezygnuje się z pewnych niepotrzebnych zwrotów, typu: 'a nie mówiłem', 'gdyby nie ja, to dawno byś tańczyła przy drążku', 'gdybyście mnie posłuchali, to by do tego nie doszło" itp. Główni bohaterowie niepotrzebnie co chwila ozdabiają swoje komunikaty takimi 'dodatkami'. W efekcie dochodzi do tragedii.
A co Wy myślicie o tym filmie
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 19 (przedawniony)
10-10-2006WachowskaGombrowicz
Czy uwazacie, ze ksiazki Gombrowicza nie powinny znajdowac sie na liscie lektur obowiazkaowych? Sa zbyt kontrowersyjne?
Uwazam, ze to duza strata dla mlodych ludzi. Gombrowicz należy do pisarzy wyjątkowych w dziejach literatury - choćby ze względu na swą filozofię, sposób konstruowania tekstów i siłę swego języka. Prace dotyczące twórczości Gombrowicza powstają na całym świecie. Powinnismy miec stycznosc z takimi pisarzami. Pisze to jako przyszla licealistka
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
29-09-2006OlosieMuzyka
Witam
Szukam muzyki na temat religii (coś ala God, Johna Lennona).
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
24-09-2006LeszekParanoja w świecie zachodnim
Z coraz większym niedowierzaniem obserwuję samobiczowanie się cywilizacji zachodu, do której również i Polska należy. W zasadzie nie ma nic złego w tym, iż parafrazując słowa Biblii najpierw szuka się belki w swoim oku a potem źdźbła w oku bliźniego, o ile jednak nie przekracza się granic zdrowego rozsądku.
Zachód, który tak długo walczył o wolność słowa, teraz dobrowolnie nakłada sobie knebel politycznej poprawności i w imię dawnych krzywd, jakie niewątpliwie wyrządził pozwala zrzucać na siebie odpowiedzialność za całe zło tego świata.
Ostatnią odsłoną tego spektaklu była reakcja na burzliwą reakcję muzułmanów na słowa, których papież Benedykt... nie powiedział. Zadziwiający jest brak symetrii w reakcji świata islamskiego i świata zachodniego. Wyrwane z kontekstu i przekręcone słowa katolickiego przywódcy religijnego wyprowadziły wielu mieszkańców muzułmańskich miast na ulice. Tradycyjnie nie obeszło się bez wymachiwania kałasznikowami, wykrzykiwania gróźb i obelg, oraz ostentacyjnego palenia kukieł przedstawiających wrogów islamu.
Czy świat zachodni zaprotestował przeciwko szarganiu wizerunku papieża? A może wyraził oficjalnie niezadowolenie z powodu bezczeszczenia symboli religijnych? O nie na takie barbarzyństwo Zachód nie może sobie pozwolić! W Europie podniosły się głosy, iż za zaistniałą sytuację odpowiedzialność ponoszą nie lokalni watażkowie próbujący na podsycaniu gniewu tłumu zbić kapitał polityczny, lecz... nasza nienawiść i strach do obcych kultur. Jako dowód tego..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
21-09-2006WasilwaskiProszę o pomoc
mam pytanie musze wyjasnic na wiedze o kulturze pojecie "komercjalizacja kultury"i podac argumenty czy jestem za czy przeciw czy mogl by mi ktos w tym pomoc bardzo prosze.POZDRAWIAM
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
05-09-2006sceptyżabaKulturowe inklinacje płci
Witam!
Podobno inteligencja jest sztuką wyławianie wzorców z pola informacji. I przetwarzania ich później.
Naszło mnie z pozoru śmieszne spostrzeżenie. Mianowicie w świecie zwierząt mamy zwykle dwie płcie- jest wilk i wilczyca, słoń i słonica. Jak dotąd banalne. By mówić o jakimś gatunku zwierzęcia używamy jednak słowa jednoznacznie skonotowanego z płcią słowa. Na przykład męsko oznaczone gatunki: wilk, lew, wąż, koń, zając, królik, sokół, indor, lis, niedźwiedź. Niby nic, a teraz zobaczmy żeńskie: żaba, krowa, kura, żmija, mysz, wrona, sroka, fretka, gęś.
Czujecie to? Ten pejoratywny wydźwięk. Wśród męsko oznaczonych sa lepiej i gorzej (z przewagą lepiej) kojarzące się nazwy, ale wśród żeńsko oznaczonych są tylko raczej gorzej i bardzo źle kojarzące się. Zdaje się, że język przechował ślady stosunku poprzednich pokoleń do znaczenia płci. Do roli kobiety. Okropne, nie? I co Wy na to?
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)