Racjonalista - Strona głównaDo treści
DOCENIĆ należycie pianistów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
20-10-2021 09:35Arminius (25555 punktów)DOCENIĆ należycie pianistów
Ocena 1 na 1
A oto nagrody które czekają na laureatów i finalistów 18 odsłony Konkursu Chopinowskiego:

"Nagrody w Konkursie Chopinowskim 2021
1 Nagroda - 40 000 euro - ufundowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
2 Nagroda - 30 000 euro - ufundowana przez marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
3 Nagroda - 20 000 euro - ufundowana przez prezesa Rady Ministrów
4 Nagroda - 15 000 euro - ufundowana przez ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
5 Nagroda - 10 000 euro - ufundowana przez ministra Spraw Zagranicznych
6 Nagroda - 7 000 euro - ufundowana przez prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy"
polskatime(*)iczyc-laureaci/ar/c13-15859839

Żenująco niskie. Ich wysokość powinna być kilkanaście razy wyższa. Konkurs jak wyżej to nie byle jaka impreza, należy więc dbać o jego prestiż i renomę.
Pomijam już kwestię wysokiej, uniwersalnej kultury. Na Konkurs jak wyżej należy także patrzeć przez pryzmat propagandy państwowo - twórczej.
Parę dni temu wysłuchałem wywiadu z jakimś azjatyckim uczestnikiem Konkursu. Stwierdził w nim ,że kiedyś celowo przyjechał do Polski na pół roku aby studiować tańce polskie - w kontekście gry na fortepianie - wykonywania utworów Chopina. Taki człek jest fantastycznym ambasadorem kultury polskiej i Polski na świecie! Państwo polskie winno do DOCENIĆ. Pieniądze zainwestowane w takich ludzi (śmieszne kwoty w porównaniu z sumami o których wiemy, że się marnują) zwrócą się z nadwyżką. Proponuje milion Euro za pierwsze miejsce po kilkaset tysięcy dla finalistów - a dla każdego uczestnika Konkursu (każdy z nich prezentuje wyśmienity poziom) po...40 tysięcy Euro w dowód uznania za ich umiłowanie Chopina.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
>Proponuje milion Euro za pierwsze miejsce po kilkaset tysięcy dla finalistów.
Mało. 1000 milionów od PiSu, a od Bąkiewicza system nagłaśniający nagrodą "publiczności".

Mścisław Rostropowicz, jeden z największych wiolonczelistów świata, tłumaczył kiedyś, dlaczego zajął się dyrygowaniem orkiestrami. - "Kiedy ciągnę smykiem po strunach tam i z powrotem - mówił - to każdy ruch oznacza, że jeden dolar wpada do mojej kieszeni. Ae kiedy zamiast smyczka mam w ręku batutę, to każde machnięcie nią przynosi mi już 100 dol."
Co się bardziej opłaca?
20-10-2021 13:51 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)"licytator"
>>Proponuje milion Euro za pierwsze miejsce po kilkaset tysięcy dla finalistów.
>Mało. 1000 milionów od PiSu, a od Bąkiewicza system nagłaśniający nagrodą "publiczności".

Ależ pan licytujesz odważnie! Ależ z pana gieroj!

>Mścisław Rostropowicz, jeden z największych wiolonczelistów świata, tłumaczył kiedyś, dlaczego zajął się dyrygowaniem orkiestrami. - "Kiedy ciągnę smykiem po strunach tam i z powrotem - mówił - to każdy ruch oznacza, że jeden dolar wpada do mojej kieszeni. Ae kiedy zamiast smyczka mam w ręku batutę, to każde machnięcie nią przynosi mi już 100 dol."
>Co się bardziej opłaca?

