 |
Przegląd wątków w dziale Kultura
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 17-11-2016 | ZaKotem | Media racjonalistyczne |
Mam wrażenie, że wielu ludzi żywi pesymistyczne przekonanie, że poza internetem nie istnieje publicystyka o profilu typowo racjonalistycznym. Na szczęście mylą się całkowicie i na dowód przedstawiam tytuły i pierwsze zdania WSZYSTKICH artykułów dzisiejszego wydania racjonalistycznej gazety (nie, słowo "gazeta" nie jest skrótem nazwy własnej "Gazeta Wyborcza"). Pomijam tylko i wyłącznie te dotyczące zdrowia, sportu i innych neutralnych dla niezainteresowanych hobby.
SAMI ZBUDUJEMY OKRĘTY Polskie stocznie czeka okres prosperity.
KRÓCEJ W PRACY Sejm przyjął ustawę obniżającą wiek emerytalny.
DRĘCZENI MAJĄ GŁOS Powstał poryal dostępny także w języku angielskim i niemieckim, który ma walczyć z określeniami typu "polskie obozy koncentracyjne".
TA KREW WOŁA: DOŚĆ Posłowie chcą potępienia morderczych działań Państwa Islamskiego wobec mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijan.
LEGALNA "CHŁOPSKA SZYNKA" Rolnicy będą mogli sprzedawać przetworzoną żywność nie tylko bezpośrednio konsumentom, ale również do stołówek, firm cateringowych i gospodarstw agroturystycznych.
POWRÓT DO OJCZYZNY Szczątki dwóch zasłużonych oficerów Wojska Polskiego powrócą za tydzień ze Stanów Zjednoczonych do Polski.
EKSPANSJA POLSKIEJ MARKI Rząd chce pomóc polskim przedsiębiorstwom w wyjściu z ofertą na rynki zagraniczne.
MINISTER W ARESZCIE DOMOWYM W Rosji oskarżono ministra rozwoju gospodarczego o przyjęcie 2 mln dol. łapówki.
ZNÓW MILE WIDZIANI Spada liczba antypolskich incydentów na Wyspach Brytyjskich... |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 13-11-2016 | Mariusz Agnosiewicz | Osada lugijska sprzed 1800 lat pod Mercedesem |
W miejscu, gdzie powstaje montownia Mercedesa odkryto skarb kulturowy - sporej wielkości osadę sprzed 1800 lat: www.radiow(*)zie-powstaje-fabryka-MercedesaNa stronie Radia Wrocław podają, że była ona związana z "plemieniem" Lugiów, ale Lugiowie nie byli żadnym plemieniem, lecz złożoną konfederacją w której skład wchodziły "plemiona" (civitates, jak pisze Tacyt) o różnych specjalnościach (wojownicy, kapłani, handlarze itd). Mylnie pisze się o nich jako o Celtach, choć genetycznie byli identyczni z nami - w istocie byli to sceltyzowani Słowianie, tak jak my dziś jesteśmy Słowianami zamerykanizowanymi. Od Lugiów pochodziła Ligia w Quo vadis, dziewczyna ze starożytnych ziem polskich. Jak wiemy od Tacyta, Lugiowie wyróżniali się tym, że w świecie cesarstw i monarchii byli demokratami. Stolicą konfederacji lugijskiej była Legnica (Lugidunum), więc osada, która została odkryta mogła być tym, czym dziś dla Warszawy Żyrardów czy inne Legionowo: satelicką sypialnią podstołeczną. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 38 (przedawniony) | | 13-11-2016 | gorky105 | Przemyśłenia po seansie filmu ,,Wołyń" |
Najnowszy film Smarzowskiego jest moim zdaniem jednym z najlepszych filmów w historii polskiego kina, a i kina w ogóle. Po znakomitym ,,Domu złym", oraz bardzo dobrym ,,Pod mocnym aniołem" reżyser osiągnął w ,,Wołyniu" prawdziwe mistrzostwo sztuki filmowej. Pod względem czysto technicznym Smarzowskiego można pochwalić dosłownie za wszystko: za zdjęcia, scenariusz, grę aktorską, ścieżkę dźwiękową, umiejętne budowanie napięcia, a także całkiem niezłe efekty specjalne (co w polskim kinie jest raczej rzadkością). Dłuższe recenzje jednakże warto pozostawić na fora tematyczne typy Filmweb, a wątek ten założyłem raczej aby podzielić się poniższymi przemyśleniami.
