Racjonalista - Strona głównaDo treści
Nasz klasa - nie portal, książka

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
11-10-2010 13:07petervanweyden (10 punktów)Nasz klasa - nie portal, książka
W tym roku nagrodę Nike otrzymał dramat Słobodzianka „Nasza klasa”, mający według autora rozpocząć dyskusję o polskiej duszy.
Wydaje się jednak, że jest to rozprawa o duszy człowieczej, jako takiej, gdyż duszę posiadają w tym dramacie nie tylko Polacy, ale i Żydzi. Jaka to jest dusza? Zła. Taka jest ogólna refleksja po przeczytaniu tekstu. Niby nic nowego w dyskusji o ludzkiej naturze, ale jednak na nowo wstrząsające.
Człowiek o tyle jest zdolny do czynienia dobra, o ile daje mu to korzyść, albo jest społecznie wymagane. Nie ma w nim wrodzonych pokładów dobra, jest tylko naturalne zło. Dzieci „niewinnie” złe, jako dorośli stają się ludzkimi bestiami, o ile nie ma zewnętrznych hamulców, albo osobistej korzyści. Nawet bohaterowie, wielkich czynów dokonują tak naprawdę dla zaspokojenia własnych pożądliwości.
A czy polska dusza wyróżnia się czymś szczególnym? Chyba tylko tym, że religijna hipokryzja ma koloryt katolicki.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

finerbijk (17282 punktów)
>A czy polska dusza wyróżnia się czymś szczególnym?
Szczególne jest tylko mniemanie o jej wyjątkowości i skrajnie różne samooceny. Z łatwością przechodzimy od samobiczowania do wynoszenia na piedestały. Wielkie czyny to najlepiej takie, które uwieńczone są tragedią.

Jednak nie przesadzałbym z tak jednoznacznie negatywną oceną. Jest więcej dobra, niż zła, bo inaczej już by się wszyscy dawno powybijali. Po prostu zło jest bardziej medialne.
petervanweyden (10 punktów)
. Jest więcej dobra, niż zła, bo inaczej już by się wszyscy dawno powybijali. Po prostu zło jest bardziej medialne.
>
Zło jest pod kontrolą społęczną, bo byśmy się powybijali, ot co No i jeszcze zachowania allocentryczne się zwracją, czy to w wymiarze materialnym czy psychicznym (duchowym ha ha)

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365