A co wpis jak wyżej ma wspólnego z meritum sprawy?
romaro (25211 punktów)Odp: "licytator"
>>Mścisław Rostropowicz, jeden z największych wiolonczelistów świata, tłumaczył kiedyś, dlaczego zajął się dyrygowaniem orkiestrami. - "Kiedy ciągnę smykiem po strunach tam i z powrotem - mówił - to każdy ruch oznacza, że jeden dolar wpada do mojej kieszeni. Ae kiedy zamiast smyczka mam w ręku batutę, to każde machnięcie nią przynosi mi już 100 dol."
>>Co się bardziej opłaca?
>A co wpis jak wyżej ma wspólnego z meritum sprawy?
Dobrze to w temat się wpisuje.
Poruszasz temat powierzchownie. Słowami Mścisława Rostropowicza chciałem ci dać do zrozumienia, że tego typu muzycy, to w większości biedacy we frakach.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: DOCENIĆ należycie pianistów

>"Nagrody w Konkursie Chopinowskim 2021
>1 Nagroda - 40 000 euro... [...]Żenująco niskie. Ich wysokość powinna być kilkanaście razy wyższa.
Kilkanaście razy więcej podchodziłoby już pod gratyfikację za nobla: 40.000*15 daje 600tys euro, *4,5 - kurs do złotego - to 2.700.000pln, no a nobel to ok. 4 mln pln.

>Na Konkurs jak wyżej należy także patrzeć przez pryzmat propagandy państwowo - twórczej.
Ale wysokości nagród dopasowywać do innych prestiżowych nagród, nie tylko z dziedziny kultury, ale i nauki oraz sportu.

cr
20-10-2021 13:54 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)no i?
>>"Nagrody w Konkursie Chopinowskim 2021
>>1 Nagroda - 40 000 euro... [...]Żenująco niskie. Ich wysokość powinna być kilkanaście razy wyższa.
>Kilkanaście razy więcej podchodziłoby już pod gratyfikację za nobla: 40.000*15 daje 600tys euro, *4,5 - kurs do złotego - to 2.700.000pln, no a nobel to ok. 4 mln pln.

No i?


>>Na Konkurs jak wyżej należy także patrzeć przez pryzmat propagandy państwowo - twórczej.
>Ale wysokości nagród dopasowywać do innych prestiżowych nagród, nie tylko z dziedziny kultury, ale i nauki oraz sportu.
>
cr


>Ale wysokości nagród dopasowywać do innych prestiżowych nagród, nie tylko z dziedziny kultury, >ale i nauki oraz sportu

Polska nie ma "na podorędziu" innego wydarzenia jak wyżej o takim znaczeniu i formacie. To konsekwencja geniuszu Chopina.
20-10-2021 15:25 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)Odp: no i?
>Polska nie ma "na podorędziu" innego wydarzenia jak wyżej o takim znaczeniu i formacie. To konsekwencja geniuszu Chopina.
A co ma do zarobków artystów geniusz Chopina?
Ale pomijając, to nadal i tak niezbyt mądre uzasadnienie.
Z tej odpowiedzi wynika, że nagroda winna przysługiwać wydarzeniu albo... organizatorom imprezy.
21-10-2021 02:00 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>"Nagrody w Konkursie Chopinowskim 2021
>>>1 Nagroda - 40 000 euro... [...]Żenująco niskie. Ich wysokość powinna być kilkanaście razy wyższa.
>>Kilkanaście razy więcej podchodziłoby już pod gratyfikację za nobla: 40.000*15 daje 600tys euro, *4,5 - kurs do złotego - to 2.700.000pln, no a nobel to ok. 4 mln pln.
>No i?
No i czemu tak mało, czy to nie ma większych kwot?

>Polska nie ma "na podorędziu" innego wydarzenia jak wyżej o takim znaczeniu
Skoro ranga Konkursu ma się dobrze i bez 'noblowskich' apanaży dla laureatów, to chyba lepiej nic nie zmieniać, a przynajmniej nie robić rewolucji.

cr
20-10-2021 17:06 
 Ocena 1 na 1
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)
Odp: DOCENIĆ należycie pianistów

>Kilkanaście razy więcej podchodziłoby już pod gratyfikację za nobla: 4O.OOO*15 daje 6OOtys euro, *4,5 - kurs do złotego - to 2.7OO.OOOpln, no a nobel to ok. 4 mln pln.
>
Nobel to jest polityka, albo jest nagradzany agent, który na tą kasę zasłużył albo ktoś będący koniem trojańskim, który dopiero zacznie pracować jak go naiwni wciągną do swojej twierdzy.