1. ,,Wołyń" narobił masę szumu zanim jeszcze doczekaliśmy się jego premiery. Zewsząd pojawiały się oskarżenia, że film ten zniszczy z trudem budowane dobre relacje polsko-ukraińskie. Moim zdaniem takie argumenty to totalny absurd. Nie może być mowy o budowie dobrych relacji bez rozliczenia z przeszłością, a Ukraina unika tego jak tylko może. Nazywanie brutalnych morderców i ludobójców zarazem (bardzo łagodne określenia) bohaterami, budowanie pomników na ich cześć i obrona ich ,,czci", to nic innego jak policzek w stronę Polski oraz wypieranie się tej okrutnej zbrodni. Niemcy potrafią się odciąć od nazizmu i przepraszać wszystkie nacje za dokonane przez ich przodków czyny, ba, nawet Rosjanie uczynili kilka przyjaznych kroków w kierunku Polski emitując chociażby film ,,Katyń". Żeby postawić sprawę jasno, nie wymagam od Ukraińców.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 20 (przedawniony) | | 06-11-2016 | Arminius | The answers, my friend, are blowin' in the wind |
W wątku "Teoria Poincare/Einsteina" ( www.racjonalista.pl/forum.php/s,685757) opisałem onegdaj jak to Albert Einstein dokonał plagiaryzacji tez i poglądów innych naukowców ( głównie wybitnego francuskiego matematyka nazwiskiem Poincare), po czem nie przywołując ich osiągnięć i wkładu, przedstawił je jako teorię względności jedynie swojego autorstwa. Coś musi być, jakaś specyficznie cecha żydowskiego charakteru ( w moim odczuciu wynika ona z arogancji narodu wybranego i jego ekskluzywizmu), za przyczyną której sytuacje jak powyżej wyjątkowo często zdarzają się wśród reprezentantów narodu żydowskiego. Mamy oto bowiem kolejnego noblistę w dziedzinie literatury - Boba Dylana alias Bobba Zimmermana. I cóż się okazuje? Delikwent jest podejrzany - i są to mocne zarzuty - o kopiowanie na potęgę z dorobku innych twórców. Rolę Poincare w przypadku Dylana odgrywa amerykański poeta doby Wojny Secesyjnej - związany z Konfederacją - Henri Timrod. Ostatnio oskarżyła go o to Joni Mitchell. A wogóle ów Nobel literacki dla Dylana jawi się niczym czyściutka groteska. Bo przecież jest on głównie piosenkarzem i autorem tekstów do piosenek które śpiewa - ale stąd do dobrego pisarza, poety, dramatopisarza - jeszcze bardzo daleka droga. Jak będzie kiedyś Nobel piosenkarski - wtedy i owszem kandydatura Dylana jak najbardziej winna być brana pod uwagę. Jest przecież ogromne multum twórców, którym ów Nobel w dziedzinie literatury zdecydowanie bardziej sie należał. Niestety ostatnimi czasy dosyć często.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 31-10-2016 | łowczyni_jednorożców | "Young pope" (2016) |
HBO nakręciło serial, który opowiada o losach pierwszego amerykańskiego papieża (w tytułowej roli Jude Law). Po obejrzeniu pierwszego odcinka nie można mu na pewno odmówić oryginalności - takiego ujęcia tematu chyba jeszcze nie było. A jak to zwykle bywa w HBO, nie jest tak do końca poważnie, chociaż humor również jest bardzo specyficzny. Właściwie ciężko na razie określić, w jakim kierunku zmierzają twórcy, bo jak mówi sam opis: "Pius XIII wydaje się być (...) tajemniczy i pełen sprzeczności" ( www.filmwe(*)ody papież-2016-724137), co bardzo dobrze widać już w pilocie. Polecam do zapoznania się, choćby z ciekawości. Mnie przekonało pierwsze 10 minut z wystąpieniem papieża przed tłumem  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 19-10-2016 | ZaKotem | Łidża - nie ma to jak dobry pijar |
Przez parę ostatnich tygodni zauważyłem na różnych forach - głównie o tematyce religijnej, bo takie lubię przeglądać - reklamy tabliczek Ouija.
