 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-02-2004 00:41 | Mariusz Agnosiewicz | Biblijna anatomia | Mam zagadkę dla chrześcijan nad którą sam się zastanawiam, ale że nie jestem specjalistą od teologii, to nie potrafię jej rozwiązać: otóż dlaczego Jehowa ma takie szczególne upodobanie do nerek? O co z tym w ogóle chodzi? Spotkałem się z tym jeszcze kiedyś czytając encyklikę Piusa XI "Mit brennender Sorge" (Z palącą troską) z 1937 r. (o której paplają dziś katolicy, że potępia faszyzm, choć to nieprawda, gdyż obok dominującego potępienia naruszania interesów kościelnych i zobowiązań umownych, widzimy jedynie wytknięcie pewnych błędów tej doktryny w dziedzinie religijnej, potępienie religijnych aspiracji nazizmu, tworzenia mitologii narodowej; zaś na początku papież podkreśla, iż doktryna ta zawiera "rośliny wartościowe", a w zakończeniu widzimy chęć współpracy Kościoła z Trzecią Rzeszą, przywrócenia pokoju na linii państwo-kościół). Powołując się tam na Jehowę papież pisał: "Ten, który bada serce i nerki, jest Nam świadkiem, że pragniemy jedynie jak najgoręcej przywrócenia w Niemczech prawdziwego pokoju pomiędzy Kościołem i państwem." I zaraz się odgraża: "Jeżeli zaś bez Naszej winy pokoju nie będzie, Kościół Boży będzie bronił swych praw i swobód w imię Boga wszechmogącego, którego ramię i dzisiaj nie jest ukrócone."Pomijając kwestie zasadniczą dla tej encykliki, nie pojmuję ni w ząb o co chodzi z tymi nerkami?  Pewna osoba zapytała mnie o to, wskazując zarazem następujące fragmenty z Biblii: Wierzę w Boga W Trójcy Świętej, ale nie ślepo, lecz z nauk Pisma. Wiem coś, nie oś na ten temat. Proszę porównać Ap 2,23 z Jr 17,10. Proszę to skomentować. Bardzo niekonwencjonalny tekst, co? Aż dziw, że trynitaryści tak często o nim zapominają.A oto te fragmenty: Jeremiasza: 10 Ja Pan, który się badam serca, i doświadczam nerek, tak abym każdemu oddał według drogi jego, i według owocu spraw jego. 20:12 Przetoż, o Panie zastępów! który doświadczasz sprawiedliwego, który wypatrujesz nerki i serce, niech widzę pomstę twoję nad nimi; tobiem zaiste odkrył sprawę moję. Apokalipsa: 22 Oto ja porzucę ją na łoże i tych, którzy z nią cudzołożą, w ucisk wielki, jeźliby nie pokutowali z uczynków swoich: 23 A dzieci jej pobiję na śmierć; i poznają wszystkie zbory, żem ja jest ten, który się badam nerek i serc; i dam każdemu z was według uczynków waszych . Czy to może nawiązanie do kulinarnych preferencji Pana Boga, który jak się zdaje jest szczególnym koneserem nerek palonych na ołtarzu ofiarnym (por. Wj 29,13; 29,22; Kpł 3,4; 3,10; 3,15; 4,9; 7,4; 8,16; 8,25; 9,19) czy może chodzi o coś innego. W Ps 26,2 autor tak pisze: "Spróbuj mię, Panie! i doświadcz mię: wypław ogniem nerki moje i serce moje." Poprzez nerki Jehowa daje znaki swym owieczkom? W Przypowieściach Salomona dowiadujemy się nawet o innych właściwościach nerek: "I rozweselą się nerki moje, gdy będą mówiły wargi twoje, co jest prawego." (23:16) Wszystko to jest, jak wierzę, dla wiernych nie mniej intrygujące niż dla mnie, dlatego prosiłbym chrześcijan o próbę objaśnienia mi tych ciekawostek z nerkami, bo musi być w tym coś ciekawego, skoro jeszcze Pius XI odwoływał się do tej właściwości czy preferencji Jehowy.  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Radek | > Mam zagadkę dla chrześcijan nad którą sam się> zastanawiam, ale że nie jestem specjalistą od teologii, to> nie potrafię jej rozwiązać: otóż dlaczego Jehowa ma> takie szczególne upodobanie do nerek? O co z tym w> ogóle chodzi?