Z Noblistów cenię Barrego Marshalla

en.wikipedia.org/wiki/Barry_Marshall

"Po nieudanych próbach zarażenia prosiąt w 1984 r., Marshall, po wykonaniu podstawowej endoskopii , wypił bulion zawierający hodowany H. pylori , spodziewając się, być może po latach, rozwoju wrzodu. Zdziwił się, gdy zaledwie trzy dni później , z powodu achlorhydrii, pojawiły się u niego niejasne nudności i nieprzyjemny zapach z ust . W żołądku nie było kwasu, który zabijałby bakterie, a ich produkty przemiany materii objawiały się nieświeżym oddechem , co zauważyła tylko jego matka. W dniach 5-8 wystąpiły u niego wymioty achlorowane (bez kwasu). W ósmym dniu miał powtórną endoskopię, która wykazała masywny stan zapalny (zapalenie żołądka) i biopsję, z której wykryto H. pylorizostał wyhodowany, co pokazuje, że skolonizowało jego żołądek. Czternastego dnia po spożyciu wykonano trzecią endoskopię i Marshall zaczął brać antybiotyki. Marshall nie wytworzył przeciwciał przeciwko H. pylori , co sugeruje, że odporność wrodzona może czasami wyeliminować ostrą infekcję H. pylori . Choroba i powrót do zdrowia Marshalla, oparte na hodowli organizmów pobranych od pacjenta, spełniły postulaty Kocha dotyczące H. pylori i zapalenia żołądka, ale nie w przypadku wrzodów trawiennych. Eksperyment ten został opublikowany w 1985 roku w Medical Journal of Australia i jest jednym z najczęściej cytowanych artykułów w tym czasopiśmie."

Barry wbrew opinii wszystkich wysunął hipotezę, że w kwaśnym żołądku żyją bakterie.
Odkryta spiralna bakteria Helicobacter pylori, pylori od łacińskiej nazwy odźwiernika pylorus, tam się lokuje ta bakteria, musiała zostać przebadana. Przeprowadzone próby na świniach nic nie dały. Bakteria była dla nich nieszkodliwa. Szukano chętnych ludzi, żeby zarazić ich nowo poznaną bakterią, ale nikt się do tego eksperymentu nie zgłosił.
Barry Marshall postanowił eksperyment przeprowadzić na sobie. Wypił bulion z bakteriami Helicobacter pylori i się rozchorował.

ciekawostk(*)go-ostatecznie-jej-nie-dostal/

"Rudolf Weigl dwa razy był o krok od otrzymania Nagrody Nobla. Dlaczego ostatecznie jej nie dostał?
Dokonał rewolucji w medycynie, uratował miliony ludzi od pewnej śmierci, a o jego osiągnięciach mówił cały świat. Za sukcesy w walce z tyfusem ponad 7O razy nominowano go do Nobla. Czemu więc ostatecznie nie dostał nagrody?(...)
Miał olbrzymie poparcie w środowisku naukowym - tylko w latach 193O-1939 otrzymał nominację przeszło 7O razy!"

Pani ze Szwecji powinna wyjaśnić tą sprawę, czy realne jest by Niemcy mieli jakiś wpływ na to, komu są przyznawane nagrody Nobla??

chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>czy realne jest by Niemcy mieli jakiś wpływ na to, komu są przyznawane nagrody Nobla??
Jeśli nie da się udowodnić nierealności tej możliwości, to należy przyjąć, że jest ona realna.

cr
Wenancjusz (16441 punktów)
>A oto nagrody które czekają na laureatów i finalistów 18 odsłony Konkursu Chopinowskiego:
>"Nagrody w Konkursie Chopinowskim 2021
>1 Nagroda - 40 000 euro - ufundowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
>2 Nagroda - 30 000 euro - ufundowana przez marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
>3 Nagroda - 20 000 euro - ufundowana przez prezesa Rady Ministrów
>4 Nagroda - 15 000 euro - ufundowana przez ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
>5 Nagroda - 10 000 euro - ufundowana przez ministra Spraw Zagranicznych
>6 Nagroda - 7 000 euro - ufundowana przez prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy"
>polskatime(*)iczyc-laureaci/ar/c13-15859839
>Żenująco niskie. Ich wysokość powinna być kilkanaście razy wyższa. Konkurs jak wyżej to nie byle
>jaka impreza, należy więc dbać o jego prestiż i renomę.
>Pomijam już kwestię wysokiej, uniwersalnej kultury. Na Konkurs jak wyżej należy także patrzeć przez
>pryzmat propagandy państwowo - twórczej.
>Parę dni temu wysłuchałem wywiadu z jakimś azjatyckim uczestnikiem Konkursu. Stwierdził w nim ,że
>kiedyś celowo przyjechał do Polski na pół roku aby studiować tańce polskie - w kontekście gry na
>fortepianie - wykonywania utworów Chopina. Taki człek jest fantastycznym ambasadorem kultury
>polskiej i Polski na świecie! Państwo polskie winno do DOCENIĆ. Pieniądze zainwestowane w takich
>ludzi (śmieszne kwoty w porównaniu z sumami o których wiemy, że się marnują) zwrócą się z nadwyżką.
>Proponuje milion Euro za pierwsze miejsce po kilkaset tysięcy dla finalistów - a dla każdego
>uczestnika Konkursu (każdy z nich prezentuje wyśmienity poziom) po...40 tysięcy Euro w dowód uznania
>za ich umiłowanie Chopina.