Jakby ktoś jeszcze nie wiedział - to prosty przyrząd do wywoływania duchów. Na tabliczce wypisane są litery, a duch wskazuje jedną po drugiej, budując wypowiedź - oczywiście wskazuje za pomocą rąk wywoływaczy, które "same" się poruszają. Nie wiem, czemu nie może to być kartka papieru w kratkę, ale pewnie duchy są estetami i do niechluja nie przyjdą.
Reklamy były pisane według następującego schematu: "Ostrzegam, nie probujcie tego, ja też myślałem, że to bzdury, spróbowałem dla zabawy i teraz duchy mnie straszą i jestem pod opieką psychiatry, trzymajcie się od tego z daleka!". Wiadomo, że lepszej zachęty nie trzeba. Wpisy były o podobnej treści, ale w różnym stylu i zapewne pisane przez różne osoby. Myślałem sobie - o co chodzi, przecież taka metoda duchołówstwa jest znana od stu lat, chociaż takiej nazwy nie znałem. Skąd się tylu wariatów wzięło z nagła?
Aż tu idę sobie ulicą i widzę plakat o wchodzącym do kin horrorze "Ouija - narodziny zła". Aha... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 19-10-2016 | Arminius | Rywalka Altamiry? |
Miłośnikom sztuki naskalnej i jaskiniowej podsyłam gorący jeszcze link do materiału na temat nowo odkrytej galerii sztuki jak wyżej w grocie Armintze w hiszpańskiej Baskonii - w pobliżu miejścowości Lekeitio. Najstarsze wyobrażenia zwierząt w galerii mają ok. 14.500 lat i zostały okrzyknięte jako najbardziej spektakularne z odkrytych kiedykolwiek na terenie płw. Iberyjskiego. W jaskini Armintze peleolityczni artysci posługiwali się techniką rytu - tworząc około 50 -ciu dzieł, w tym 30 wyobrażające zwierzęta. Wsród zaprezentowanej fauny są: konie, bizony, kozy oraz - co jest absolutnie wyjątkowe w sztuce jaskiniowej Baskonii - dwa lwy jaksiniowe. Niektóre z rytów są znacznie większe niż znajdowane dotychczas, z jednym rekordowym koniem, który ma 1.5 m długości. Jaskinia Armintze od dawna znana był autochtonom - ale nikt do niedawna nie zapuszczał się do jej 50 metrowego korytarza położonego głębiej - gdzie na odcinku 15 metrów została odkryta galeria jak wyżej. Wniosek z tego jest taki, iż należy wszelkie groty badać gruntownie i wciskać się w każdą mysią szczelinę. Wszystko wskazuje na to, iż jaskinia Armintze dołączy do grupy najcenniejszych i kultowych już galerii sztuki paleolitycznej takich jak Lascoux, Altamira czy jaskinia Chauveta. Pozostaje mieć tylko nadzieję, iż - tak jak w przypadku jaskiń jak wyżej - wstęp do niej zostanie surowo zabroniony, a szeroka publika będzia miała możliwość zapoznawania się z dorobkiem paleolitycznych twórców poprzez albumy, filmy oraz - last.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 6 (przedawniony) | | 04-10-2016 | Arminius | Szatański wirtuoz |
Wiadomo, iż Paganini podpisał cyrograf. Zaprzedał duszę diabłu – a ten w zamian wyposażył go w boski, czy raczej szatański talent i uczynił genialnym skrzypkiem wszechczasów. Paganini był obdarzony nie tylko szatańskim talentem. Jego aparycja i zachowanie na scenie podczas koncertów - wpisywały się w ową tworzącą się i obrastającą w coraz to nowe fakty legendę o mefistofelesowym rodowodzie genialnego maestra. Wysoki, bardzo szczupły, z zapadniętymi policzkami, blady jak płótno, z płonącymi oczyma, grający z pamięci i – w związku z tym – „ tańczący na scenie”, wykonujący przy