> Spotkałem się z tym jeszcze kiedyś czytając encyklikę Piusa> XI "Mit brennender Sorge" (Z palącą troską) z 1937 r. (o> której paplają dziś katolicy, że potępia faszyzm, choć to> nieprawda, gdyż obok dominującego potępienia naruszania> interesów kościelnych i zobowiązań umownych, widzimy> jedynie wytknięcie pewnych błędów tej doktryny w dziedzinie> religijnej, potępienie religijnych aspiracji nazizmu,> tworzenia mitologii narodowej; zaś na początku papież> podkreśla, iż doktryna ta zawiera "rośliny wartościowe", a> w zakończeniu widzimy chęć współpracy Kościoła z Trzecią> Rzeszą, przywrócenia pokoju na linii państwo-kościół).> Powołując się tam na Jehowę papież pisał:> "Ten, który bada serce i nerki, jest Nam> świadkiem, że pragniemy jedynie jak najgoręcej przywrócenia> w Niemczech prawdziwego pokoju pomiędzy Kościołem i> państwem." I zaraz się odgraża: "Jeżeli zaś bez> Naszej winy pokoju nie będzie, Kościół Boży będzie bronił> swych praw i swobód w imię Boga wszechmogącego, którego> ramię i dzisiaj nie jest ukrócone."> Pomijając kwestie zasadniczą dla tej encykliki, nie pojmuję> ni w ząb o co chodzi z tymi nerkami?  > Pewna osoba zapytała mnie o to, wskazując zarazem> następujące fragmenty z Biblii:> Wierzę w Boga W Trójcy Świętej, ale nie ślepo, lecz z> nauk Pisma. Wiem coś, nie oś na ten temat. Proszę porównać> Ap 2,23 z Jr 17,10. Proszę to skomentować. Bardzo> niekonwencjonalny tekst, co? Aż dziw, że trynitaryści tak> często o nim zapominają.> A oto te fragmenty:> Jeremiasza:> 10 Ja Pan, który się badam serca, i doświadczam nerek, tak> abym każdemu oddał według drogi jego, i według owocu spraw> jego.> 20:12 Przetoż, o Panie zastępów! który doświadczasz> sprawiedliwego, który wypatrujesz nerki i serce, niech> widzę pomstę twoję nad nimi; tobiem zaiste odkrył sprawę> moję.> Apokalipsa:> 22 Oto ja porzucę ją na łoże i tych, którzy z nią> cudzołożą, w ucisk wielki, jeźliby nie pokutowali z> uczynków swoich:> 23 A dzieci jej pobiję na śmierć; i poznają wszystkie> zbory, żem ja jest ten, który się badam nerek i serc; i dam> każdemu z was według uczynków waszych .> Czy to może nawiązanie do kulinarnych preferencji Pana> Boga, który jak się zdaje jest szczególnym koneserem nerek> palonych na ołtarzu ofiarnym (por. Wj 29,13; 29,22; Kpł> 3,4; 3,10; 3,15; 4,9; 7,4; 8,16; 8,25; 9,19) czy może> chodzi o coś innego. W Ps 26,2 autor tak pisze:> "Spróbuj mię, Panie! i doświadcz mię: wypław ogniem nerki> moje i serce moje."> Poprzez nerki Jehowa daje znaki swym owieczkom?> W Przypowieściach Salomona dowiadujemy się nawet o innych> właściwościach nerek: "I rozweselą się nerki moje, gdy będą> mówiły wargi twoje, co jest prawego." (23:16)> Wszystko to jest, jak wierzę, dla wiernych nie mniej> intrygujące niż dla mnie, dlatego prosiłbym chrześcijan o> próbę objaśnienia mi tych ciekawostek z nerkami, bo musi> być w tym coś ciekawego, skoro jeszcze Pius XI odwoływał> się do tej właściwości czy preferencji Jehowy.>  Nie chodziło mi tyle o nerki i serce, gdyż to z pewnością jest swego rodzaju metaforyka ukazująca wszechmo Boga, lecz o to, że W Księdze Jeremiasza mówi to Bóg Ojciec, a w Apokalipsie identycznie o sobie wypowiada się Syn Boży-Jezus Chrystus. To świadczy o Boskości Tego drugiego. Pozdrowienia
|
|
 | | aleatory | Zaiste...Wystarczy być medykiem dwojga specjalizacji - nefrologiem i kardiologiem, aby powiedziawszy o sobie "jam jest ten co bada serca i nerki" zyskać w myśl Radkowego stwierdzenia status boskości tudzież atut wszechmocy.  To wyjątkowo głęboka egzegeza...
|
|
| Marek | Oczywiście można sie doszukiwać jakiś kulinarnych czy też kanibalistycznych kwestii. Ale każdy racjonalista (nie prześmiewca) zobaczy tu sposób myślenia jaki reprezentowała kultura wschodu.
|
|
| Marek | Oczywiście można sie doszukiwać jakiś kulinarnych czy też kanibalistycznych kwestii. Ale każdy racjonalista (nie prześmiewca) zobaczy tu sposób myślenia jaki reprezentowała kultura wschodu.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|