Nasi wielcy niestety mają inne kryteria ocen przydatności. Na pierwszym miejscu widziałbym o. Rydzyka i jego uczelnię, tak potrzebną gospodarce polskiej. Toć to duma jest ogromna. (Właściwie to nie wiem jakich "fachowców" tam się hoduje.). Potem Licheń a jakże. Toć to dumą Polaków jest, bo tak wielka jak watykańska bazylika Piotrowa, obok figury Chrystusa w Świebodzinie, większej jak tej na Głowie cukrowej w Rio d'Janeiro w Brazylii. To są polskie ambicje. Co tam jakiś Chopin. Disko Polo Kurskiego i jego ulubione "Majteczki w kropeczki", to jest KULTURA. Poziom wyrobienia tej czeredy zasadzie stanowi o poziomie ich kultury osobistej (np. "zamknij ten ryj" od marszałka Sejmu). Duchowe ich zacz potrzeby niewysokich lotów są, azaliż nieprawdaż.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
Arminius (25555 punktów)skandal
>Nasi wielcy niestety mają inne kryteria ocen przydatności. Na pierwszym miejscu widziałbym o. >Rydzyka i jego uczelnię, tak potrzebną gospodarce polskiej. Toć to duma jest ogromna. (Właściwie >to nie wiem jakich "fachowców" tam się hoduje.). Potem Licheń a jakże. Toć to dumą Polaków jest, >bo tak wielka jak watykańska bazylika Piotrowa, obok figury Chrystusa w Świebodzinie, większej >jak tej na Głowie cukrowej w Rio d'Janeiro w Brazylii. To są polskie ambicje. Co tam jakiś >Chopin. Disko Polo Kurskiego i jego ulubione "Majteczki w kropeczki", to jest KULTURA.

Otóż to. I na to są dziesiątki milionów. A facet który wygrał Konkurs Chopinowski i do końca życia będzie ambasadorem kultury polskiej w całym świecie bierze 18O tysięcy polskich złotych. Skandal!
sztejkat (4743 punktów)Odp: DOCENIĆ należycie pianistów
>Żenująco niskie. Ich wysokość powinna być kilkanaście razy wyższa.(...)

Być może, ale nie z budżetu. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem finansowania odtwórczej kultury z moich pieniędzy. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć wspomaganie tych, którzy tworzą coś nowego popychając świat do przodu, ale tych, którzy jedynie "kreatywnie odtwarzają" już nie. Czym się to różni od kalkowania grafik dawnych artystów albo od tworzenia kopii uznanego malarstwa? Rozumiem, że wymaga to doskonałego rzemiosła, ale rzemiosło to taka dziedzina działalności ludzkiej, która sama powinna się spłacać, bo przecież istotą rzemiosła jest perfekcja i wydajność, a to każdy kto za coś płaci umie docenić.


Tomasz Sztejka
z Mantopy (3643 punktów)
(zablokowany)

> Jestem zdecydowanym przeciwnikiem finansowania odtwórczej kultury z moich pieniędzy. Jestem >jeszcze w stanie zrozumieć wspomaganie tych, którzy tworzą coś nowego popychając świat do >przodu, ale tych, którzy jedynie "kreatywnie odtwarzają" już nie.

Z Twoich pieniędzy na te nagrody może poszło pół grosza albo i mniej.
Najlepiej to Chopina oddać Francuzom i nie robić sobie kosztów.
sztejkat (4743 punktów)
Zapewne masz rację.