tym gwałtowne, konwulsyjne ruchy tułowiem, pieszczący zachłannie swoimi bardzo cienkimi, szponiastymi, długimi palcami korpus instrumentu, dobywając z nich szatańsko piękne dźwięki. Do tego charakterystyczny ubiór: cały w czerni, niczym Immanuel Kant , którego sylwetka przez długie lata wśród polskiej szlachty uchodziła za wizerunek niemieckiego diabła. Do tego jeszcze żyłka hazardu, utracjuszowski styl życia, słabość do kobiet, no i grand finale – czyli odmowa przyjęcia wiatyku i ostatniego namaszczenia – co zaskutkowało problemami z pogrzebaniem ciała maestra w poświęconej ziemi. Ale myliłby się kto, twierdząc, iż Paganini był pierwszym, którego posądzono o konszachty z siłami piekielnymi. Skrzypce w ogóle uchodzą za diabelski instrument – podobno dlatego, iż mają kształt ponętnej kobiety i jak kobiety potrafią uzależnić od siebie i zniszczyć, zwłaszcza te.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 29-09-2016 | Arminius | "Wołyń" bez wielkiego otwarcia |
Na festiwalu filmowym w Gdyni zaprezentowano – długo wyczekiwany - film „Wołyń” w reżyserii Wojeciecha Smarzewskiego. W weekendowej „Gazecie Wyborczej” recenzję filmu – zatytułowaną: „Wołyń” to wielki fim. Zło jak namalowane” - zamieścił Tadeusz Sobolewski, wystawiając dziełu Smarzewskiego lukrowaną laurkę. Sobolewski chwali „Wołyń” za obiektywizm, odideologizowanie, uniknięcie zapętlenia się w polityczne sidła, za suchy, rzeczowy, beznamiętny raport o narodzinach zła i skutkach jego eksplozji. Film otwiera scena wesela. Pan młody jest Ukraińcem, panna młoda Polką. Uroczystość weselna jest tłem i okazją dla reżysera do zaprezentowania polskiej i ukraińskiej społeczności oraz ukazania statusu, problemów, krzywd ukraińskiej nacji. I właśnie dlatego, iż owa scena jest „Weselem” i że racje strony ukraińskiej są wyłożone werbalnie - nie podzielam opinii Sobolewskiego o ideologicznej neutralności dzieła Smarzewskiego, reżysera, który jest przecież uznanym mistrzem od kreowania dramatycznych i traumatycznych obrazów i scen rodzajowych – których – nota bene – nie brakuje później w „Wołyniu”, gdy ukazana jest martyrologia ludności polskiej. Preludium do filmu powinna być wstrząsająca scena w stylu Smarzewskiego, ukazująca rację strony ukraińskiej – słowa to zdecydowanie za mało, w sytuacji gdy żyjemy w cywlizacji piktogramowo – obrazkowej. Dobór sceny owej powinien.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 22-09-2016 | Ja, Diabeł | "Ja, Diabeł" - sztuka teatralna |
Czy Diabeł istnieje? Spytajcie André Frossarda. Wyprowadził on "36 dowodów na istnienie Diabła".
Na podstawie jego pracy powstała sztuka teatralna "Ja, Diabeł".
"36 dowodów na istnienie Diabła" jest bardzo precyzyjną krytyką ludzkiej głupoty, zaobserwowanej z perspektywy Diabła, a właściwe także i Diablicy, którzy tworzą hermafrodyczną postać mitycznego demona.
Oboje wędrują przez wszystkie wieki, określając swój stan w kontekście konkretnej epoki, wysławiając swoje czyny i przy okazji kompromitując ludzkość. Jest to wysokiego lotu komedia, zmuszająca widza, bez względu jaką wyznaje religię lub nie, do refleksji na temat swoich relacji metafizycznych (bądź ich braku).
Ja, Diabeł - szukajcie w sieci, na facebooku, na twitterze. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |