Racjonalista - Strona głównaDo treści
odpowiedzialność zbiorowa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
03-03-2004 22:31brzoskaodpowiedzialność zbiorowa
czy zastanawialiście się kiedyś nad fenomenem grzechu pierworodnego? rodzi się nowe życie, i już od samego początku ma skazę. życie, które uważane jest za święte, nie można zabijać płodu bo to człowiek a mimo wszystko, od pierwszych swoich chwil ma skazę. mało tego skaza ta wynika z winy ZBIOROWEJ. po co więc tyle gadania o braku odpowiedzialności zbiorowej skoro cała religia katolicka się na niej opiera, chrzest, który zmywa grzech pierworodny jest pierwszym czyli najważniejszym sakramentem w religi katolickiej.
pozdrowienia

Malafides
Tę pozorną zagadkę i słabość bardzo dobrze objaśnił Lucja Ferus, niwecząc wszelkie błędne domysły niedowiarstwa. Zob. np.:
Zakład czyli minimalne zło: www.racjonalista.pl/kk.php/s,2526
Wygnanie z raju: www.racjonalista.pl/kk.php/s,2836
Akt stworzenia: www.racjonalista.pl/kk.php/s,2569
i wiele innych w tutaj się znajdujących: www.racjonalista.pl/kk.php/d,66
brzoska
szkoda tylko, że są to teksty teological- fiction

Malafides
>szkoda tylko, że są to teksty teological- fiction

Tak jak wszystka twórczość tego gatunku. Tylko autorzy kościelni zapisują to w formie skrótowej, jako: "teologiczne"
Piotrek
Oni nazywają to jeszcze krócej : "prawda"
Piotrek
żadnego grzechu pierworodnego nie było! Czytaj Biblię, a jak się nie doczytasz to patrz w tekst Drobnera: Tajemnica Jahwisty w tym serwisie .....
Miłej lektury
Mycha
A mnie się wydaje, że nie było lepszych i bardziej przekonujących argumentów na to, aby chrzcić noworodki. Co jak wiadomo zapewnia dopływ kasy i poszerza wpływy pasterzy na owieczki. I tyle.
Amia
Chrzest noworodków nie zmywa grzechu pierworodnego. Czlowiek, żeby zostać ochrzczonym, musi się najpierw nawrócić, wtedy taki chrzest ma swoje znaczenie, a noworodek nie może się nawrócić, bo jest jeszcze za maly. Niemniej to nie zmienia faktu, że czlowiek ma sklonności do grzechu i potrzebuje nowonarodzenia.

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365