Ciekawe ile kosztowało zorganizowanie tego konkursu? Czy się zwróciło? Czy konkurs przyniósł zysk? Jeżeli tak, to komu? Jeżeli nie to kto poniósł jego koszty?

Niestety, nie bardzo widzę na stronach bip.nifc.pl/ czyli podmiotu odpowiedzialnego za organizację konkursu jakiegokolwiek sprawozdania finansowego z działalności instytutu. Widać, że instytut jako instytucja prowadzi konkursy od co najmniej 2015 roku, ale najstarsze dane zamówień na BIP nie sięgają dalej niż do roku 2018 i nie pokrywają poszukiwanego zakresu. Do zamówień z 2021 brakuje natomiast informacji o zawartych ostatecznie umowach.

Widzę natomiast reklamy Facebooka, Twittera i Instagrama.

A warto szanownym forumowiczom przypomnieć, że prowadzenie BIP jest wymagane prawem i że dochowanie należytej staranności w tym zakresie jest p**nym obowiązkiem!


Tomasz Sztejka
Arminius (25555 punktów)ułamek kwoty
>>Żenująco niskie. Ich wysokość powinna być kilkanaście razy wyższa.(...)
>Być może, ale nie z budżetu. Jestem zdecydowanym przeciwnikiem finansowania odtwórczej kultury z moich pieniędzy.Czym się to różni od kalkowania grafik dawnych artystów albo od tworzenia kopii uznanego malarstwa? Rozumiem, że wymaga to doskonałego rzemiosła, ale rzemiosło to taka dziedzina działalności ludzkiej, która sama powinna się spłacać, bo przecież istotą rzemiosła jest perfekcja i wydajność, a to każdy kto za coś płaci umie docenić.

Jeżeli na TVP wydaje się miliardy złotych - to dlaczego na tego typu imprezę, postrzeganą nie tylko jako wielkie wydarzenie z zakresu high culture ale także/przede wszystkim jako świetną okazję do promocji Polski nie wydać ułamka tej kwoty?
sztejkat (4743 punktów)Odp: ułamek kwoty
>Jeżeli na TVP wydaje się miliardy złotych (...)

Twoje pytanie jest postawione, moim zdaniem, nieco na zasadzie: skoro już wydałem kupę kasy na jakieś g* to dlaczego mam wahać się przed wydaniem kilu zet na kocią kupkę?

Stoję na stanowisku, że sztuka pozbawiona cech użytkowych powinna utrzymywać się sama. Stoję też na stanowisku, że reklama jest w 90% oszukańczym wciskaniem kitu, więc chyba łapiesz moją opinię o "promocji Polski".

A, no i nie jestem "high culture". Nie widzę powodu by płacić z budżetu za frajdę tych, którzy do "high culture" przynależą.

Mógłbyś oczywiście oponować, że i "high culture" zrzucają się na budżet. Ok, racja. Nie sądzisz jednak, że dużo skuteczniej mogliby zrzucać się na to co lubią bez pośredników?


Tomasz Sztejka
Rowerex (859 punktów)Odp: DOCENIĆ należycie pianistów
>Żenująco niskie.

Więc zrobiłeś błąd w temacie - zamiast "DOCENIĆ" powinno być "WYCENIĆ".

Mam tutaj inne zdanie - czasami powstaje dylemat: albo kultura, albo komercja - tzn. nie zawsze należy łączyć jedno z drugim, bo "wycenę komercyjną" w pewnych sprawach wielu słusznie uznałoby za profanację.

Czasami nagrody finansowe powinny być wyłącznie symboliczne, bo po pierwsze i ostatnie liczy się prestiż, a prestiżu czasami nie należy wyceniać.

Jak chce ktoś komercji, to fortepiany i stroje uczestników są doskonałymi powierzchniami reklamowymi - Drutex, Durex, Złomex, czy Polmos chętnie pokażą swoje loga na fortepianach i strojach
21-10-2021 09:01 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)wycenić

>Czasami nagrody finansowe powinny być wyłącznie symboliczne, bo po pierwsze i ostatnie liczy się >prestiż, a prestiżu czasami nie należy wyceniać.

Tak powinno być - ale to niestety utopia. W obecnych realiach pieniądz odgrywa bardzo istotną rolę, także w kulturze.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365