Racjonalista - Strona głównaDo treści
Sintel

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
13-10-2010 16:26Alpha Phoenicis (4607 punktów)Sintel
Ocena 6 na 6
Właśnie przed paroma minutami skończyłam oglądać 15 minutową animację zatytułowaną "Sintel".
Co jest w niej niezwykłego? Została stworzona przy pomocy darmowych programów, takich jak GIMP i Blender.

Co by nie przedłużać, zapraszam do oglądania:
www.youtube.com/watch?v=eRsGyueVLvQ

Film można dowolnie pobrać i rozprzestrzeniać, nic nam za to nie grozi
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sztejkat (4743 punktów)
>(...)
>Film można dowolnie pobrać i rozprzestrzeniać, nic nam za to nie grozi

Grozi. Organizacje masowego zarządzania prawami autorskimi są domyślnymi zarządcami praw wszelkich utworów podlegających "względem typu" pod ich zakres kompetencji. I niezależnie od intencji autora mogą one bronić jego praw. Jedyną jak na razie ochroną jest zawarcie odpowiedniej umowy licencyjnej lub dołączenie takiej do utworu.

Przynajmniej według stanu sprzed paru lat.

Sintel powołuje się w napisach końcowych na "Creative Commons Attribution 3.0". Niefortunnie jednak Creative Commons od strony jakości prawnej (patrz opinie na www.vagla.pl) jest kiepskie - zwykłe GPL jest o wiele, wiele jaśniejsze, jasno informując kto z kim i na jakich zasadach zawiera umowę licencyjną.

Gdyby więc któraś z organizacji się uparła - może coś grozić.

Wedle posiadanych przeze mnie informacji w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości by utwór w pełni "uwolnić".

Pozdrawiam,

Tomasz Sztejka
Terebint (Marcin) (795 punktów)
Wspaniały. Ciekawe ile czasu zajęło im stworzenie takiej 15 minutowej animacji.
13-10-2010 21:24 
 Ocena 2 na 2
Alpha Phoenicis (4607 punktów)
>Wspaniały. Ciekawe ile czasu zajęło im stworzenie takiej 15 minutowej animacji.
>
Nie mam pojęcia, ale podobno prace rozpoczęto w maju 2009 roku. W sieci został opublikowany 30 września 2010 i ma na oko ponad 120 tysięcy wejść dziennie. W sumie to się nie dziwię

Pomijając wspaniałą animację i świetnie dobraną muzykę film jest naprawdę wzruszający. Za każdym razem kiedy go oglądam smutno mi się robi, a na prawdę rzadko mi się zdarza płakać na jakimkolwiek filmie. A może to wina muzyki? Niektóre częstotliwości o określonej głośności potrafią zdziałać cuda...

..a może po prostu lubię smoki i mi odbija

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365